П’ятниця, 21 Січня, 2022
ГоловнаЗдоров'яЧому виникає нудота?

Чому виникає нудота?

Этот материал также доступен на русском языке
Іноді фраза «мене від усього нудить» має не образне, а буквальне значення: коли людина без видимої причини відчуває гостре бажання звільнити шлунок.

Якщо це сталося один раз – нічого страшного, але часті напади нудоти можуть бути сигналом про серйозні збої у роботі організму. При яких захворюваннях може виникати нудота і як її позбутися, розповіла лікарка-терапевтка вищої категорії дніпровської міськлікарні №9 Ганна Кондратьєва.

 

Не хвороба, а симптом

Нудота – це неприємне відчуття в шлунку та стравоході, яке може супроводжуватися слабкістю, блідістю шкіри, посиленим слиновиділенням, пітливістю, і часто випереджає блювання. Сама по собі нудота не є самостійним захворюванням і не становить серйозної небезпеки для організму. Її одноразові епізоди можуть бути спровоковані переїданням, отруєнням, заколисуванням у транспорті або акліматизацією та швидко проходять без медичної допомоги.

Але систематична нудота – можливий симптом різних небезпечних патологій та станів, тому потребує звернення до лікаря та додаткових обстежень.

Про які хвороби може сигналізувати?

Найчастіше постійна нудота – ознака неполадок у роботі шлунково-кишкового тракту і різних захворювань шлунка, кишечника, жовчного міхура або печінки (як хронічних, так і гострих). У деяких випадках напади нудоти можуть бути пов’язані з такими патологіями, як артеріальна гіпертензія, епілепсія, інфаркт міокарда, пухлина головного мозку.

До інших, досить поширених причин нудоти відносяться реакція на вживання певних ліків (знеболювальні, гормональні та противірусні препарати, антибіотики), ендокринні розлади, різні інфекційні захворювання, черепно-мозкові травми. Крім того, викликати блювотні позиви здатні мігрень, сонячний удар, сильний стрес, переляк або істерика.

Також нудота часто непокоїть вагітних протягом першого триместру.

Коли йти до лікаря?

Негайно звернутися до лікаря потрібно в тому разі, якщо напади нудоти стали регулярними і поєднуються з іншими тривожними симптомами: постійним блюванням, діареєю і розладом випорожнення, підвищенням температури тіла, запамороченням і сильним головним болем, відчуттям браку повітря, загальною слабкістю, непритомністю.

Для початку із цими скаргами варто звернутися до свого сімейного лікаря, який, своєю чергою, може направити вас на консультацію до гастроентеролога, ендокринолога, невролога тощо. Комплекс обстежень, залежно від клінічної картини, може включати аналізи крові, сечі і калу, УЗД внутрішніх органів, гастроскопію, колоноскопію, КТ або МРТ голови.

Лікування нудоти спрямоване, насамперед, на усунення причини її появи, і навіть на усунення неприємних симптомів. Якщо причиною патології стали психологічні чинники (сильний стрес, тривожність, депресія), окрім вживання медикаментів рекомендується психотерапія.

Як зменшити неприємні відчуття?

Якщо нудота іноді турбує вас, але не супроводжується іншими тривожними ознаками, існують прості способи зменшити неприємні відчуття і попередити блювання:

– при нудоті допомагає м’ятний чай, грейпфрутовий сік або вода з лимоном: пийте часто, але повільно і маленькими ковтками;

– їжте 4-6 разів на день, але невеликими порціями, не змішуючи холодну та гарячу їжу;

– виключіть з раціону жирне, гостре, смажене, солодке, алкоголь;

– ретельно слідкуйте за якістю та свіжістю продуктів;

– не чистіть зуби та язик відразу після їжі – це може спровокувати блювотний рефлекс;

– уникайте фізичної активності мінімум півтори години після їди;

– при схильності до нудоти завжди носіть із собою м’ятні льодяники або ментолову жуйку – вони добре купірують напад.

Ірина Лебединець

 Плашка. Жінок нудить частіше

Доведено, що жінки страждають від нудоти частіше за чоловіків. Одна з причин, якою це пояснюється, є психосоматичний чинник. 

Простіше кажучи, жінки більш емоційні та сприйнятливі до стресових і конфліктних ситуацій, що створює у них внутрішнє напруження і, як наслідок, певну схильність до виникнення нудоти і блювання. 

Таким чином психіка через тіло сигналізує про неприйняття, «не перетравлення» обставин або ситуації.

Читайте також:

Нове на сайті