Субота, 22 Січня, 2022
ГоловнаСтаттіКоронавірус: як вберегти себе?

Коронавірус: як вберегти себе?

Этот материал также доступен на русском языке
Коронавірус: його остання хвиля довела, що штам «Дельта» провокує більш складний перебіг хвороби.

Коронавірус, у протидії йому вітчизняна медицина працює на межі своєї спроможності, але людських втрат і ускладнень могло бути значно менше.

Тяжкому перебігу хвороби і ризику опинитися у реанімації запобігає вакцинація. Про підступність коронавірусу найкраще розкажуть ті, кому пощастило вийти з хвороби живими, їхні виснажені від переживань рідні та лікарі. Своїми роздумами з нами поділилися одесити.

Лікарі: «Погіршення наступало раптово»

Одеситу з першою групою інвалідності Миколі Васильовичу – 74 роки. Захворів в середині листопада майже одночасно з дружиною того ж віку. Спочатку з’явився кашель, через кілька днів обидва перестали відчувати запахи, потім різко підскочила і тривалий час трималася температура 38-38,5 градуса. Вакцинованими не були, хоча діти, кажуть, на щепленні наполягали ще влітку.

– Ми сподівалися, що обійдеться. Серед людей буваємо нечасто. Коли виходили, вдягали захисні маски. А от бачите – не проскочили, – каже Микола Васильович.

Про те, що у четверту хвилю коронавірусу минулого року переважну більшість хворих госпіталізували вже у важкому стані, нагадала лікарка відділення по боротьбі з коронавірусом Одеської лікарні на залізничному транспорті Іванна М’ястківська.

В «ковідному» відділенні пані Іванна працювала також у попередню хвилю – з грудня 2020-го до червня 2021 року, тому має з чим порівнювати. Лікарка звернула увагу на один із проявів хвороби від штаму коронавірусу «Дельта», що циркулював восени та на початку зими. Раптове миттєве зниження сатурації в період із 7-ї до 12-ї доби хвороби призводило до незворотніх гіпоксичних уражень організму. Нагадаємо, сатурація, що показує насиченість крові киснем, при коронавірусній хворобі є вкрай важливим показником. Якщо рівень сатурації падає, можна запідозрити проблеми з легенями. Тому невеликий недорогий пульсоксиметр обов’язково має бути у домашній аптечці.

З 74-річним пенсіонером Миколою Васильовичем так і сталося: ультразвукове дослідження показало 50% ураження легень. Тоді, крім пігулок та ін’єкцій, сімейна лікарка, яка консультувала родину за телефоном, призначила оксигенотерапію – лікування киснем. По кисневий концентратор рідні хворих звернулися до благодійного фонду «Корпорація монстрів», який в Одесі почав працювати задовго до нашестя коронавірусу.

Волонтери: запити на безкоштовні концентратори йшли конвеєром

Станом на осінь 2021 року «Корпорація монстрів» мала з півтисячі апаратів. Ще стільки ж кисневих концентраторів – в міських первинних центрах медико-санітарної допомоги та в приватних пунктах оренди, де тимчасове користування протягом доби коштує близько 500 гривень. Загалом на мільйонне місто (без урахування апаратів у опорних лікарнях) виходила приблизно тисяча кисневих концентраторів. Серйозна кількість начебто. Утім для Одеси в осінню хвилю коронавірусу вона виявилася недостатньою.

Так само на дефіцитні перетворилися ліжко-місця в опорних лікарнях. Нерідко пацієнтів з Одеси доводилось перевозити за 30-50 кілометрів від обласного центру – в лікарні Чорноморська, Овідіополя. Запити на видачу безкоштовних концентраторів йшли конвеєром, інколи співробітниці фонду виходили працювати навіть вночі. Директорка благодійного фонду волонтерка Катерина Ножевнікова не стримувала емоцій:

– Я півтора року кричала: «Укладайте декларації з сімейними лікарями, купуйте пульсоксиметри, шукайте лікарів, вакцинуйтеся». Мабуть, у порожнечу.

Коронавірус: щеплення як порятунок

На піку осінньої хвилі коронавірусу в Одесі та області щодоби виявляли 1500-1700 нових, підтверджених лабораторно, випадків інфікування. А в цілому Україна кілька разів оновлювала антирекорди смертності внаслідок коронавірусної хвороби. Так, 15 листопада минулого року коронавірус забрав життя 838 жителів країни. Уявіть 25 тролейбусів із пасажирами й те, що за сухими статистичними даними ховаються трагедії цілих сімей. Якщо в січні-вересні минулого року коронавірус посідав третє місце серед причин смертності в Україні (попереду – серцево-судинні та онкологічні захворювання), то у жовтні-листопаді ситуація дещо змінилася. На убивцю №2 перетворився саме коронавірус.

Подобається це комусь чи ні, але альтернативи щепленню, як і носінню захисних масок, немає.

– Трохи окріпнемо з дружиною, підемо вколемо цю вакцину. Нам радять китайську, мовляв, після неї майже не буває ускладнень. Хворіти – ну дуже не сподобалось. Та й недешево лікуватися: витратили близько 10 тисяч гривень, – каже 74-річний Микола Васильович.

Вакцина «Коронавак» китайського фармацевтичного концерну «Сіновак Біотех» – одна із п’яти дозволених на сьогодні до застосування в Україні. Також Україна має вакцини «Ковішелд»  і  «Aстразенека»; препарати «Комірнаті» («Пфайзер»), «Спайквакс» («Moдерна») і «Янссен» («Джонсон и Джонсон»). Кожна вакцина має свої особливості, але всі вони пройшли випробування на безпеку та ефективність відповідно до міжнародних стандартів Всесвітньої організації охорони здоров’я та застосовуються в багатьох країнах світу.

Коронавірус: правда про вакцинацію

Єдиним абсолютним постійним протипоказанням до щеплення конкретною вакциною проти коронавірусу є анафілактична реакція на її першу дозу – в цьому випадку пацієнтові рекомендовано щепитися іншим препаратом. Лікарі звертають увагу, що анафілаксія, тобто медикаментозна алергічна реакція, дуже рідко, але зустрічається на антибіотики, анальгетики, інколи навіть на вітаміни. Анафілактичний шок як реакція на вакцину – це приблизно один випадок на мільйон щеплень, – зазначає імунолог, керівник Національної технічної групи експертів із питань імунопрофілактики при МОЗ України Федір Лапій.

Щотижня на офіційному сайті Державного експертного центру МОЗ України (www.dec.gov.ua) публікуються звіти результатів спостереження за безпекою застосування вакцин проти коронавірусу, з ними можна ознайомитися та проаналізувати.  Більше того, не лише сімейний лікар, а й пацієнт у спеціальній формі-повідомленні може залишити сигнал про будь-які прояви після щеплення. Найпоширенішими є біль у руці, в яку був введений препарат, висип, озноб, втома, лихоманка, головний біль.

При деяких особливих станах здоров’я вакцинація проти коронавірусу може відтерміновуватися, проте не скасовуватися зовсім. Наприклад, для людей з онкологічними захворюваннями потрібно обрати правильний час для щеплення й порадити певну вакцину – це завдання лікарів, які ведуть пацієнта. Щоб убезпечити тих, хто проходить хіміотерапію, вживає гормональні препарати, пережив трансплантацію органів, має рак крові, живе з ВІЛ, МОЗ України, враховуючи рекомендації експертів, ухвалив необхідність додаткової дози вакцини.

Чи порушуються права невакцинованих?

Часто доводиться чути нарікання невакцинованих громадян, мовляв, перевірки ковід-сертифікатів порушують їхні права. Прикладом подібного «бунту проти перевірок» став інцидент 21 грудня в автобусі Одеса – Київ. Двоє пасажирів відмовилися надати поліціянтам документи про щеплення, влаштували скандал, відмовилися виходити з автобусу. І це незважаючи на те, що наявність одного або двох щеплень є обов’язковою умовою проїзду автобусами міжобласного сполучення, залізничним транспортом тощо.

Ось що пояснює експертка з міжнародного права у сфері охорони здоров’я, кандидатка юридичних наук Наталія Хендель:

– Національна поліція є одним із тих органів, який слідкує за дотриманням карантинних обмежень під час епідемії. В закладах, які хочуть працювати без карантинних обмежень, вони також мають право перевіряти сертифікати про вакцинацію. Якщо ж громадянин вважає, що співробітники державних органів або бізнесу чинять стосовного нього начебто неправомірні дії, вимагаючи ковид-сертифікат, він має право подати скаргу до національних та міжнародних судів.

Насправді права людини – це баланс між правом окремої особи та інтересами  суспільства. Кожен має право не наражати власне життя та здоров’я, життя та здоров’я своїх дітей, батьків тощо на загрозу зараження від особи, яка не дотримується встановлених державою санітарно-епідемічних правил.

Ірина Назарчук

Читайте також:

Нове на сайті