Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
Андрій Петрович Ромоданов – відомий український нейрохірург.
Він народився у Лубнах (Полтавщина) у 1920 році, в родині священика. Після закінчення середньої школи вступив до Київського медінституту. Брав участь у Другій світовій: командував спочатку санітарною ротою, а потім – медсанбатом.
Після війни закінчив аспірантуру, був заввідділом Київського інституту психоневрології. 1950 року став завідувачем дитячого відділення Київського НДІ нейрохірургії, а 1964 року очолив цю установу.
Безліч наукових праць Ромоданова, у тому числі кандидатська й докторська дисертації, були присвячені діагностиці та лікуванню черепно-мозкових травм, пухлин та судинних захворювань головного мозку. Особлива увага приділялася епілепсії. Він створив перші в Україні спеціалізовані установи для комплексного лікування епілептиків.
Також Андрій Петрович був автором досліджень з питань діагностики та лікування наслідків та ускладнень вогнепальних черепно-мозкових поранень. Тож сьогодні можна з упевненістю стверджувати, що його праці допомагають рятувати українців, які постраждали від підлого нападу загарбників.
У 1974 році Ромоданов став академіком АМН СРСР. У 1980-ті роки НДІ, який він очолював, став центром міжнародної співпраці з нейроонкохіміотерапії. Ромоданов цілком заслужено вважається творцем наукової школи нейрохірургів в Україні.
Автор 450 наукових праць, із них 24 монографії, 23 винаходи. Підготував 30 докторів і 52 кандидатів наук. Зрозуміло, що саме він був головним нейрохірургом МОЗ УРСР. А ще він був членом виконкому Європейської асоціації нейрохірургів, почесним членом Товариства нейрохірургів США, Чехословаччини, Югославії, Португалії, Іспанії.
Жив і працював Андрій Ромоданов у Києві, тут 1993 року і завершився його земний шлях. З цього року Інститут нейрохірургії АМН України носить його ім’я.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
9 квітня в Україні відзначають Міжнародний день рожевого і Всесвітній день антикваріату. Християни вшановують пам'ять…
Як відбувається мобілізація чоловіків віком 50+ в Україні. Що треба знати кожному українцю - що…
Дуже часто узаконення самобуду перетворюється на складний та заплутаний процес для звичайної людини. Він вимагає…
Багато овочівників вважають, що помідори потребують частих і рясних поливів. Але чи це так насправді?
9 квітня подекуди у центральних, західних та північних областях України очікується сніг.
Якою буде космічна погода? Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?