Середа, 18 Травня, 2022
ГоловнаДомашній адвокатВизначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі: що потрібно знати?

Визначення походження дитини, батьки якої не перебувають у шлюбі: що потрібно знати?

Этот материал также доступен на русском языке
Якщо мати та батько малюка не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається або за загальною заявою матері та батька дитини, або за рішенням суду.

Як вчинити у цій ситуації, роз’яснили у Міністерстві юстиції України.

Як подати заяву про визнання батьківства?

У разі народження дитини жінкою, яка не перебуває в зареєстрованому шлюбі з чоловіком, який є батьком дитини, а останній виявив бажання визнати своє батьківство щодо цієї дитини, надається право подати до органів державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про визнання батьківства.

Спільна заява батьків може бути подана одночасно при здійсненні реєстрації народження дитини або після неї.

Заява про визнання батьківства може бути подана як за місцем проживання батьків, так і за місцем зберігання актового запису про народження.

Така заява може бути подана батьками дитини як до, так і після народження дитини.

Перелік необхідних документів:

  • спільна заява батьків дитини про визнання батьківства у письмовій формі;
  • паспорти або паспортні документи, що засвідчують особи батьків (одного з них).

Якщо заява про визнання батьківства не може бути подана особисто – вона може бути подана через представника або надіслана поштою за умови нотаріального засвідчення достовірності підпису заявника на ньому.

Повноваження представника мають бути нотаріально засвідчені дорученням представництва.

У заяві батьки обов’язково мають зазначити, яке прізвище вони надають дитині. Присвоєно може бути одне з прізвищ, яке є у батьків, або подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їх прізвищ.

Хто має право визнати батьківство?

Необхідно відзначити, що визнати батьківство має право як чоловік, який не перебуває у шлюбі з матір’ю дитини, так і чоловік, який перебуває у зареєстрованому шлюбі з іншою жінкою.

Також право на визнання себе батьком дитини не обмежується віковим критерієм. Однак, якщо заява про визнання себе батьком дитини подана неповнолітнім – державний орган реєстрації актів цивільного стану обов’язково має повідомити батьків, опікуна, піклувальника неповнолітнього про запис його батьком дитини.

Якщо чоловік не є батьком дитини

Якщо мати дитини, яка перебуває у зареєстрованому шлюбі, при реєстрації народження заявляє, що її чоловік не є батьком цієї дитини, і у зв’язку з цим просить не вказувати її батьком в актовому записі про народження дитини – її прохання може бути задоволене лише за наявності спільної заяви матері та її чоловіка про невизнання його батьком дитини, а також заяви про визнання батьківства іншої особи та матері дитини.

Подружжя, а також жінка та чоловік, шлюб між якими припинено, у разі народження дитини до закінчення 10 місяців після припинення їх шлюбу, мають право подати до органу державної реєстрації актів цивільного стану спільну заяву про невизнання чоловіка (колишнього чоловіка) батьком дитини.

Така вимога може бути задоволена лише при подачі іншою особою та матір’ю дитини заяви про визнання батьківства. Якщо чоловік не визнає себе батьком дитини і, навпаки, коли чоловік вважає себе батьком дитини, а цей факт оскаржується, визнання батьківства встановлюється в судовому порядку.

Читайте також:

Нове на сайті