Понеділок, 6 Травня, 2024
ГоловнаНовиниЩо чекає на Україну в грудні: прогноз погодних умов

Що чекає на Україну в грудні: прогноз погодних умов

Этот материал также доступен на русском языке
У грудні погода очікується мінливою, з чергуванням морозних днів та відлиг, а також із незначним сніговим покривом.
Спочатку наведемо коротку кліматичну характеристику грудня в Україні.
Середньомісячна температура в більшості областей становить зазвичай -6…-1 °С, на півдні, у Криму та на Закарпатті 0…+6 °С. Середня кількість опадів дорівнює 30 – 66 мм, на Закарпатті, у Карпатах та на півдні Криму місцями 76 – 139 мм. На більшій частині території України в грудні встановлюється сніговий покрив, проте внаслідок глобального потепління, за останні 10-15 років він вкрай нестійкий і зазвичай спостерігається місцями; у південних областях більшу частину часу відсутній.

Також у грудні часто відзначаються хуртовини, налипання мокрого снігу, при відлигах виникають щільні тумани, ожеледь. На півдні та у Приазов’ї нерідко складаються умови для сильних і стійких східних вітрів, які спричиняють згінно-нагінні явища на акваторії Чорного та Азовського морів.

У нинішньому році за попередніми розрахунками чисельних кліматичних моделей, грудень можна умовно поділити на два періоди. Перша половина місяця проходитиме під впливом малорухомого великого антициклону арктичного походження. Він сформувався в останні дні листопада в районі Обської губи і в першій п’ятиденці грудня за рахунок вливання нових порцій холоду на Урал лише посилюватиметься і розширюватиметься територіально. Таким чином, Україна опиниться у західній та південно-західній частині великої області високого тиску з окремими ядрами та виступами. Атмосферний тиск перевищуватиме норму на 8 – 12 гПа (6 – 10 мм рт. ст.). Разом зі східними вітрами до нас почне надходити холодне і сухе континентальне повітря. Температурний фон поступово знизиться до -8…-3 °С у нічний час і до -5…0 °С вдень у першій пентаді грудня. Поступово до кінця першої декади та на початку другої декади місяця повітря охолоне ще більше – вночі очікуються значення в межах -14…-8 °С, вдень -8…-2 °С. Дещо тепліше буде у південній частині, у Криму та на Закарпатті.

На жаль, прихід таких морозів у більшості областей відбудеться на голу землю, оскільки сніговий покрив станом на 30 листопада присутній лише у північних та західних областях, висотою 1 – 8 см, у Київській та Житомирській областях місцями 14 – 21 см. У найближчі 2 тижня за рахунок антициклональної циркуляції опадів не передбачається, тільки на крайньому півдні та заході періодично проходитимуть розмиті атмосферні фронти, які принесуть сніг, мокрий сніг, місцями з дощем.

Проте, приблизно з 14 – 16 грудня, синоптичні процеси над Європою зазнають суттєвих змін. Результатом таких змін стане досить різке падіння атмосферного тиску, перехід до циклонічної циркуляції та суттєве підвищення температури повітря до відлиги. Помітно збільшиться кількість хмарності і вищою стане ймовірність випадання опадів переважно у змішаній фазі (сніг, дощ, мряка). Ймовірно, що друга половина грудня відзначиться в Україні як аномально тепла з переважанням вологих повітряних потоків із південного заходу (з боку Середземного моря, країн Балканського півострова та Атлантики).

Таким чином, прохолодна перша половина місяця і тепла друга компенсують одна одну, і підсумкова середньомісячна температура за грудень виявиться близькою до норми, у Поліссі та північних областях можливо нижче за норму на 1 – 2 °С; на Закарпатті, у південній частині та Криму вищою за норму на 1 – 2 °С. Кількість опадів також розподілиться нерівномірно. Перша половина грудня буде сухою, за винятком крайнього півдня та заходу, а ось друга половина місяця за рахунок проходження циклонів і атмосферних фронтів виявиться щедрою на опади. Підсумкова сума опадів за грудень в Україні становитиме близько 100 – 120% від кліматичної норми. Зазначимо і те, що постійного снігового покриву не очікується. Протягом місяця його розподіл територією країни матиме плямистий характер як за площею, так і за висотою.

Ігор Кібальчич, кандидат географічних наук, синоптик.

Джерело: Метеоролог

Нове на сайті