Інжир ще називають смоківницею або фіговим деревом. Доведений факт: якщо їсти інжир регулярно, то лише за кілька тижнів він допоможе стабілізувати показники калію і тиск.
Крім того, інжир корисний для роботи шлунка. Усього три плоди на день допоможуть захиститися від багатьох розладів травної системи. Клітковина, що міститься в інжирі, покращує перистальтику кишечника, регулює його роботу та запобігає запорам. Сушений інжир, як і свіжий, добре впливає на роботу кишечника. Завдяки природним послаблюючим властивостям він допомагає швидше очистити організм від токсинів.
Плоди інжиру допомагають зберегти здоров’я шкіри та слизових, мають антибактеріальні та протигрибкові властивості. Речовини, що входять до складу смокви, вбивають хвороботворні бактерії та грибки у ротовій порожнині.
При постійному вживанні, як у свіжому, так і сушеному вигляді, інжир знижує тахікардію, покращує стан серцевого м’яза і тонус судин.
Також плоди інжиру забезпечують нормальну діяльність нервової системи, стимулюють відновлення нервових клітин.
А регулярне вживання цих плодів може покращити розумову діяльність та підвищити стресостійкість.
Завдяки великій кількості заліза, сушений інжир корисний тим, хто страждає на недокрів’я, оскільки допомагає збільшити рівень гемоглобіну в крові.
Читайте також:
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…