П’ятниця, 24 Травня, 2024
ГоловнаНове в законодавствіДогляд за пенсіонером: чи може племінник отримати відстрочку від мобілізації

Догляд за пенсіонером: чи може племінник отримати відстрочку від мобілізації

Этот материал также доступен на русском языке
Велика кількість українських чоловіків стикається із проблемою призову. Саме тому сьогодні особливо актуальним залишається питання відстрочення призову під час мобілізації.

До редакції звернулася Антоніна Василівна, мешканка Одеської області. Вона розповіла, що їй 75 років, її чоловіку 79 років, вони часто хворіють, є інвалідами ІІІ групи. Їм допомагає племінник, який проживає з ними в одному місті. Літнє подружжя запитує, чи можуть племінника мобілізувати, який є єдиною для них підтримкою?

Кому дадуть відстрочку по догляду?

Вісімнадцятого травня набуває чинності новий Закон про мобілізацію*, згідно з ним (стаття 23), не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов’язані:

  • зайняті постійним доглядом за хворою дружиною (чоловіком), дитиною і (або) своїми батьком або матір’ю (батьком або матір’ю дружини (чоловіка), якщо вона сама потребує постійного догляду, померла (загинула), визнана зниклою безвісти або безвісно відсутньою, оголошена померлою, і батько або мати дружини не має інших працездатних членів сім’ї, які зобов’язані та можуть здійснювати за ними догляд), які потребують постійного догляду;

  • опікун особи, визнаної судом недієздатною;

  • особи, які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи;

  • особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;

  • особи, які мають одного із своїх батьків з інвалідністю І або ІІ групи або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І або ІІ групи, за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов’язаними і відповідно до закону зобов’язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами з інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження або позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов’язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І або ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов’язаних за вибором такої особи з інвалідністю;

  • члени сім’ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного і за умови відсутності членів сім’ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступенів споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім’ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи.

Таким чином, випадок, про який ви запитуєте, законом не передбачено.

Хто ще не підлягає призову?

Іншим нашим читачам також буде цікаво, хто ще, згідно з новим законом, зможе отримати відстрочку:

  • заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади;

  • визнані особами з інвалідністю або відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6–12 місяців;

  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці;

  • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує і утримує дитину за рішенням суду;

  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;

  • жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби, але якій не встановлено інвалідність;

  • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I або II групи;

  • усиновлювачі, на утриманні яких перебуває дитина (діти), яка (які) до моменту усиновлення була (були) дитиною-сиротою (дітьми-сиротами) або дитиною (дітьми), позбавленою (позбавленими) батьківського піклування, віком до 18 років, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, патронатні вихователі, на утриманні яких перебуває дитина-сирота (діти-сироти) або дитина (діти), позбавлена (позбавлені) батьківського піклування, віком до 18 років;

  • жінки та чоловіки, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

*Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-IX від 11.04.2024.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні