“Я вийшов на пенсію в 2013 році. Стаж – 30 років. Працював трактористом-машиністом в сільському господарстві. Пенсія становить 3026 гривень (станом на лютий 2023 року). На питання, чому така маленька пенсія попри високу зарплату, в Пенсійному фонді відповіли, що якби я не працював після 2002 року, то пенсія була би вищою. Роздруківки з Пенсійного фонду додаю”.
Микола Онисійович, Хмельницька область
Спочатку звернемо увагу на саму формулу розрахунку пенсії. 30 років стажу дають право отримувати пенсію в розмірі 30% від зарплати. В Пенсійному фонді вам врахували зарплату в розмірі 10 260 гривень (до березневої індексації). Тобто при грубому підрахунку ми отримуємо пенсію в розмірі трохи більшу, ніж 3 тисячі гривень. Звісно, є питання і до справедливості розрахунку та індексації цієї зарплати.
Нагадаємо, ми розбиралися за допомогою експерта, чому у працюючого пенсіонера з більш ніж 40-річним стажем пенсія маленька.
Але варто звернути увагу на іншу річ.
При призначенні пенсії за законом враховується вся заробітна плата, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням, людина також має право додатково надати довідку про зарплату за будь-які 60 місяців роботи до вказаної дати. Видно, що у 1987 – 1992 роках у вас подекуди була дійсно непогана зарплата, хоча і не у всіх місяцях. А от у 2000 – 2009 роках коефіцієнт зарплати суттєво знижується, зарплата за 2000 – 2003 роки взагалі зарахована нулями – з якихось причин дані про зарплату в цей період відсутні, хоча дані про стаж є.
В таких випадках Пенсійний фонд дійсно може проставити зарплату у відповідних місяцях нулями, що дуже сильно занижує коефіцієнт зарплати. Тобто виводиться середнє значення між високою старою зарплатою і маленькою новою.
Звісно, тут трошки врятувала ситуацію так звана оптимізація зарплати, коли з розрахунку можуть прибрати найменш вигідні місяці. Але все одно частину місяців з нулями врахували і це негативно позначилося на кінцевому результаті.
Ви також можете стати собі бухгалтером і перевірити, чи правильно вам нарахували розмір пенсії.