Субота, 4 Грудня, 2021
ГоловнаЗдоров'яБезпричинна тривога: як впоратися?

Безпричинна тривога: як впоратися?

Этот материал также доступен на русском языке
Напади тривоги або навіть паніки періодично відчуває кожна людина, і якщо вони викликані об'єктивними причинами, це нормально.

Але якщо ви стали турбуватися з будь-якого приводу, навіть дрібниці, причому внутрішня напруженість не слабшає протягом тривалого часу, варто звернутися по консультацію до фахівця. Чому виникає тривожний розлад і чим загрожує у занедбаних випадках, пояснив лікар-психіатр Дніпропетровського обласного геріатричного пансіонату Ігор Шибко.

 

Може тривати роками

Тривожний розлад – це хворобливий патологічний стан, що супроводжується стійкою безпричинною тривогою або страхом. На відміну від короткострокових потрясінь, викликаних реальним стресовим епізодом (наприклад, виступом перед великою аудиторією), тривожні розлади тривають місяцями і навіть роками, переходячи у хронічну стадію і суттєво знижуючи якість життя людини. Хворий стає замкнутим, всіляко уникає потенційно «проблемних» тем, місць та ситуацій, часто не може нормально спілкуватися.

 

Без адекватного лікування тривалі тривожні розлади можуть переростати у серйозні психічні порушення, призводити до зниження імунітету, виснаження організму, виникнення або загострення хронічних захворювань, самоізоляції людини від суспільства.

Хто у групі ризику?

Фахівці розрізняють кілька різновидів захворювання: це генералізований тривожний розлад,  соціофобія, синдром загальної тривожності, синдром нав’язливих станів, специфічні фобії, посттравматичний стрес. При цьому один пацієнт може страждати одразу на кілька видів розладів.

 

Причини виникнення захворювання до кінця не вивчені, але до основних факторів ризику належать особливості особистості та характеру, черепно-мозкові травми, тривале перебування у стані сильного стресу, гормональні збої, наявність хронічних серцево-судинних та ендокринних захворювань. Появу безпідставної тривожності можуть спровокувати алкогольна і наркотична залежності, вживання деяких лікарських препаратів. В окрему групу ризику входять люди, які страждають на інші невротичні та психічні розлади: депресію, шизофренію, різні манії.

Проявляється психологічно і фізично

Тривожний розлад може проявлятися як психічними симптомами, так і фізичними нездужаннями. До перших належать підвищене занепокоєння з будь-якого приводу, безпідставні страхи, перебування у постійному напруженні, неможливість розслабитися, швидка стомлюваність, труднощі з концентрацією уваги, дратівливість.

 

Соматичні (тілесні) симптоми можуть бути виражені почуттям слабкості та «розбитості», ознобом, тахікардією, підвищеною пітливістю, головним болем, запамороченням, нудотою, розладом травлення, спазмами в животі, прискореним сечовипусканням, порушеннями сну, утрудненням дихання (аж до удушшя), відчуттям «клубка в горлі», сухістю в роті.

Крайнім проявом тривоги є панічні атаки, причому напади паніки виникають раптово, без конкретних причин.

Ступінь прояву симптомів або їхніх комбінацій залежить від форми тривожного розладу та від того, як далеко зайшло захворювання.

Потрібне комплексне лікування

Виявивши у себе чи когось із близьких характерні ознаки тривожного розладу, варто звернутися до сімейного лікаря, психотерапевта або невролога.
Зазвичай лікування захворювання потребує комплексного підходу: вживання медикаментів, застосування різних методик психотерапії (групова, сімейна, індивідуальна, арт- і гештальт-терапія) та релаксуючих практик.

 

Лікарі призначають препарати різних груп (транквілізатори, антидепресанти), а також засоби рослинного походження (настоянки та відвари на основі собачої кропиви, валеріани, півонії, меліси). Також рекомендовані заняття йогою, дихальною гімнастикою, лікувальною фізкультурою, сеанси медитації, масажу, акупунктури. Крім того, для ефективності лікування дуже важливий позитивний настрій пацієнта.

Допоможуть домашні тварини

Специфічних засобів профілактики тривожних розладів немає. Людям, схильним до підвищеної тривожності, фахівці радять вести здоровий спосіб життя, бути фізично активними, не втомлюватися, уникати стресових ситуацій.

 

Крім того, зведіть до мінімуму вживання цукру, міцного чаю та кави. Добре сприяє зняттю напруження і наявність домашніх тварин або постійного хобі.

Ірина Лебединець

Читайте також:

 

Нове на сайті