Здоров'я

Як уберегтися від герпесу?

«З настанням холодів у мене часто з’являється так звана лихоманка на губах, яка зазвичай виступає після застуди. Як можна боротися з цим неприємним явищем, які заходи його профілактики?

Ольга Юріївна, м. Черкаси»

На запитання читачки відповідає лікар-пульмонолог дніпровської міськлікарні №9 Наталія Масич:

 

– Те, що ви називаєте «лихоманкою на губах», насправді є герпесом (від грецьк. «herpes» – повзуча шкірна хвороба, що розповсюджується) – дуже поширеним вірусним захворюванням з характерним висипанням згрупованих пухирців на шкірі та слизових оболонках. Проблема ця не нова – про герпес писав ще Геродот за сто років до нашої ери. До речі, саме він дав вірусу сучасну назву через здатність герпетичних виразок «розповзатися» в різні боки від первинного пухирця. 

Коли активізується вірус?

Збудник хвороби – вірус простого герпесу (ВПГ), який мають близько 90% населення землі, але лише у 5% з них він проявляється характерними симптомами, в інших випадках герпетична інфекція протікає без клінічних наслідків. Багато хто помилково вважає герпес проявом застуди, але насправді це самостійне захворювання. Зазвичай вірус активізується при переохолодженні або, навпаки, перегріванні організму, стресі, перевтомі, загостренні хронічних захворювань або зниженні загального імунітету.

Найчастіше герпес вражає шкіру, очі (кон’юнктивіт, кератит), слизові оболонки обличчя або статевих органів, центральну нервову систему (енцефаліт, менінгіт).

Вірус герпесу передається безпосереднім контактним шляхом, а також через предмети побуту (спільний посуд, рушник, косметику). Можлива також передача інфекції повітряно-краплинним шляхом (при кашлі, чханні, розмові). Герпес проникає через слизові оболонки ротової порожнини, верхніх дихальних шляхів і статевих органів. Подолавши тканинні бар’єри, вірус потрапляє у кров та лімфу, а потім – у різні внутрішні органи.

Багато які пацієнти помилково вважають, якщо висипка пройшла – герпес виліковано. На жаль, це не так – видалити вірус з організму абсолютно неможливо: одного разу потрапивши всередину, він залишається з людиною на все життя, і можна лише змусити його перебувати у сплячому стані.

При частих рецидивах лікар призначає спеціальні ліки, що стимулюють імунітет, та загальнозміцнюючі засоби. А ось припікати виразки спиртом, йодом або зеленкою не варто – так можна легко обпалити і без того пошкоджені шкіру та слизову.

При цьому профілактикою герпесу є часте й ретельне миття рук (дослідження показують, що найбільше вірусних бактерій знаходиться на грошах, мобільному телефоні, поручнях громадського транспорту, комп’ютерній клавіатурі, а також у громадських туалетах), використання тільки особистих предметів гігієни та косметики, зміцнення імунітету, уникнення сильного переохолодження організму.

 Підготувала Ірина Лебединець

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

Триває реєстрація на отримання 1200 гривень: як подати заявку

Частина українців можуть зареєструватися на отримання нової грошової допомоги від благодійної організації. Потрібно заповнити онлайн-анкету.

22/05/2025 12:00
  • Новини

У частини пенсіонерів паперові пенсійні посвідчення стануть недійсними: що треба знати

Частину паперових пенсійних посвідчень можуть визнати недійсними. Хто не зможе скористатися пенсійним та з чим…

22/05/2025 10:52
  • Новини

Протягом двох днів видаватимуть безкоштовні продуктові набори: як отримати

Частина українців можуть отримати безкоштовні продуктові набори від міжнародної організації. Як це зробити.

22/05/2025 09:05
  • Новини

Доплати до пенсій в Україні: як отримати до 2361 гривні на місяць

Деякі пенсіонери можуть отримувати. На які доплати до пенсій можна розраховувати та як їх оформити.

22/05/2025 08:05
  • Новини

Свята та народні прикмети 22 травня – чому сьогодні категорично не можна ходити в ліс

22 травня в Україні відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття і День Шерлока Холмса . Вшановують…

22/05/2025 06:37
  • Новини

Маєте більше стажу — отримаєте надбавку до пенсії: скільки держава готова доплатити

За понаднормовий стаж українські пенсіонери можуть отримати доплату. Про які суми йдеться, і хто може…

22/05/2025 05:34