Здоров'я

Як уберегтися від герпесу?

«З настанням холодів у мене часто з’являється так звана лихоманка на губах, яка зазвичай виступає після застуди. Як можна боротися з цим неприємним явищем, які заходи його профілактики?

Ольга Юріївна, м. Черкаси»

На запитання читачки відповідає лікар-пульмонолог дніпровської міськлікарні №9 Наталія Масич:

 

– Те, що ви називаєте «лихоманкою на губах», насправді є герпесом (від грецьк. «herpes» – повзуча шкірна хвороба, що розповсюджується) – дуже поширеним вірусним захворюванням з характерним висипанням згрупованих пухирців на шкірі та слизових оболонках. Проблема ця не нова – про герпес писав ще Геродот за сто років до нашої ери. До речі, саме він дав вірусу сучасну назву через здатність герпетичних виразок «розповзатися» в різні боки від первинного пухирця. 

Коли активізується вірус?

Збудник хвороби – вірус простого герпесу (ВПГ), який мають близько 90% населення землі, але лише у 5% з них він проявляється характерними симптомами, в інших випадках герпетична інфекція протікає без клінічних наслідків. Багато хто помилково вважає герпес проявом застуди, але насправді це самостійне захворювання. Зазвичай вірус активізується при переохолодженні або, навпаки, перегріванні організму, стресі, перевтомі, загостренні хронічних захворювань або зниженні загального імунітету.

Найчастіше герпес вражає шкіру, очі (кон’юнктивіт, кератит), слизові оболонки обличчя або статевих органів, центральну нервову систему (енцефаліт, менінгіт).

Вірус герпесу передається безпосереднім контактним шляхом, а також через предмети побуту (спільний посуд, рушник, косметику). Можлива також передача інфекції повітряно-краплинним шляхом (при кашлі, чханні, розмові). Герпес проникає через слизові оболонки ротової порожнини, верхніх дихальних шляхів і статевих органів. Подолавши тканинні бар’єри, вірус потрапляє у кров та лімфу, а потім – у різні внутрішні органи.

Багато які пацієнти помилково вважають, якщо висипка пройшла – герпес виліковано. На жаль, це не так – видалити вірус з організму абсолютно неможливо: одного разу потрапивши всередину, він залишається з людиною на все життя, і можна лише змусити його перебувати у сплячому стані.

При частих рецидивах лікар призначає спеціальні ліки, що стимулюють імунітет, та загальнозміцнюючі засоби. А ось припікати виразки спиртом, йодом або зеленкою не варто – так можна легко обпалити і без того пошкоджені шкіру та слизову.

При цьому профілактикою герпесу є часте й ретельне миття рук (дослідження показують, що найбільше вірусних бактерій знаходиться на грошах, мобільному телефоні, поручнях громадського транспорту, комп’ютерній клавіатурі, а також у громадських туалетах), використання тільки особистих предметів гігієни та косметики, зміцнення імунітету, уникнення сильного переохолодження організму.

 Підготувала Ірина Лебединець

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

Несподіваний інгредієнт, який зробить котлети соковитими та ніжними

Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…

22/11/2024 13:39
  • Статті

Як вибрати диван для дому: повний гід

Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…

22/11/2024 13:04
  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42
  • Новини

Стартує прийом заявок на отримання новорічних подарунків поштою для дітей

Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…

22/11/2024 10:53
  • Статті

Ефективне використання перев’язувальних матеріалів та бинтів

Використання перев'язувальних матеріалів, бинтів та ранозагоювальних засобів є важливою частиною медичної практики та першої допомоги.…

22/11/2024 10:25