Статті

Батьківські суботи: як і навіщо поминати покійних у Великий піст

Напередодні, у п’ятницю, служиться Парастас. Що це за служба і яке її значення? Чому Парастас здійснюється у Великий піст, адже це насамперед час покаяння?

– З грецької мови Парастас перекладається як «клопотання». Зазвичай Парастас служиться напередодні батьківських субот – днів, коли поминають покійних. Особливість цієї служби в тому, що її піснеспіви і молитви в основному про упокій померлих, як на панахиді. Основа Парастасу – утреня, на якій відбувається читання 17-ї (заупокійної) кафізми посеред храму.

Чому саме постом? Справді, піст – це час сугубого покаяння, і при цьому майже кожна субота – батьківська. Святитель Іоанн Златоуст каже, що «покаяння свідчиться не словами, а справами» – справами любові та милосердя. І, зрозуміло, справи милосердя і любові повинні стосуватися не тільки живих, а й померлих. Таким чином, під час посту ми висловлюємо молитвою свою любов до спочилих, здійснюємо щодо них справу милосердя і виконуємо заповідь про любов.

Це духовна причина. А є ще й Уставна: під час посту в будні дні не звершується повна Літургія, не приноситься безкровна Жертва, зокрема за покійних. І субота – це перший день тижня, коли знову здійснюється повна Літургія, тому й творяться особливі молитви за померлих.

– Чи можна вважати, що під час заупокійних служб ми духовно стикаємося із загробним світом?

– Безумовно. «Бог не є Бог мертвих, але живих, бо в Нього всі живі» (Лк. 20:38). Під час богослужіння Церква земна безпосереднім чином з’єднується з Церквою Небесною… Тут вже немає ані часу, ані простору, немає живих і померлих, але всі єдині в Господі.

– Чи можна під час заупокійних служб думати про померлих, малювати в уяві їхній образ? Як правильно молитися на таких службах?

– За вченням святих отців Православної Церкви, під час молитви ми повинні уникати будь-якої мрійливості, чуттєвих уявлень. Преподобний Никодим Святогорець говорить так: «Знай, що Бог є поза всіма почуттями й усім чуттєвим, поза всяким виглядом, кольором, мірою і місцем… і хоча скрізь є, але понад усе; тобто Він є поза всякою уявою».

Не потрібно намагатися штучно викликати в собі образи померлих і події, пов’язані з ними, тим більше, «малювати» в уяві їхні образи. Це безглуздо і навіть духовно небезпечно. Але водночас природні для нас спогади про близьких (зокрема їхніх облич і слів, їхньої любові до нас) породжують у нас почуття печалі й скорботи за дорогими людьми і цим самим оновлюють у нас любов до покійних. У цьому немає нічого поганого. Любов потрібно перетворювати на молитву за померлих. Адже любов і пам’ять – найкращий стимул і наповнення для молитви за наших дорогих рідних і близьких.

Звісно, було б добре кожному вірянину протягом посту відвідувати і всі вечірні Парастаси, і ранкові Літургії по суботах, після яких здійснюється панахида за спочилими. Адже міра нашої старанності в цій праці – це міра нашої пам’яті та любові до покійних. А коли ще потрудитися, якщо не постом?

ДО ВІДОМА. У 2025 році Великопісні батьківські суботи випадають на 15, 22 і 29 березня.

За матеріалами православної преси

Ми також розповідали:

Метки: Батьківські суботи молитва церква

Новое на сайте

  • Новини

Стартує передплата на газету «На пенсії» на друге півріччя 2025 року: залишайтеся з нами

Шановні читачі, розпочинається передплата на газету «На пенсії» на ІІ півріччя, з доставкою з липня.

30/04/2025 09:31
  • Новини

У Харкові – масштабні пожежі й руйнування через атаку дронами: воєнне зведення 30 квітня

Росія продовжує обстрілювати мирні населені пункти України. У Генштабі ЗСУ детально розповіли про ситуацію на…

30/04/2025 08:34
  • Новини

Хто у 2025 році може скористатися пільгами на комуналку: знижка становить 50-100%

Деяким категоріям громадян держава компенсує від 50 до 100% витрат на оплату комунальних послуг. Хто…

30/04/2025 07:33
  • Новини

Свята та народні прикмети 30 квітня – чому сьогодні обов’язково потрібно з’їсти мед

30 квітня в Україні відзначають День джинсів (День деніму), День прикордонника, Всесвітній день канцелярських товарів,…

30/04/2025 06:37
  • Новини

Співак Анатолій Матвійчук визнав, що не може прожити на українську пенсію: скільки він отримує

Український співак та композитор Анатолій Матвійчук рік тому виїхав до Сполучених Штатів Америки. Пенсії, яку…

30/04/2025 05:29
  • Новини

Найтонші і неймовірно ніжні налисники: секретний рецепт – так готують одиниці

Сьогодні пропонуємо вам приготувати налисники на молоці, але є в цьому рецепті один хитрий прийом,…

30/04/2025 04:34