Напередодні, у п’ятницю, служиться Парастас. Що це за служба і яке її значення? Чому Парастас здійснюється у Великий піст, адже це насамперед час покаяння?
– З грецької мови Парастас перекладається як «клопотання». Зазвичай Парастас служиться напередодні батьківських субот – днів, коли поминають покійних. Особливість цієї служби в тому, що її піснеспіви і молитви в основному про упокій померлих, як на панахиді. Основа Парастасу – утреня, на якій відбувається читання 17-ї (заупокійної) кафізми посеред храму.
Чому саме постом? Справді, піст – це час сугубого покаяння, і при цьому майже кожна субота – батьківська. Святитель Іоанн Златоуст каже, що «покаяння свідчиться не словами, а справами» – справами любові та милосердя. І, зрозуміло, справи милосердя і любові повинні стосуватися не тільки живих, а й померлих. Таким чином, під час посту ми висловлюємо молитвою свою любов до спочилих, здійснюємо щодо них справу милосердя і виконуємо заповідь про любов.
Це духовна причина. А є ще й Уставна: під час посту в будні дні не звершується повна Літургія, не приноситься безкровна Жертва, зокрема за покійних. І субота – це перший день тижня, коли знову здійснюється повна Літургія, тому й творяться особливі молитви за померлих.
– Чи можна вважати, що під час заупокійних служб ми духовно стикаємося із загробним світом?
– Безумовно. «Бог не є Бог мертвих, але живих, бо в Нього всі живі» (Лк. 20:38). Під час богослужіння Церква земна безпосереднім чином з’єднується з Церквою Небесною… Тут вже немає ані часу, ані простору, немає живих і померлих, але всі єдині в Господі.
– Чи можна під час заупокійних служб думати про померлих, малювати в уяві їхній образ? Як правильно молитися на таких службах?
– За вченням святих отців Православної Церкви, під час молитви ми повинні уникати будь-якої мрійливості, чуттєвих уявлень. Преподобний Никодим Святогорець говорить так: «Знай, що Бог є поза всіма почуттями й усім чуттєвим, поза всяким виглядом, кольором, мірою і місцем… і хоча скрізь є, але понад усе; тобто Він є поза всякою уявою».
Не потрібно намагатися штучно викликати в собі образи померлих і події, пов’язані з ними, тим більше, «малювати» в уяві їхні образи. Це безглуздо і навіть духовно небезпечно. Але водночас природні для нас спогади про близьких (зокрема їхніх облич і слів, їхньої любові до нас) породжують у нас почуття печалі й скорботи за дорогими людьми і цим самим оновлюють у нас любов до покійних. У цьому немає нічого поганого. Любов потрібно перетворювати на молитву за померлих. Адже любов і пам’ять – найкращий стимул і наповнення для молитви за наших дорогих рідних і близьких.
Звісно, було б добре кожному вірянину протягом посту відвідувати і всі вечірні Парастаси, і ранкові Літургії по суботах, після яких здійснюється панахида за спочилими. Адже міра нашої старанності в цій праці – це міра нашої пам’яті та любові до покійних. А коли ще потрудитися, якщо не постом?
ДО ВІДОМА. У 2025 році Великопісні батьківські суботи випадають на 15, 22 і 29 березня.
За матеріалами православної преси
Ми також розповідали:
Шановні читачі, розпочинається передплата на газету «На пенсії» на ІІ півріччя, з доставкою з липня.
Росія продовжує обстрілювати мирні населені пункти України. У Генштабі ЗСУ детально розповіли про ситуацію на…
Деяким категоріям громадян держава компенсує від 50 до 100% витрат на оплату комунальних послуг. Хто…
30 квітня в Україні відзначають День джинсів (День деніму), День прикордонника, Всесвітній день канцелярських товарів,…
Український співак та композитор Анатолій Матвійчук рік тому виїхав до Сполучених Штатів Америки. Пенсії, яку…
Сьогодні пропонуємо вам приготувати налисники на молоці, але є в цьому рецепті один хитрий прийом,…