Статті

Відомі люди на монетах: чому оперного співака Бориса Гмирю називали Борисом Великим

Видатного українського оперного і камерного співака (бас) Великим називали не лише тисячі шанувальників його таланту. 2003 року у своєму посланні до 100-річчя від дня народження Гмирі ЮНЕСКО (це підрозділ ООН, що курирує планетарну культуру) констатував: «…Гмиря відомий як “Борис Великий”, і його величний бас визнано унікальним феноменом, що належить не тільки Україні, але й світовій культурі в цілому».

Народився Борис Романович у Лебедині (тоді це була Харківська, а нині Сумська область). Батько – пічник, мати – швачка.

З 11 років, після закінчення початкової школи, працював підсобником на будівництві, чорноробом, вантажником, матросом, кочегаром на торговельному флоті. У роки Голодомору втратив батька і сестру, дивом врятував матір. 1930-го вступив до Харківського інженерно-будівельного інституту, 1935-го закінчив його з відзнакою.

А перед цим, навчаючись на четвертому курсі, був запрошений на прослуховування до Харківської консерваторії. І здобув як виняток право на навчання у двох вузах. І через рік вже був найкращим студентом консерваторії, а через три став всесоюзно відомим. Консерваторію він закінчив у 1939 році – теж з відзнакою. І хоча на той час уже встиг і аспірантом стати в Харківському НДІ споруд, і наукову статтю з будівельної тематики написати, але остаточний вибір Борис Гмиря зробив на користь вокалу.

Він мав голос широкого діапазону, безмежних вокальних можливостей. Він майстерно виконував українські, російські, європейські романси. У його репертуарі було понад 300 українських народних пісень та романсів, понад 200 – російських, понад 100 – європейських, 44 оперні партії. Гмиря просто обожнював музику на вірші Тараса Шевченка. На той час він був єдиним, хто підготував цілу концертну програму (24 твори) на вірші Кобзаря.

Талант – він у всьому талант: Борис Романович самостійно переклав з французької «Елегію» Масне і з німецької «Серенаду» Шуберта – на українську. У відповідь на здивування, як це – виконувати світову класику українською, пояснив:

– Не лише можна, а й треба! Українська, як і італійська, вокально лідирують у світі.

Також Гмиря хотів перекласти на українську «Зимову подорож» Шуберта, багато пісенних творів на музику Чайковського. Переклади різних, навіть маститих українських поетів (включаючи Володимира Сосюру), його не влаштовували. А сам він не встиг: пішов з життя 63-річним.

Борис Гмиря був народним артистом СРСР, його партії в «Борисі Годунові» й «Тарасі Бульбі» увійшли до скарбниці світової культури. Його запрошували на роботу в лондонський Ковент-Гарден, у «Метрополітен-оперу» (Нью-Йорк), до Парижа. Але Гмиря не уявляв собі творчого життя, та й життя взагалі, поза Україною.

Валерій Боянжу, Херсон – Одеса

Новое на сайте

  • Новини

Погода на вихідні 5-6 липня: чи варто витягувати парасолі

Спека чи зливи? Чого очікувати українцям у суботу та неділю? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/07/2025 23:36
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 4 липня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/07/2025 23:05
  • Новини

Кабачки збиратимете відрами: ефективні способи догляду від експерта

Щоб отримати щедрий урожай кабачків, важливо знати, коли поливати рослини, чим їх підживлювати та як…

04/07/2025 22:35
  • Новини

Набагато смачніша й корисніша за магазинну: готуємо домашню «Фанту»

Без барвників і консервантів – лише натуральні інгредієнти та яскравий смак. Готуємо улюблений напій в…

04/07/2025 21:55
  • Новини

Паспорти-книжечки втратять чинність: власникам зробили важливе попередження

У міграційній службі нагадали про важливу вимогу для власників документів старого зразка. Про що потрібно…

04/07/2025 21:19
  • Новини

В Україні змінили правила отримання інвалідності – подробиці

Уряд ухвалив нові рішення щодо надання статусу інвалідності. Розповідаємо, хто зможе скористатися змінам.

04/07/2025 20:11