Середа, 22 Березня, 2023
ГоловнаЗдоров'яРанні ознаки цукрового діабету 2 типу: які симптоми не можна ігнорувати

Ранні ознаки цукрового діабету 2 типу: які симптоми не можна ігнорувати

Этот материал также доступен на русском языке
Діабет 2 типу - підступна хвороба, яка з кожним роком стає все молодшою. Діабет важливо вчасно розпізнати, щоб контролювати свій стан та запобігти ускладненням. І зробити це можна за ранніми ознаками, які мають насторожити лікаря та пацієнта.

Про це розповіли лікарі на сайті Diabetes.

Вага

Схильність до діабету 2 типу часто пов’язана саме з надмірною масою тіла. Отже, за наявності зайвих кілограмів слід уважно стежити за рівнем цукру в крові. Відомо, що 8 з 10 пацієнтів із цукровим діабетом 2 типу мають зайву вагу.

Однак можливий і протилежний варіант – вага різко зменшується. Це зумовлено тим, що через нестачу інсуліну або коли інсулін не виконує своєї функції, організм не отримує глюкозу з крові і для отримання енергії спалює жир і м’язи. Це призводить до схуднення без видимих причин.

Шкіра

Фурункули, поліпи та грибкові ураження шкіри – характерні прояви цукрового діабету.

Так, не підлягає сумніву наявність зв’язку між схильністю до діабету та акрохордонами чи фіброепітеліальними поліпами. Вони виглядають як нарости нормальної шкіри на вузькій ніжці. Найчастіше виникають на повіках, шиї, під пахвами та в паху.

А ось дерматологічне захворювання чорний акантоз (темні, оксамитові плями в складках шкіри на задній частині шиї, пахвових западинах, у ліктьових складках, на руках, на колінах або в паху), присутній у 74% дорослих пацієнтів з ожирінням. Це може вказувати на наявність гіперінсулінемії та є прогностичною ознакою розвитку діабету 2-го типу.

Занадто яскравий рум’янець теж має насторожити лікаря. Адже оманливо “квітучий” вигляд може свідчити про наявність діабетичного рубеозу, властивого людям із цукровим діабетом – почервоніння шкіри в області чола, вилиць та підборіддя через розширення капілярів.

Тривожний дзвіночок: наявність ознак зневоднення, таких як в’яла шкіра, сухість у роті або запалі очні яблука.

Очі

Виявлення розширення венул сітківки, розвиток у ній мікроаневризм та крововиливів має наштовхнути лікаря на підозру.

Зазначені симптоми можуть бути ознаками діабетичної ретинопатії, що призводить до втрати зору. Діабетична ретинопатія діагностується у 40-45% хворих на цукровий діабет.

Ротова порожнина

При огляді ротової порожнини у людини з цукровим діабетом часто можна виявити почервоніння, гнійники та виразки, що викликаються гінгівітом, карієсом, стоматитом або пародонтозом.

Зазначені хвороби розвиваються через сухість у роті та змін у складі слини.

Суха, витончена слизова оболонка червоного кольору може бути ознакою такого грибкового захворювання порожнини рота як кандидоз.

Декомпенсована форма цукрового діабету (характеризується тяжким перебігом, незважаючи на лікування) супроводжується утворенням виразок. Вони виникають через травмування зубним каменем або гострими краями зубів і погано гояться.

Ноги

Важливим пунктом виявлення діабету є огляд ніг на наявність проблем, включаючи натоптиші, мозолі, пухирі, порізи та тріщини. При діабеті навіть невелика рана може спричинити розвиток виразки чи гангрени.

Підвищений рівень цукру у крові призводить до ураження нервових закінчень. Пацієнти можуть не помічати цих ушкоджень, оскільки ураження нервових закінчень призводить до порушення больової чутливості (діабетичної невропатії).

Стан непоміченої вчасно рани може погіршитись через попадання бактерій, а загоєння при діабеті проходить повільно – захворювання впливає кровообіг.

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як застосовувати корінь селери при діабеті.

Нове на сайті