Понеділок, 4 Липня, 2022
ГоловнаДомашній адвокатОрендна плата за земельний пай під час війни: коли орендар може не...

Орендна плата за земельний пай під час війни: коли орендар може не платити

Этот материал также доступен на русском языке
Багато українців мають земельні паї, які вони здають в оренду. Звичайно, це не такі великі суми, але у воєнний час вони дуже потрібні.

Головний юрист відділу безкоштовної правової допомоги Павлоградського місцевого центру з надання безкоштовної вторинної правової допомоги Галина Некоз розповіла, чи звільняється орендар від плати за договором оренди в період дій воєнного стану.

За загальним правилом: особа звільняється від відповідальності за порушення зобов’язання, якщо таке порушення сталося внаслідок непереборної сили. Так визначено у статті 617 Цивільного кодексу України . Торгово-промислова палата України у своєму листі від 28 лютого 2022 р. року засвідчила як форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) військову агресію РФ проти України, що стало підставою для запровадження військового стану.

Виходячи із загального правила, орендар все одно зобов’язаний надалі сплатити орендну плату, але якщо через настання обставин непереборної сили порушить термін сплати орендної плати, він буде звільнений від відповідальності, яка встановлена ​​договором оренди або законом, такий як:

  • пеня;
  • одностороння відмова орендодавця від договору;
  • обмеження доступу до користування орендованим майном;
  • відшкодування збитків тощо.

Також додатково договором може бути встановлено, що настання обставин непереборної сили не лише звільняє від відповідальності, а й відкладає виконання зобов’язань за договором (сплата орендної плати) на строк дії таких обставин.

Варто згадати і про інший випадок, якщо через форс-мажорні обставини орендар не має можливості використовувати орендоване майно, наприклад, внаслідок евакуації з територій активних бойових дій. У такому разі орендар звільняється від орендної плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає, відповідно до частини шостої статті 762 Цивільного кодексу України.

Однак у такому разі орендарю слід пам’ятати: у разі виникнення з орендодавцем спору щодо можливості використання орендованого майна під час військового стану саме йому необхідно буде доводити, що він не мав можливості користуватися орендованим майном.

Нове на сайті