Середа, 26 Січня, 2022
ГоловнаДомашній адвокатПраво на утримання після розірвання шлюбу: що потрібно знати?

Право на утримання після розірвання шлюбу: що потрібно знати?

Этот материал также доступен на русском языке
Після розлучення колишнє подружжя стає чужим людьми, так вважає багато хто, але це не цілком відповідає дійсності. Розірвання шлюбу не припиняє права особи на утримання, яке виникло в нього під час шлюбу.

Про те, що треба обов’язково знати, розповіли в Міністерстві юстиції України.

Коли можна розраховувати утримання?

Так, згідно зі статтею 76 Сімейного кодексу України, після розірвання шлюбу особа має право на утримання, якщо вона стала непрацездатною до розірвання шлюбу або протягом одного року з дня розірвання шлюбу та потребує матеріальної допомоги. Умовою є те, що колишній чоловік чи дружина може надавати таку матеріальну допомогу.

Людина має право на утримання і тоді, коли вона отримала інвалідність після закінчення 1 року з дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки по відношенню до неї колишнього чоловіка (дружини) під час шлюбу.

Якщо на момент розірвання шлюбу жінці/чоловікові до досягнення встановленого законом пенсійного віку залишилося не більше 5 років, вони також матимуть право на утримання після досягнення цього пенсійного віку, за умови, що у шлюбі вони спільно проживали не менше 2 років.

Якщо у зв’язку з вихованням дитини, веденням домашнього господарства, турботою про членів сім’ї, хворобою або іншими обставинами, що мають істотне значення, один із подружжя не мав можливості здобути освіту, працювати, він має право на утримання у зв’язку з розірванням шлюбу і тоді, якщо є працездатним, за умови, що потребує матеріальної допомоги та що колишній чоловік (жінка) може надавати матеріальну допомогу. У цьому випадку право на утримання продовжується протягом 3 років від дня розірвання шлюбу.

Договір про надання утримання

Як зазначено у статті 78 Сімейного кодексу, подружжя має право укласти договір про надання утримання одному з них, у якому визначити умови, розмір та строки виплати аліментів.

Договір укладається у письмовій формі та нотаріально засвідчується.

У разі невиконання одним із подружжя свого обов’язку за договором про надання змісту, аліменти можуть стягуватися на підставі виконавчого напису нотаріуса. Право одного з подружжя на утримання, яке особа має після розірвання шлюбу, припиняється у разі поновлення його працездатності, а також реєстрації з ним повторного шлюбу (ст. 82 Сімейного кодексу України).

Нагадаємо, раніше ми розповідали, як правильно поділити спадок за відсутності заповіту.

Нове на сайті