Вівторок, 16 Серпня, 2022
ГоловнаКомуналкаДоплата за газ: кому належить зробити за минулі роки?

Доплата за газ: кому належить зробити за минулі роки?

Этот материал также доступен на русском языке
Доплату за газ наприкінці листопада Верховний Суд визнав законною. Рішення – не на користь людей.

Рішення суду є остаточним і не підлягає оскарженню

Доплата за газ – нарахування облгазами так званих температурних коефіцієнтів. Рішення суду останньої інстанції є остаточним і не підлягає оскарженню. Як це вплине на газове протистояння між споживачами та облгазами?

2018 року споживачі газу в деяких областях стали отримувати платіжки з величезними сумами заборгованості. Виявилося, газівники нарахували доплату за «приведення обсягу палива до стандартних умов виміру» з грудня 2015 року. Чому саме з цієї дати? Тому що тоді набув чинності закон про ринок газу, який передбачав відповідну доплату.

Нагадаємо, що приведення обсягу палива до стандартних умов вимірювання – це застосування температурних коефіцієнтів. Стандартними умовами для постачання газу вважаються температура повітря плюс 20 градусів та атмосферний тиск 760 мм ртутного стовпчика. Але в зимовий період газ стискається, а в літній – розширюється. І щоб привести обсяг палива до названих умов, показники лічильника множать на відповідний коефіцієнт, що коливається від 0,97 до 1,08 залежно від календарного місяця. Взимку використовуються підвищені коефіцієнти, за рахунок чого й оплата за газ вища, а влітку – навпаки.

Доплата визнана законною

Тоді Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила робити донарахування за коефіцієнтом побутовим споживачам. Сказала, що температурну різницю вже враховано у тарифах. Проте споживачі далі воювали з газівниками у судах, відбиваючись від вагомих донарахувань. А газівники подавали апеляції.

Поставити крапку у суперечці мав Верховний Суд, але у 2020-му засідання постійно переносилися. І, нарешті, рішення ухвалено. Але, на жаль, не на користь людей. Судді Великої Палати Верховного Суду залишили рішення суду попередньої інстанції чинним.

Відповідно, доплата за приведення до стандартних умов (температурні коефіцієнти) визнана законною. А отже – тим, хто сплатив донарахування, грошей ніхто не поверне. А тим, хто сподівався на скасування коефіцієнтів через суд, нарахують борг. І облгази, тепер уже на законних підставах, матимуть право стягнути його.

Наша довідка

З 1 січня 2021 року приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов окремо не застосовується. Тепер, за рішенням регулятора (НКРЕКП), технологічні витрати з урахуванням температурних коефіцієнтів включені до тарифу на розподіл газу, тобто – до абонентської плати.

Читайте також:

Нове на сайті