Зв’язки складаються з м’язової та сполучної тканин, що створюють їх підвищену пружність. Простір між голосовими зв’язками називають голосовою щілиною.
Коли ми видихаємо, повітря змушує зв’язки змикатися і коливатися, внаслідок чого виникає звук. Інша функція голосових зв’язок – перешкоджати потраплянню чужорідних тіл до бронхів і легень.
Будь-яка зміна голосу є показником для консультації з фахівцем. І якщо ці зміни тривають понад п’ятнадцять днів, треба звернутися спершу до сімейного лікаря, який за потреби направить до отоларинголога, логопеда або фоніатра. Та як свідчить досвід кандидатки медичних наук, лікарки-фоніатра Ірини Добронравової, лікар, який є лише отоларингологом, голосові розлади вилікувати не зможе.
Найчастіше скаржаться на порушення голосу люди, які щодня його перенапружують, – вчителі, лектори.
– На жаль, їх не вчать правильно говорити, не ставлять їм голос, – каже Ірина Добронравова. – Тому більшість і має суттєві голосові проблеми – форсований голос, біль у гортані, постійний кашель (звʼязки не змикаються, відбувається постійне пересушення слизової гортані). Позбавитись цих проблем самотужки практично неможливо. Потрібне специфічне лікування – вітаміни, біогенні та стимулюючі препарати, комплекс вправ, що допомагає відновити тонус голосових звʼязок, та формування правильного механізму голосоутворення.
Найскладніше під час лікування (протягом двох-трьох тижнів) – це дотримання суворого голосового спокою, щоб організм «перевчився» правильно створювати звук. Далі — працювати над технікою голосоутворення разом зі спеціалістом.
Люди літнього віку часто страждають від парезу гортані, коли голос майже зникає. Як свідчить досвід, не можна впадати в розпач, бо робота з фахівцем, зокрема фоніатром, дозволяє відновити голос.
Пенсіонерка Валентина Лагутіна ділиться досвідом:
– Мені вдалося під час занять з Іриною Добронравовою за місяць вже почати відновлювати голос. Головне – шукати вихід зі складної ситуації, вірити в те, що будь-яку проблему можна вирішити. І, звісно, наполегливо працювати, виконуючи всі рекомендації лікаря.
Навіть видалення гортані не означає, що людина втрачає можливості для спілкування з оточуючими. Фахівці вміють формувати так званий стравохідний голос, який дарує можливість спілкуватися людям, які перенесли операцію з видалення гортані чи двох половин щитоподібної залози.
Хоча у більшості людей голосові зв’язки старіють приблизно з однаковою швидкістю, є фактори, які можуть підвищити ризик їх пошкодження і змінити звучання голосу.
Куріння, наприклад, може викликати локалізоване запалення, посилене утворення слизу, але водночас може й висушувати слизову оболонку. Подібний ефект має й алкоголь. З часом ці фактори можуть пошкодити голосові зв’язки та змінити звучання голосу.
Деякі ліки також можуть змінити голос – наприклад, стероїдні інгалятори, які використовують при ларингіті.
Пошкодити голосові зв’язки та спричинити утворення поліпів також можуть розріджувачі крові, через що голос буде хрипким або різким.
Також можуть призвести до подразнення та пошкодження голосових зв’язок м’язові релаксанти – через те, що такі препарати дозволяють шлунковій кислоті потрапляти у гортань.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: зміни, викликані цими ліками, як правило, зникають після припинення їх використання.
Фото:
Ірина Добронравова, кандидатка медичних наук, лікарка-фоніатр впродовж більш ніж тридцяти років допомагає людям позбутися голосових розладів;
Валентина Лагутіна після парезу гортані завдяки заняттям з лікаркою-фоніатром за місяць змогла відновити голос.
Читайте також:
20 травня у більшості областей, окрім північних, знову буде дощ. У вівторок буде ще волого,…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Мариновані овочі - чудова добавка до будь-яких закусок.
У різних регіонах почали з'являтись підроблені платіжки за комунальні послуги.
Трохи відволіклися – і з кухні долинає запах пригорілої страви. І яєчня, і м'ясо, і…
Ранні овочі, різноманітність зелені дають простір для фантазії господарок та експериментів на кухні.