Статті

Як зберегти голос у поважному віці: поради лікаря-фоніатра і реальні історії

Як працюють голосові зв’язки?

Зв’язки складаються з м’язової та сполучної тканин, що створюють їх підвищену пружність. Простір між голосовими зв’язками називають голосовою щілиною.

Коли ми видихаємо, повітря змушує зв’язки змикатися і коливатися, внаслідок чого виникає звук. Інша функція голосових зв’язок – перешкоджати потраплянню чужорідних тіл до бронхів і легень.

Коли треба йти до лікаря?

Будь-яка зміна голосу є показником для консультації з фахівцем. І якщо ці зміни тривають понад п’ятнадцять днів, треба звернутися спершу до сімейного лікаря, який за потреби направить до отоларинголога, логопеда або фоніатра. Та як свідчить досвід кандидатки медичних наук, лікарки-фоніатра Ірини Добронравової, лікар, який є лише отоларингологом, голосові розлади вилікувати не зможе.

Найчастіше скаржаться на порушення голосу люди, які щодня його перенапружують, – вчителі, лектори.

– На жаль, їх не вчать правильно говорити, не ставлять їм голос, – каже Ірина Добронравова. – Тому більшість і має суттєві голосові проблеми – форсований голос, біль у гортані, постійний кашель (звʼязки не змикаються, відбувається постійне пересушення слизової гортані). Позбавитись цих проблем самотужки практично неможливо. Потрібне специфічне лікування – вітаміни, біогенні та стимулюючі препарати, комплекс вправ, що допомагає відновити тонус голосових звʼязок, та формування правильного механізму голосоутворення.

Що допоможе відновити голос?

Найскладніше під час лікування (протягом двох-трьох тижнів) – це дотримання суворого голосового спокою, щоб організм «перевчився» правильно створювати звук. Далі — працювати над технікою голосоутворення разом зі спеціалістом.

Щоб не втратити можливість спілкування

Люди літнього віку часто страждають від парезу гортані, коли голос майже зникає. Як свідчить досвід, не можна впадати в розпач, бо робота з фахівцем, зокрема фоніатром, дозволяє відновити голос.

Пенсіонерка Валентина Лагутіна ділиться досвідом:

– Мені вдалося під час занять з Іриною Добронравовою за місяць вже почати відновлювати голос. Головне – шукати вихід зі складної ситуації, вірити в те, що будь-яку проблему можна вирішити. І, звісно, наполегливо працювати, виконуючи всі рекомендації лікаря.

Навіть видалення гортані не означає, що людина втрачає можливості для спілкування з оточуючими. Фахівці вміють формувати так званий стравохідний голос, який дарує можливість спілкуватися людям, які перенесли операцію з видалення гортані чи двох половин щитоподібної залози.

Що може призвести до змін голосу?

Хоча у більшості людей голосові зв’язки старіють приблизно з однаковою швидкістю, є фактори, які можуть підвищити ризик їх пошкодження і змінити звучання голосу.

  • Куріння, наприклад, може викликати локалізоване запалення, посилене утворення слизу, але водночас може й висушувати слизову оболонку. Подібний ефект має й алкоголь. З часом ці фактори можуть пошкодити голосові зв’язки та змінити звучання голосу.

  • Деякі ліки також можуть змінити голос – наприклад, стероїдні інгалятори, які використовують при ларингіті.

  • Пошкодити голосові зв’язки та спричинити утворення поліпів також можуть розріджувачі крові, через що голос буде хрипким або різким.

  • Також можуть призвести до подразнення та пошкодження голосових зв’язок м’язові релаксанти – через те, що такі препарати дозволяють шлунковій кислоті потрапляти у гортань.

ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: зміни, викликані цими ліками, як правило, зникають після припинення їх використання.

Фото:
Ірина Добронравова, кандидатка медичних наук, лікарка-фоніатр впродовж більш ніж тридцяти років допомагає людям позбутися голосових розладів;

Валентина Лагутіна після парезу гортані завдяки заняттям з лікаркою-фоніатром за місяць змогла відновити голос.

Читайте також:

Метки: голос голосові зв'язки лікар фоніатр

Новое на сайте

  • Новини

В Україні змінили правила отримання інвалідності: що потрібно знати

Уряд ухвалив нові рішення щодо надання статусу інвалідності. Розповідаємо, хто зможе скористатися змінам.

04/07/2025 20:11
  • Новини

В Україні мають підвищити тарифи на комуналку: коли це відбудеться

Меморандум з Міжнародним валютним фондом передбачає підвищення тарифів для українців. Коли саме це відбудеться.

04/07/2025 19:13
  • Статті

Вікові доплати до пенсії після досягнення 65 років: що потрібно знати

Пенсіонерка звернулася до ПФУ за доплатою за вік, але отримала відмову. У чому причина і…

04/07/2025 17:34
  • Новини

Пенсійний фонд надаватиме 39 видів соцвиплат: як отримати грошову допомогу

Пенсійний фонд України отримав нові обов’язки — тепер саме він опікується багатьма видами соціальних виплат.…

04/07/2025 16:20
  • Новини

Як надають реабілітаційні послуги на Одещині, Миколаївщині та Херсонщині: Нацслужба здоров’я представила результати моніторингу

Наразі це вже четвертий  регіональний форум, який організовано за підтримки проєкту Реабілітація в Україні (Rehab4U).

04/07/2025 16:08
  • Статті

Чому китайські товари мають попит в українському бізнесі?

Український ринок демонструє стабільно високий інтерес до продукції з Піднебесної протягом останніх десятиліть. Цей тренд…

04/07/2025 15:09