Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас з відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України. Щоправда, сьогодні вона буде не зовсім звичайною.
«Очи черные, очи страстные» всі чули, певен. Але не всі знають, що написав його українець Євген Гребінка. А розповідь про нього почнемо з вірша іншого поета, радянського, який жив на півтора століття пізніше, – Євгена Євтушенка. Ось які слова він присвятив своєму тезці: «Когда вражда народов — вроде рынка, где рвутся и продаться, и продать, как вы нужны сейчас, Євген Гребінка, чтоб двуязычно отповедь им дать. Распевный призвук украИнской мовы и русский говор слышу вдалеке, когда в тайге кандальников оковы звенели на едином языке». Це він написав 2004 року, за 10 років до 2014-го, коли шанувальники «русского говора», розпочавши з Криму та Донбасу, вирішили назавжди обнулити «распевный призвук украИнской мовы».
А задовго до цього, 1961-го, Євтушенко написав вірш з риторичною тепер назвою «Хотят ли русские войны?». Якщо комусь приписано сильнодіючий блювотний засіб – перечитайте його. Ах, що ви, що ви, звичайно ж, росіяни не хочуть війни: адже це вони (і тільки вони!) перемогли нацизм, це тільки вони, це тільки росіяни «падали в бою на землю горькую свою» і ніяких там «хохлов» та інших інородців не було. З Євтушенком зараз не посперечаєшся, він благополучно помер у США в 2017 році, проживши там останні роки свого життя. Цікаво, а як він дивився тоді на «миролюбну» російську окупацію Криму та Донбасу? Ну, зрозуміло, ніякої війни вони не хотіли – адже вони миротворці. Просто забрели ненароком до сусідів: спочатку до Криму, а потім до Донбасу. Та й надумали залишитися.
А ось моє невелике дослідження, про яке, шкода, не дізнається Євген Євтушенко, який вихваляв росіян на тій війні. Багато років тому я запропонував читачам херсонської газети, в якій працював, допомогти з пошуком нагородних листів на їхніх предків, що воювали, – щоб знали і пам’ятали. Тоді я вздовж і впоперек перелопатив інтернет-сайт архіву міноборони СРСР «Подвиг народа» (він ще був доступний), зробив собі як журналіст багато заначок. Один із тих, хто звернувся, запитав про діда-фронтовика – Євтушенка. Отож, нагородних листів лише на одне українське прізвище Євтушенко в архіві близько семи тисяч. І після цього поет Євтушенко радить: «Спросите тех, кто воевал, кто вас на Эльбе обнимал, мы этой памяти верны. Хотят ли русские войны?». Тьху, гидота. Добре хоч Гребінка він написав, а не Гребьонка, і українську мову укрАїнською не назвав.
Отже, шановні читачі, повернімося до теми публікації. Впевнений, що ви правильно зрозумієте мої емоції та їх причину. Зайнявся Гребінкою, натрапив на Євтушенка, згадав його запевнення в тому, що росіяни війни не хочуть, і це на тлі знищення ними дитячої лікарні в Києві, щоденних варварських обстрілів мого рідного Херсона і Одеси, що мене притулила. Пробачте.
Так ось, народився Гребінка в 1812 році, на хуторі Убіжище (нині – село Мар’янівка) Полтавської губернії, походив із сім’ї відставного штаб-ротмістра. Навчався у Ніжинській гімназії, тоді й почав писати вірші. У 1831-1833 рр. служив у козацькому полку, а потім переїхав до Петербурга, де викладав словесність.
Писав він як українською, так і російською мовами: це була єдина можливість утвердитися у тамтешньому літературному середовищі. Написана ним пісня «Помню, я еще молодушкой была» давним-давно вважається російською народною піснею. У червні 1835 року Гребінка познайомився з Тарасом Шевченком. Він запрошував його додому, давав книжки, допомагав грошима, брав активну участь у викупі Шевченка з рабства.
Найвідомішим твором Євгена Гребінки став його романс «Очи черные, очи страстные». За честь вважали його виконати найвеличніші голоси в історії: Шаляпін, Лещенко, Сліченко.
Їх не перелічити. І серед інших – найвідоміший французький шансоньє Шарль Азнавур (при народженні Шахнур Азнавурян).
Євген Гребінка помер зовсім молодим, 1848 року, у Петербурзі від туберкульозу. Похований, як і заповідав, у рідному селі в Україні.
Читайте також:
Теплиця – це відмінний спосіб вирощування рослин, який дозволяє продовжити вегетаційний період і захистити рослини…
Річкова риба посідає важливе місце у раціоні українців. Найперша її перевага в доступності у свіжому…
Орхідеї - улюблені рослини багатьох, але не всі квітникарі знають, чи можна обприскувати орхідеї, чи…
22 листопада на території України очікується сніг, вітер, місцями дощі. На сході та півдні без…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
В останній місяць осені розпочинається Різдвяний піст. За новоюліанським календарем він триває з 15 листопада…