«У мене є два питання. Перше: у 1995-1997 роках я працювала в Молдові у м. Тирасполі. Решту життя я навчалася і працювала в Україні. Чи враховуватимуться при розрахунку пенсії трудові роки не в Україні?
І друге: як зрозуміти, що означає у відомостях про трудову діяльність із реєстру застрахованих осіб такий запис:
Організація та сама, але є розбіжності у даті звільнення. Чи можуть ці розбіжності вплинути на подальший розрахунок пенсії? Яку дату врахують – ту, що вказана в трудовій, чи ту, яку зазначив роботодавець?»
Тетяна, запитання надійшло на електронну пошту редакції
У законодавстві, на жаль, немає чіткої відповіді на ваше перше запитання, адже випливає одразу кілька нюансів. На перший погляд, період роботи в Молдові має бути безперечно зараховано, з огляду на те, що між урядом України та Республікою Молдова в 1995 році було підписано угоду про гарантії прав громадян в галузі пенсійного забезпечення.
З другого боку, нам відомо, що в Пенсійному фонді України існує практика, відповідно до якої стаж, набутий на території Придністровської Молдавської Республіки, не зараховувати, бо статус цієї республіки не визнаний країнами-членами ООН і самою Молдовою. Тому норми зазначеної вище угоди в таких випадках не застосовуються. Таким чином, питання зарахування стажу у м. Тирасполі, що знаходиться у Придністров’ї, залишається неврегульованим.
Водночас нагадаємо, що в 2024 році було внесено зміни до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», відповідно до яких робота у будь-яких країнах (окрім Росії) тепер може бути зарахована при призначенні пенсії в Україні, навіть якщо з цими країнами пенсійні угоди не укладено.
Однак такий стаж буде суто умовним: його будуть враховувати, якщо людині не вистачатиме стажу для визначення права на пенсію. Але на розмір самої пенсії, тобто при визначенні коефіцієнту стажу, він не впливатиме.
Що стосується другого питання, то, як ми зрозуміли, плутанина сталася під час оцифрування трудової книжки. Тобто роботодавець надіслав до Пенсійного фонду відскановані копії трудової книжки і одночасно заповнив відповідні відомості.
Зазначимо, що основним документом, який підтверджує стаж роботи до 2004 року, є трудова книжка. Тому вважаємо цілком очевидним, що при призначенні пенсії мають врахувати дату звільнення, зазначену саме в трудовій книжці.
Втім, ми не знаємо всіх обставин: чи то роботодавець просто помилився, коли вписував у відомості про застраховану особу іншу дату, чи на то були якісь особливі обставини. Тому остаточне рішення ухвалюватимуть безпосередньо в Пенсійному фонді, виходячи з усіх наявних даних.
Читайте також:
Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…
Національний банк України заявив про важливі зміни, які торкнуться кожного українця. Чого очікувати.
Синоптики попередили про небезпечні погодні умови. Що потрібно знати українцям.
Українців попередили про необхідність подання довідки в Пенсійний фонд, щоб пенсійні виплати й допомогу на…
В Україні виявили правопорушення в нарахуваннях оплати за комунальні послуги. Що чекає на споживачів.
В Україні змінили правила нарахування частини виплат. Пенсійний фонд зробив важливу заяву.