Середа, 24 Липня, 2024
ГоловнаГрошіЯкщо ви отримуєте пенсію на картку, є ризик залишитись без грошей: що...

Якщо ви отримуєте пенсію на картку, є ризик залишитись без грошей: що треба знати

Этот материал также доступен на русском языке
Якщо ви користуєтеся банківськими послугами, маєте банківські картки для виплат, - усе, що стосується ваших грошей, розрахунків, карти, пін-коду, кредитів, депозитів – це ваша особиста і банківська таємниця.

Що треба знати обов’язково

Згідно з п. 2 ст. 62 Закону України «Про банки і банківську діяльність» (редакція від 27.04.2024), інформація про юридичних та фізичних осіб, яка містить банківську таємницю, розкривається банками за рішенням суду.

Тобто ніхто не може безпідставно дізнаватися про ваші кошти і банківські операції.

Ви повинні знати, що ваші картка і пін-код – це ваша власність, цього не питають ніколи працівники банку. Завжди пам’ятайте статтю Закону про банківську таємницю і нікому нічого не розголошуйте. Жодна особа не має на це права.

Але бувають такі особи, що заводять довірливу розмову, випитують банківську інформацію або іншу особисту інформацію. А приводи можуть бути різні – зміни та уточнення щодо банківської картки, акції, подарунки, повідомлення про можливе блокування карти. А може прийти незнайоме повідомлення із зазначенням певного коду, який невідомі особи можуть вимагати вам сказати одразу з іншими вашими відомостями.

Важливі застереження

Ніколи з незнайомими людьми не вступайте в розмову, не відповідайте на їхні запитання. Самостійно необхідно зателефонувати в банк, щоб дізнатися, чи були телефонні дзвінки від їх представників в певний час і з яких підстав.

  • Трапляється і таке, що в соціальних мережах шахраї поширюють оголошення про збір коштів або про надання будь-якої допомоги, де потрібна реєстрація. В жодному разі не реєструйтеся в таких мережах. Щодо видів допомоги, яка може вам належатися, уточнюйте в управлінні соціальної політики.

  • Не натискайте в інтернеті на незнайомі посилання – щодо допомоги, благодійних фондів, оскільки це також може бути шахрайською пасткою, не вводьте паспортні дані, реквізити своєї банківської карти, оскільки так можна раптово зробити переказ грошей.

  • Буває таке, що шахраї, випадково набравши номер, розпитують особисту інформацію, уточнюють дані по карті, а потім можуть відкривати віртуальні кредитні картки, вкладати або знімати гроші з вашої банківської карти. Нікому ніколи не повідомляйте цього, це ваша банківська таємниця.

  • Нікому не надавайте номери телефонів, які прив’язані до банківського рахунку.

Якщо сталося так, що невідомі особи випитали у вас або ваших близьких банківські номери картки, і ви або ваші близькі зробили грошовий переказ, можна зробити таке:

  • одразу самостійно телефонуйте в банк, щоб вам заблокували картку;

  • зверніться до відділення банку, щоб отримати виписку з карткового рахунку;

  • зверніться до поліції з заявою про внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ст. 190 КК України (шахрайство).

Окрім вашої заяви, до поліції надайте копію вашого паспорту, ідентифікаційного номеру, копію договору з банком, де ви обслуговуєтеся, копії заяви про відкриття рахунку в банку та інформацію про абонентські номери мобільних телефонів, які закріплені за вказаним банківським рахунком, а також номери телефонів, з яких вам телефонували, вказавши час, коли це сталося.

Чи може банк на свій розсуд списати кошти?

У відповідності зі ст. 1071 ЦК України, банк може списати грошові кошти з рахунку клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунку клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених законом або договором між банком і клієнтом.

Всі інші операції, не передбачені цією статтею, є неможливими або незаконними, якщо таке мало місце.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні