Субота, 15 Червня, 2024
ГоловнаПільгиЯкщо нові зуби вам не по кишені, перевірте список пільговиків: хто має...

Якщо нові зуби вам не по кишені, перевірте список пільговиків: хто має право на безкоштовне протезування

Этот материал также доступен на русском языке
Для того щоб розуміти, чи можете ви отримати безоплатне зубопротезування, необхідно ознайомитися з чинним законодавством. Тож пропонуємо вам з'ясувати, чи належите ви або ваші близькі до пільгової категорії, яка може розраховувати на таку медичну допомогу.

Перелік громадян, які мають право на безкоштовне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів), регулюється кількома законами.

1. Відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (редакція від 01.01.2024), зробити безкоштовне протезування зубів (за винятком протезування з дорогоцінних металів) можуть:

 • учасники бойових дій – першочергово;
 • особи з інвалідністю внаслідок війни і прирівняні до них особи – позачергово;
 • учасники війни – першочергово;
 • сім’ї загиблих (померлих) ветеранів війни, захисників і захисниць України;
 • ті, хто мають особливі заслуги перед Батьківщиною.

2. Відповідно до статті 6 Закону «Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист» (редакція від 31.03.2023), на першочергове безоплатне зубопротезування (за винятком протезування з дорогоцінних металів) мають право ветерани:

 • військової служби,
 • органів внутрішніх справ,
 • Національної поліції України,
 • податкової міліції,
 • Бюро економічної безпеки України,
 • державної пожежної охорони,
 • Державної кримінально-виконавчої служби України,
 • служби цивільного захисту,
 • Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.

3. Наразі є Постанова КМУ № 212*, згідно з якою отримати послуги із зубопротезування безоплатно можуть учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, військовослужбовці, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України. Для цього вони безпосередньо або через законного представника мають звернутися до медичного стоматзакладу – учасника пілотного проекту (адресу закладу в вашому місті можна дізнатися у контакт-центрі НСЗУ за номером 16-77) із заявою, до якої додаються копії документів, і пред’являють оригінали таких документів:

 • паспорт;
 • ідентифікаційний код або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття ідентифікаційного коду і мають про це відмітку в паспорті);
 • посвідчення ветерана війни або учасника бойових дій;
 • посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни;
 • посвідчення учасника війни та/або військовий квиток осіб рядового, сержантського і старшинського складу.

4. Відповідно до статті 20 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на безоплатне позачергове зубопротезування (за винятком зубопротезування із дорогоцінних металів) мають право громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

5. Відповідно до Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» (редакція від 01.01.2024), безплатно зробити протезування зубів (за винятком протезування із дорогоцінних металів) можуть:

 • ветерани праці – першочергово, за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
 • ті, хто має особливі трудові заслуги перед Батьківщиною безплатне виготовлення і ремонт зубних протезів (крім виготовлених з дорогоцінних металів).

Також згідно зі статтею 34 цього Закону в необхідних випадках громадяни похилого віку забезпечуються протезами, слуховими апаратами, зубопротезуванням. Зазначені види протезної допомоги надаються їм безплатно або на пільгових умовах (за винятком зубних протезів із дорогоцінних металів).

6. Відповідно до Закону України «Про жертви нацистських переслідувань» (редакція від 01.01.2024), на безоплатне зубопротезування (за винятком протезування із дорогоцінних металів) мають право:

 • колишні неповнолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 18 років) в’язні концентраційних таборів, гетто, а також діти, які народилися у зазначених місцях примусового утримання їхніх батьків – першочергово;
 • колишні малолітні (яким на момент ув’язнення не виповнилося 14 років) в’язні концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнані особами з інвалідністю від загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин – позачергово;
 • колишні в’язні концентраційних таборів, гетто; особи, які були насильно вивезені на примусові роботи на територію Німеччини або її союзників, що перебували у стані війни з колишнім Союзом РСР;
 • діти партизанів, підпільники, інші учасники боротьби з націонал-соціалістським режимом у тилу ворога, яких у зв’язку з патріотичною діяльністю їхніх батьків було піддано репресіям, фізичним розправам, гонінням.

7. Відповідно до статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», особам з інвалідністю і дітям з інвалідністю надаються безоплатно або на пільгових умовах (на підставі індивідуальної програми реабілітації) протези зубів, щелеп, – за наявності відповідного медичного висновку.

Ви можете звернутися до органів соціального захисту населення за місцем реєстрації або вашого проживання, щоб дізнатися, як отримати необхідну стоматологічну допомогу.

***

Якщо ви маєте право на пільгову стоматологічну допомогу, а вам її не надають, звертайтесь до міської ради по роз’яснення і прохання зобов’язати керівництво лікарні (поліклініки) надати належне протезування зубів.

У разі відмови ви можете звернутися до суду про визнання протиправною відмову міської ради у виділенні коштів для першочергового безплатного зубопротезування.

Вікторія Гусакова, позаштатний юрист

*Постанова КМУ «Деякі питання реалізації пілотного проекту щодо зубопротезування окремих категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України» № 212 від 27.02.2024 р. 

Раніше ми розповідали, кому з громадян України належить безкоштовне протезування: це не лише військові.

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні