Запитання читача: “Мені 57 років. Від гіпертонії лікуюся з 45 років. Але останніми роками доводиться пити більше таблеток. Щоб знизити дозу, лікар радить схуднути (моя вага – 110 кілограмів). Невже вага так сильно впливає на тиск?”
Відповідає кардіолог Валерій Батушкін:
Прислухайтеся до лікаря і починайте худнути
– Прислухайтеся до лікаря і починайте худнути. Масштабне дослідження, в якому брали участь сотні тисяч людей, переконливо довело: якщо огрядний гіпертонік схудне на десять кілограмів, то у нього артеріальний тиск знизиться на п’ять-десять одиниць. Перехід на правильну, тобто здорову, їжу знизить його ще від восьми до 14 міліметрів ртутного стовпа.
Корисною є середземноморська дієта
Дуже корисною є середземноморська дієта, яка передбачає велику кількість мінімально оброблених зернових, бобових, а також свіжих овочів та фруктів, горіхів. Раціон багатий на рибу та морепродукти, оливкову олію. А картопля, солодка випічка і борошняні вироби, алкоголь, жирні та смажені страви обмежуються. У США спеціально для гіпертоніків розроблено свою дієту, яка багато в чому копіює середземноморську.
Важливо відмовитися від куріння та не зловживати алкоголем
Також важливо відмовитися від куріння: рівень тиску знизиться на чотири міліметри. Не можна зловживати алкоголем. Навіть здоровій людині слід дотримуватися безпечних норм алкоголю: дві порції (одна порція – це 50 г горілки або коньяку, або один келих вина) для чоловіків і одна – для жінок на день. Також потрібно вживати менше солі. Експерти Всесвітньої організації охорони здоров’я рекомендують п’ять-шість грамів солі щодня, а при гіпертонії – вдвічі менше. Якщо активно рухатися, тиск знизиться ще на п’ять міліметрів.
Скільки треба рухатися?
– Ходити щонайменше 30 хвилин на день, а якщо більше – чудово. Це знижує тиск на чотири-дев’ять одиниць. Ще один плюс тривалої прогулянки в тому, що в організмі виділяються речовини, які прийнято називати гормонами щастя (ендорфіни та енкефаліни). Особливо багато їх у тих, хто регулярно бігає на тривалі дистанції (нехай і не швидко). Під час пробіжки ці люди переживають чарівне відчуття задоволення та щастя.
За матеріалами fakty.ua