Ми продовжуємо рубрику «Відомі люди на монетах», де знайомимо вас із відкарбованими у металі знаменитими людьми, які увійшли в історію України.
Цей ас Другої світової війни став найрезультативнішим льотчиком-винищувачем в авіації антигітлерівської коаліції. На його рахунку щонайменше 64 перемоги у повітрі.
Народився у селі Шосткінського району Сумської області. 1934 року у своєму селі закінчив школу-семирічку, потім – школа робітничої молоді, технікум. Перші кроки в авіації зробив у Шосткінському аероклубі, куди вступив восени 1938 року. А в січні 1940 року отримав виклик у військове училище, закінчив Чугуївську військову авіаційну школу льотчиків, після чого продовжив у ній службу інструктором.
Після початку війни разом з авіашколою був евакуйований до Казахстану, де займався підготовкою льотчиків. Сам Кожедуб потрапив на фронт лише у березні 1943 року.
Перший його повітряний бій був над своїм аеродромом і невдалим: один проти чотирьох винищувачів. Його літак був пошкоджений гарматною чергою, і в метушні бою йому дісталося ще й від своїх зенітників. Кожедубу дивом вдалося посадити сильно пошкоджений винищувач.
6 липня 1943 року на Курській дузі під час сорокового бойового вильоту збив свій перший німецький літак. Наступного дня збив другий, а 9 липня, виконавши протягом дня три бойові вильоти, збив ще два.
Перше звання Героя Радянського Союзу було присвоєно за 146 бойових вильотів і 20 збитих літаків противника Указом від 4 лютого 1944 року.
Другої медалі «Золота Зірка» удостоєний 19 серпня 1944 року за 256 бойових вильотів і ще 28 збитих літаків противника. До кінця війни Кожедуб здійснив 330 бойових вильотів, у 120 повітряних боях збив 64 літаки супротивника. Останній бій, в якому він збив 2 винищувачі ворога, провів 17 квітня 1945-го над Берліном.
Третю медаль «Золота Зірка» отримав 18 серпня 1945 року.
Кожедуб був відмінним стрільцем і вважав за краще відкривати вогонь на дистанції 200-300 метрів, дуже рідко наближаючись на меншу дистанцію.
Жодного разу не був збитий під час війни, і хоча його підбивали, він завжди садив свій літак.
На його рахунку також є і перший у світі реактивний винищувач, німецький Ме-262, який він збив 19 лютого 1945 року.
Після війни продовжував службу на високих посадах у Військово-повітряних силах, 1985 року йому було присвоєно звання маршала авіації. Помер 1991 року.
Валерій Боянжу, Херсон – Одеса
Якщо ви хочете приготувати розсипчастий та ароматний рис, то радимо при приготуванні додати лише один…
Більшість садівників, помітивши клей на деревах, нічого не роблять, вважаючи цей симптом незначним, проте що…
6 квітня у центральних та південних областях очікується дощ, у західних - сніг або мокрий…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Депресія та вигорання мають багато спільного, але їхні наслідки для здоров'я можуть відрізнятися кардинально. Чому…
Якщо ви отримали штраф за порушення ПДР, хоча не були за кермом, важливо вчасно призначити…