Дописувач запитує, чи може він відсудити це майно у доньки, адже з жінкою він прожив 30 років, виховував її доньку.
Що таке заповіт?
Заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті (стаття 1233 Цивільного кодексу (ЦК) України). Право на заповіт має фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Право на заповіт здійснюється особисто. Вчинення заповіту через представника не допускається (стаття 1234 ЦК України).
Наданий вами текст заповіту відповідає волі спадкодавця. Заповіт був складений в письмовій формі уповноваженою особою – нотаріусом, дієздатність спадкодавця була встановлена. Тобто немає підстав оскаржувати те, що за змістом є законним і відповідає волі тієї, що склала заповіт.
Як можна скасувати або змінити заповіт?
Відповідно до статті 1254 ЦК, заповідач має право у будь-який час скасувати або скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Якщо новий заповіт був визнаний недійсним, чинність попереднього не відновлюється. Крім випадків, коли особа, яка складала заповіт, не усвідомлювала значення своїх дій і (або) не могла керувати ними або на неї чинили фізичний або психічний тиск.
Заповідач має право у будь-який час внести до заповіту зміни. Скасування заповіту, внесення до нього змін провадяться заповідачем особисто і підлягають державній реєстрації у Спадковому реєстрі.
Тож виходячи з усього сказаного вище, тільки ваша дружина, якщо б була жива, мала б право скасувати свій заповіт. Ви його скасувати не зможете.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ. У постанові Верховного суду від 09 червня 2022 року в справі № 369/1913/17 вказано, що: «право на заповіт може бути реалізоване протягом всього життя особи і включає як право на складення заповіту або кількох заповітів, так і право на їх зміну, скасування».
Вікторія Гусакова, позаштатний юрист