Статті

Відомі люди на монетах: Леонід Жаботинський – що відомо про нашого важкоатлета

Відомий український спортсмен, дворазовий абсолютний олімпійський чемпіон з важкої атлетики, чотириразовий чемпіон світу, дворазовий чемпіон Європи, п’ятиразовий чемпіон СРСР, багаторазовий рекордсмен світу. Це все – Леонід Іванович Жаботинський.

Він народився у січні 1938 року в селі Успенка Харківської області. Закінчив два виші – Харківський педінститут і Одеське артилерійське училище. Боксував, займався боротьбою, у важку атлетику прийшов з легкої – штовхав ядро. Його першою значущою перемогою було третє місце на чемпіонаті УРСР (450 кілограмів у триборстві) у 1957 році.

У його списку досягнень багато перемог. Серед них і перемога на Олімпіаді в Токіо (1964 рік) і в 1968 році – на Олімпіаді в Мехіко з повторенням рекорду – 572,5 кілограма. До речі, власна вага Леоніда Жаботинського тоді сягала 180 кілограмів. А розмір взуття був 48-й.

Його спортивними перемогами захоплювався весь світ, зокрема тоді ще не кінозірка Арнольд Шварценеггер. Виявляється, «залізний Арні» вже у 2004 році, працюючи на посаді губернатора штату Каліфорнія (США), запросив Жаботинського у гості і розповів, що ще в 1965 році у Відні до українського важкоатлета несміло підійшов місцевий хлопчина Арнольд і попросив у свого кумира автограф: «З самого дитинства я за тебе вболівав», – зізнався кіногерой героєвіспортсмену.

На жаль, хворів і Леонід Жаботинський – лише у гіршому, прямому значенні цього слова. 1969-го у нього виявили нирковокам’яну хворобу. У київському військовому шпиталі Жаботинського прооперували. Після чотирирічної перерви він повернувся у великий спорт: 1973-го виграв Кубок Збройних сил СРСР і встановив світовий рекорд. 19-й, свій останній. Потім було ще дві операції – перитоніт і травма коліна. Лікарі заборонили Жаботинському піднімати надважкі штанги. Він зайнявся тренерською роботою, у Київському інституті фізкультури захистив кандидатську дисертацію. З 1987-го по 1991 рік служив військовим радником зі спорту на Мадагаскарі.

Восени 2015-го в Запоріжжі у Жаботинського стався перелом ноги. Після операції – мікроінсульт, потім грип, тромбоз кишечника, ще операція. 14 січня 2016 року Леоніда Івановича Жаботинського не стало. Того ж року ім’ям Леоніда Жаботинського було названо у Запоріжжі колишню вулицю Правди. Там же, у Запоріжжі, 2017-го, неподалік мерії Жаботинському поставили бронзовий пам’ятник – на повний зріст (1,93 метра).

Все його життя пройшло на очах у людей, жодних секретів. Лише один маленький нюанс назавжди, мабуть, залишився таємницею. Це стан здоров’я трьох хуліганів, у яких вистачило розуму спробувати пограбувати Леоніда Жаботинського, коли він із дружиною якось пізно ввечері йшов неосвітленою вулицею у Запоріжжі.

Валерій Боянжу, Херсон – Одеса

Читайте також:

Метки: история монеты Нацбанк спортсмены

Новое на сайте

  • Новини

Діти можуть допомогти батькам отримати пенсію – ось що заявили у Пенсійному фонді

У 2025 році право вийти на пенсію у 60 років мають ті, хто набув щонайменше…

05/07/2025 06:34
  • Новини

Погода на вихідні 5-6 липня: чи варто витягувати парасолі

Спека чи зливи? Чого очікувати українцям у суботу та неділю? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/07/2025 23:36
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 4 липня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/07/2025 23:05
  • Новини

Кабачки збиратимете відрами: ефективні способи догляду від експерта

Щоб отримати щедрий урожай кабачків, важливо знати, коли поливати рослини, чим їх підживлювати та як…

04/07/2025 22:35
  • Новини

Набагато смачніша й корисніша за магазинну: готуємо домашню «Фанту»

Без барвників і консервантів – лише натуральні інгредієнти та яскравий смак. Готуємо улюблений напій в…

04/07/2025 21:55
  • Новини

Паспорти-книжечки втратять чинність: власникам зробили важливе попередження

У міграційній службі нагадали про важливу вимогу для власників документів старого зразка. Про що потрібно…

04/07/2025 21:19