Субота, 10 Червня, 2023
ГоловнаСпоживачЦіни на продукти: що на нас чекає найближчим часом?

Ціни на продукти: що на нас чекає найближчим часом?

Этот материал также доступен на русском языке
Продукти неодноразово шокували нас своїми цінниками: на гречку, яйця, сало. Вразили навіть раніше доступні овочі борщового набору.

Високий рівень інфляції призвів до того, що на ті самі гроші тепер ми можемо купити вдвічі, а то й утричі менше продуктів. Чи зміниться щось найближчим часом?

ХЛІБ: вартість житнього може зрости

Хлібобулочні вироби за останній рік подорожчали у середньому на 30%. Причини – зростання вартості пального, ситуація в енергетиці та скорочення посівних площ через окупацію рф.

Цього року ймовірним є ще більше скорочення площ. За прогнозами аграріїв, урожай зернових очікується на рівні 34 мільйонів тонн. І хоча це на 43% менше від торішнього врожаю, зернових для внутрішнього споживання, говорять, вистачить. Нагадаємо, що Україна вирощує сільськогосподарську продукцію у 5-6 разів більше, ніж споживає.

У першому півріччі прогнозують лише подорожчання житнього хліба, оскільки врожай жита, який зібрали восени, є недостатнім. Загалом дефіцит хліба нам не загрожує, а вартість може зрости ще на 5-7%.

КРУПИ: ціна не знижуватиметься

Влітку минулого року всіх шокувала ціна на гречку – 100 гривень за 800-грамовий пакет. Але після збирання нового врожаю крупа подешевшала. Тут відіграла роль як врожайність гречки, так і падіння обсягу споживання. За офіційними даними, майже 8 мільйонів людей залишили територію України через війну. Тобто внутрішній ринок споживання найпопулярнішої крупи скоротився і її вистачає. Але далі знижуватися ціни на гречку не будуть.

Не так значно – всього на 2-5 гривень – впала вартість пшона та довгозернистого рису.

Протягом року значного зростання цін на крупи не передбачається. Тут більш-менш все має бути стабільним.

ЦУКОР І СОНЯШНИКОВА ОЛІЯ: цифри на цінниках зміняться

За останні місяці особливих змін у ціні на ці продукти не було. Найімовірніше, найближчим часом ми побачимо інші цифри на цінниках, але вони будуть у межах інфляції – 5-7%.

ЯЙЦЯ: подешевшають, але незначно

Услід за гречкою ціновий рекорд минулого року поставили яйця. Зростання ціни склало приблизно 70%. Це пов’язують із втратою птахофабрик на півдні та сході країни. А також з використанням генераторів. Незабаром ситуація може змінитися. У зв’язку зі збільшенням поголів’я курей у виробників будуть підстави знизити ціни на яйця до 40-50 гривень за десяток. Але падіння цін буде можливим лише після Великодня (16 квітня). За старими цінами, по 20-30 гривень за десяток, яєць уже не буде.

МОЛОКО І МОЛОЧНІ ПРОДУКТИ: ціни знизяться ближче до літа

На ринку молочних продуктів закупівельні ціни у виробників стабільні протягом двох місяців. Але ситуація в енергетиці залишається непростою, що, природно, впливає на вартість виробництва та зберігання. І відбивається на цінах. Ближче до літа надої молока зазвичай виростуть. Якщо ситуація з енергопостачанням стабілізується, то є надія, що молочні продукти стануть доступнішими.

М’ЯСО І ПТИЦЯ: подорожчають найближчим часом

Навесні очікується зростання цін на свинину, яка зараз трохи подешевшала. Телятина, як і раніше, тримає позиції (у середньому 180 – 200 гривень за кілограм). А курка традиційно зростає у ціні, як і зростає попит на неї. Очікується, що ціни на свинину та птицю зростатимуть до травня і збільшаться, за прогнозами вчених Інституту аграрної економіки, до 3%.

Майже на 50% подорожчало восени і свіже сало. Вже цього року ціна у магазинах встигла зрости на кілька гривень, а на ринку цей продукт можна знайти за ціною від 100 гривень за кілограм.

РИБА: ціни будуть стабільно високими

У порівнянні з м’ясом риба користується меншим попитом у споживача через високу вартість. Проте ціни не падають. Наприклад, за минулий рік риба подорожчала на понад 40%. Елітні види – ще більше. Морська риба у магазинах переважно – імпорт, який прив’язується до курсу долара. Рік тому (напередодні війни) курс був 28 гривень за долар, а зараз – 36-40 гривень. Плюс – витрати на логістику.

Річкової риби, з урахуванням сезонності та окупованих територій, у нас теж недостатньо, що також позначається на ціні.

ОВОЧІ: до нового врожаю навряд чи стануть дешевшими

Ціни на овочі борщового набору традиційно зростатимуть включно до червня, але з новим урожаєм підуть униз – говорять експерти. Це з витратами зберігання. Що довше продукція зберігається на складах, то більше витрат йде на її зберігання.

Серед овочів найбільше дивує цибуля, ціна на яку «добігає» до 50 гривень за кілограм. Вище за звичайну ціну продають і моркву – 33-35 гривень за кілограм. І найближчим часом зниження цін на ці овочі чекати не доводиться.

Також більшість тепличних господарств України через високі ціни на електроенергію, газ і часті відключення електроенергії припинили свою діяльність. В результаті маємо зростання цін на огірки, помідори, редиску, зелень.

***

Зростання ціни на продукти – це інфляція. За рік інфляція становила близько 26%. У бюджеті на 2023 рік закладено інфляцію 28%, а Нацбанк називає цифру на рівні 18-20%. Економісти говорять, що цей рік є більш прогнозованим у ціновому плані. Звісно, значного зниження цін на продукти чекати не слід. Але й зростання, найімовірніше, буде незначним.

Говорять цифри

Майже на 35 відсотків зросли у ціні продукти харчування за минулий рік.

На 25 відсотків знизилися наші доходи за цей період.

Нове на сайті