Субота, 10 Червня, 2023
ГоловнаДомашня енциклопедіяНеділя про Страшний Суд - наближається Великий пост

Неділя про Страшний Суд – наближається Великий пост

Этот материал также доступен на русском языке
Великий пост 2023 року розпочнеться 27 лютого, але йому передує кілька підготовчих тижнів. У чому їхній зміст? Які їх особливості?

Чому присвячені підготовчі тижні до Великого посту та коли вони проходять?

Приготування до Святої Чотиридесятниці починається невдовзі після свята Богоявлення Господнього, відповідно до того, що Господь Ісус Христос невдовзі після Свого Хрещення пішов у пустелю для посту, на згадку про яку і встановлена Чотиридесятниця.

Власне Чотиридесятниці передують чотири підготовчі Тижні:

  • седмиця (без неділі) Митаря та фарисея;
  • седмиця і Неділя:
    про блудного сина,
    м’ясопуста та
    сиропуста («сирна»).

Упродовж підготовчих тижнів Церква привчає християн до подвигу посту поступовим посиленням помірності.

Після Суцільного тижня відновлюються пости в середу і п’ятницю, потім забороняється їсти м’ясну їжу, але дозволяється вживати молочну їжу в середу і п’ятницю.

Завершується Неділя про блудного сина 18 лютого, у Батьківську суботу. Цього дня у церквах проходять панахиди за померлими, а парафіяни намагаються відвідати цвинтарі, щоби вшанувати пам’ять померлих.

Неділя про Страшний Суд

 Останній тиждень перед Великим постом покликаний звернути думки людей до останнього Суду, який чекає на кожного, і подумати про те, що одного разу всі наші слова та вчинки будуть зважені та оцінені самим Богом. І нам доведеться нести за них відповідальність!

Завершується М’ясопусна неділя Прощеною неділею, відразу за якою йде піст.

Цього дня востаннє на столі з’являється скоромна їжа, за винятком страв із м’яса, а в Церкві згадують Адама та його вигнання з Раю. Робиться це, щоб нагадати віруючим: хоча одного разу людина відпала від Бога, є можливість повернутися до Нього, зробивши чистими свої думки, слова та вчинки.

Цього дня відбувається особлива служба, наприкінці якої всі, починаючи зі священика, просять одне в одного прощення, щоб увійти у піст без зайвої тягаря на душі.

2023 року Неділя про Страшний Суд випадає на 19 лютого.

Наступна за нею седмиця (з 20 по 26 лютого) зветься Сирною, М’ясопусною. До понеділка віруючим дозволено їсти будь-які молочні продукти та яйця, але м’ясо вже під забороною.

А церковні служби в середу і п’ятницю стають довшими та урочистішими, наголошуючи: ще трохи, і настане час духовних праць…

За матеріалами православної преси

Читайте також:

Нове на сайті