Середа, 24 Квітня, 2024
ГоловнаДозвілляХанука-2022: дата, звичаї та особливості єврейського свята

Ханука-2022: дата, звичаї та особливості єврейського свята

Этот материал также доступен на русском языке
Ханука - один з найважливіших іудейських свят, відомий традицією запалювання спеціальних ханукальних свічок. Подія має другу назву "Свято вогнів". У 2022 році іудеї починають відзначити його з 18 грудня по 28 грудня.

Щороку дата змінюється, але лише у григоріанському календарі. Якщо орієнтуватися за іудейським календарем, то свято завжди випадає на 25 число кисневого місяця.

Ханука – історія урочистостей

У 332 році до н. Іудея добровільно перейшла під владу Олександра Македонського, який не втручався у справи євреїв так само, як і єгипетські правителі, які прийшли до влади після смерті Македонського у 323 році до н. Але у 198 році до н.е. вони були розгромлені і керувати державою стали греки.

Культура нових царів поступово проникала в іудейську, а в 175 році до н.е., коли до влади прийшов Антіох Єпіфан, утиск євреїв набув особливо жорстких форм. Новий правитель дав своє ім’я Єрусалиму, храм пограбували, а Тору назвали забороненою книгою.

Не бажаючи миритися з політикою нової влади, сім’я Маккавеїв почала чинити опір. Люди зібрали армію і, не даючи противнику здобути перемогу через кількісну перевагу, нападали на окремі грецькі війська. За три роки повстанська армія звільнила Єрусалим та витіснила іновірців.

Як запалювати ханукію – легенди та традиції

Згідно з переказами, після перемоги іудеї піднялися на Храмову гору, де знайшли золоту менору та олію. Одна біда – його вистачило б для вогню на один день. Проте чудесним чином полум’я горіло вісім днів і наново освятило храм. З того часу кожен юдей знає, про що єврейська мудрість: “Трохи світла достатньо для того, щоб розсіяти велику темряву”.

Саме тому зараз євреї запалюють ханукію так: одного дня – одна свічка, другого – дві, третього – три і так до восьми. Нові свічки додають зліва направо та запалюють їх від шамаша – додаткового світильника. Такий обряд є обов’язковим навіть для бідняків – після цього необхідно прочитати молитву “галель”.

Що не можна робити на Хануку

Іудеї у всьому світі дотримуються традиції і в жодному разі не порушують правила. Богообраному народу заборонено:

  • використовувати ханукальні свічки для читання, роботи або в інших цілях – їх потрібно поставити на підвіконня, щоб сповістити людей про диво;
  • після свята залишати олію та гноти – їх необхідно спалити, щоб очистити будинок від негативної енергетики;
  • працювати фізично – це стосується дівчат, оскільки, за переказами, армія врятувала жінок від знущань багато століть тому.

Також у цей день не можна постити, тому євреї накривають пишні столи. Головна страва свята – їжа з олією, наприклад, оладки чи пончики. Олія – символ дива, що відбулося, тому іудеї особливо вшановують цей продукт.

Джерело

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні