Вівторок, 4 Жовтня, 2022
ГоловнаЗдоров'яЯк встановлюють діагноз «гіпертонія»?

Як встановлюють діагноз «гіпертонія»?

Этот материал также доступен на русском языке
Читачка питає: "Сімейний лікар призначив мамі (їй 68 років) таблетки від підвищеного тиску. Мене здивувало, що попередньо не направив її на обстеження. Як ви вважаєте, що потрібно перевірити обов'язково?"

Відповідає лікар-кардіолог Олександр Яремчук:

Спочатку вимірюють тиск по черзі на обох руках. Бажано зробити це і на ногах, щоб не пропустити рідкісне захворювання аорти. Важливо провести вимір правильно: пацієнт повинен спокійно посидіти хоча б хвилин п’ять, причому не закидаючи ногу на ногу. Коли йому вимірюють тиск, підставити стислий кулак під лікоть руки тонометр повинен бути на рівні серця.

Про гіпертонію говоримо, якщо двічі протягом тижня або три рази протягом місяця фіксується тиск понад 140 на 90 або верхній або нижній показник вище контрольних цифр. Уточнити діагноз допомагає і добове моніторування тиску, який, до речі, дозволяє виключити гіпертензію білого халата. Вона виникає у кожного п’ятого пацієнта. Тому вважається, що краще, коли людина вимірює тиск у домашній спокійній обстановці, – тоді показники точніші.

Пацієнту, у якого виявлено підвищений тиск, потрібно зробити кардіограму та ЕХО серця. Це допоможе виявити гіпертрофію лівого шлуночка серця – одне з перших ускладнень гіпертензії. Воно вказує на те, що серцевий м’яз працює з підвищеним навантаженням.

Обов’язково потрібно здати загальний аналіз сечі,, щоб не пропустити, наприклад, запалення нирок, при якому симптомом є підвищений тиск. До того ж за результатами цього аналізу можна запідозрити зміни у нирках, адже це один із органів-мішеней артеріальної гіпертензії.

Також важливо здати загальний аналіз крові, перевірити кров на цукор: часто підвищений тиск пов’язаний із цукровим діабетом. Потрібно зробити і біохімічне дослідження крові, що відображає стан нирок та надниркових залоз, що включає ліпідний спектр: холестерин високої та низької щільності, тригліцериди. Дуже часто гіпертензію супроводжує порушення жирового обміну.

Бажано пройти огляд судин очного дна, які першими реагують на підвищений тиск. Офтальмоскопію сьогодні проводять багато сімейних лікарів, виявляючи не тільки підвищений тиск, а й визначаючи стадію гіпертонічної хвороби. Не завадить і УЗД органів черевної порожнини.

Багато цих досліджень входить у безкоштовний пакет первинної медичної допомоги.

За матеріалами fakty.ua

Нове на сайті