Статті

Перерахунок пенсії та плутанина в законі

Що написано в законі?

Йдеться про черговий перерахунок щодо стажу і зарплати за час, відпрацьований після виходу на пенсію. Микола Прокопович додає до листа розрахунки, де показує, як було розраховано пенсію Пенсійним фондом, і як, на його думку, її мали перерахувати насправді.

Публікувати ці розрахунки ми не стали, оскільки суть проблеми зрозуміла і без цього. Тоді при перерахунку пенсії було враховано середню зарплату по країні за 2007 рік – 1197,91 гривні, тобто ту, що враховувалася до перерахунку. Своєю чергою, автор листа вважає, що при перерахунку повинні були застосувати нову середню зарплату по країні – 1650,43 гривні – за 2009 рік, тобто за рік, що передує році чергового перерахунку.

Зазначений вид перерахунку регулюється частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Закон діє з 1 січня 2004 року. Вказана стаття з того часу переписувалася кілька разів.

Якщо ж ми звернемося до редакції цієї статті саме станом на вересень 2010 року, то автор має рацію. Там чітко сказано, що якщо людина відпрацювала два роки з моменту останнього перерахунку або з призначення пенсії, то перерахунок робиться з урахуванням середньої зарплати по країні за рік, що передує році такого перерахунку.

Суперечлива дійсність

Проте практика на той час у Пенсійному фонді була вже зовсім іншою. Якщо повернутися до історії питання, то можемо побачити, що з 2004-го до 2008 року перерахунки пенсій справді проводилися із застосуванням нової середньої зарплати по країні. Хоча тоді у Законі про це чітко не йшлося. Фактично підстав для таких перерахунків не було.

З 2008 року у Законі чітко написали, що перерахунок робиться з урахуванням нової середньої заробітної плати. Як не парадоксально, але після цього перерахунки з новою середньою зарплатою робити, навпаки, перестали. Справа дійшла навіть до Конституційного суду. Плюс у хід пішли негласні інструкції, якими керувалися працівники Пенсійного фонду, роблячи перерахунки пенсій із застосуванням старого показника середньої зарплати.

З того часу пенсіонери почали масово звертатися до судів та їх вигравати. В результаті пенсії перераховували з урахуванням вищого показника середньої зарплати по країні, але якщо було рішення суду щодо кожної конкретної справи.

Крапку було поставлено ​​у жовтні 2011 року, коли статтю 42 знову переписали. З того часу при перерахунках пенсії застосовується виключно старий показник середньої зарплати, тобто той, що враховувався при призначенні пенсії або її попередньому перерахунку.

Ходіння закону по колу

Як мінімум одного разу в цьому питанні Пенсійний фонд діяв незаконно: або коли перераховував пенсії з урахуванням нової середньої, хоча про це в Законі не було написано, або коли перестав робити такі перерахунки, хоча в Законі про це вже написали.

У 2008 році було рішення Конституційного суду, яке начебто визнало зміни у статті 42 незаконними, цим у Пенсійному фонді і прикривалися. Тоді ж дію оновленої на користь пенсіонерів статті, попри рішення вищої інстанції, було продубльовано та продовжено постановою Кабінету Міністрів. Але діяла вона лише у 2008 році.

У 2009-2010 роках перерахунки з нової середньої вже точно не робилися (якщо не було персонального рішення суду). Це якраз той час, коли по перерахунок звертався, зокрема, і Микола Прокопович. Можемо лише констатувати, що в ті роки в цьому питанні був справжній хаос, і зараз, більш ніж через 10 років, навряд чи вже можна щось змінити.

Сергій Коробкін

Читайте також:

Новое на сайте

  • Новини

До 43 200 гривень: Карітас надає українцям нову грошову допомогу

Стартувала реєстрація на отримання нових виплат для українців.

22/11/2024 15:58
  • Новини

Кімнатні рослини, які як магніт притягують кохання та добробут у кожну оселю

Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.

22/11/2024 14:31
  • Новини

Несподіваний інгредієнт, який зробить котлети соковитими та ніжними

Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…

22/11/2024 13:39
  • Статті

Як вибрати диван для дому: повний гід

Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…

22/11/2024 13:04
  • Новини

В Україні планують заборонити небажані дзвінки: що пропонує новий законопроєкт

Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…

22/11/2024 12:41
  • Новини

“Ощадбанк” змінює правила: як це вплине на ваші фінанси

Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…

22/11/2024 11:42