Илюстративне фото
“Наступного року мені виповниться 60 років, збираюся оформляти пенсію. За трудовою книжкою у мене є період роботи з січня 1989 року по березень 1995 року. За 1989-1993 роки у довідці зарплату вказано за місяцями. А за 1994-1995 роки наприкінці вказано загальну суму, але помісячних виплат немає. На той час у відділі кадрів працювала дуже некомпетентна людина. А зараз мені дуже потрібні дані за 1994 рік. Підкажіть, куди звертатися і що робити?
Косюга М. І., с. Березань, Одеська обл.”
Обнадіювати не станемо. І ось чому. Відповідно до статті 40 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”,для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера і за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або у разі, якщо страховий стаж, починаючи з 1 липня 2000 року, становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу поспіль до 30 червня 2000 року, незалежно від перерв.
Іншими словами, довідка про зарплату до 2000 року зараз взагалі не є обов’язковою. Визначальним є заробіток після 2000 року. Можливо, ви вважаєте, що у вас була хороша зарплата на початку 90-х, тому все одно хочете долучити довідку про зарплату за той час. Тоді слід звернути увагу на таке. Як вже сказано вище, потрібна зарплата за 60 календарних місяців роботи поспіль. При цьому мають зберегтися первинні документи, на підставі яких її видано. Якщо у довідці за якісь місяці є прочерки, то ці місяці внесуть до електронної пенсійної справи, як місяці з нульовою зарплатою. Це, своєю чергою, може дуже негативно позначитися на підсумковому коефіцієнті зарплати при розрахунку пенсії. Фахівці Пенсійного фонду не мають права на власний розсуд перерозподіляти суми, зазначені у таких довідках.
Враховуючи деякі нововведення у законодавстві, у довідці про зарплату до 2000 року тепер мають бути зазначені назви первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження і адреса, за якою можна перевірити достовірність видачі такої довідки.
Довідка про заробітну плату видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану і сплачену заробітну плату підприємством або установою, де працювала людина. Якщо такі підприємства ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, які є в архівних фондах, без дотримання цієї форми.
Можливо, надана інформація виявиться вам корисною. Але, так чи інакше, ми розуміємо, що у вас є повноцінні дані про зарплату за 5 років роботи в 1989-1993 роках. Їх можна врахувати. А зі втратою даних за 1994 рік, швидше за все, доведеться змиритися. Крім того, потрібно переконатися, чи вигідно в принципі долучати до розрахунку дані про вашу зарплату до 2000 року. Можливо, це того не варте.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Читайте також:
Пенсійний фонд регулярно інформує українців про надбавки за вік. Але за законом таких виплат кілька,…
Хочете, щоб ваш сад радував вас пишним цвітінням і хорошим урожаєм? Обов'язково обріжте ці рослини…
Ще один рецепт смачної і ситної страви, яка стане вашою улюбленою під час посту й…
Уже зовсім скоро на українців чекає різка зміна погода. До яких саме умов варто готуватися…
Вартість комунальних послуг зростає й часто стає не по кишені пенсіонерам. Чи обов'язково платити за…
Частина українців може отримати грошову допомогу від благодійної організації. Куди звертатися.