Четвер, 2 Грудня, 2021
ГоловнаЗдоров'яМикола Амосов: лікарі лікують хвороби, а здоров'я потрібно здобувати самому

Микола Амосов: лікарі лікують хвороби, а здоров’я потрібно здобувати самому

Этот материал также доступен на русском языке
Ім'я Миколи Амосова не тоді стало відомим, коли він зробив свої перші операції на серці. Слава прийшла до хірурга, коли його книгами про здоровий спосіб життя стали зачитуватися десятки тисяч людей.

Основні правила з системи здоров’я геніального лікаря Миколи Амосова:

1. Не сподівайтеся, що лікарі зроблять вас здоровими.

Вони можуть врятувати життя, навіть вилікувати хворобу, але лише підведуть до старту, а далі – щоб жити надійно – покладайтеся на себе. Я ніяк не применшую могутність медицини, оскільки служу їй все життя. Але також розуміюся на здоров’ї – теоретично і практично. З цього приводу похвалюся: вже півтора року проводжу експеримент на собі – фізкультура з гантелями і біг.

2. Лікарі лікують хвороби, а здоров’я потрібно здобувати самому.

Бо здоров’я – це «резервні потужності» органів, всієї нашої фізіології. Вони необхідні, щоб підтримувати нормальні функціональні показники – у спокої та при навантаженнях – фізичних і психічних, а також щоб не захворіти, а захворівши, по можливості – не померти. Наприклад, щоб кров’яний тиск і пульс не підвищувалися більше, ніж у півтора рази при вправах або бігу, а неминуча задишка швидко вгамовувалася. Щоб не боятися протягу, а застуди швидко минали без ліків, самі собою. І взагалі, щоб добре працювалося, спалося, «їлося і пилося».

Так ось – ці «потужності» ліками не здобуваються. Тільки тренуванням, вправами, навантаженнями. І – роботою, терпінням до холоду, спеки, голоду, втоми.

3. Що таке хвороби, відчуває кожен:

Прикрий розлад різних функцій, що заважає відчувати щастя і навіть жити. Причини теж відомі: зовнішні «шкідливості» (інфекція, екологія, суспільні потрясіння), власне нерозумна поведінка. Іноді – вроджені дефекти.

Стверджую: природа людини міцна. Принаймні у більшості людей. Щоправда, дрібні хвороби неминучі, але серйозні найчастіше – від нерозумності способу життя: зниження резервів у результаті детренованості. Зовнішні умови, бідність, стреси – на другому місці.

4. Тренування резервів має бути розумним.

Це означає поступове, але наполегливе. Якщо сказати про суть тренування – то це режим обмежень і навантажень (РОН). Це мій коник. Втім, нічого оригінального я не придумав. Три головні пункти:

1. Перший – їжа з мінімумом жирів, 300 г овочів і фруктів щодня, і щоб вага не піднімався вище цифри (зріст мінус 100) кілограмів.

2. Другий – фізкультура. Тут справа складніша. Вона всім потрібна, а дітям і літнім людям – особливо. Оскільки тепер на роботі майже ніхто фізично не напружується, то, за ідеєю, для пристойного здоров’я потрібно б займатися по годині в день кожному. Але немає для цього характеру у нормальної людини. Тому – хоча б 20-30 хвилин гімнастики, це приблизно 1000 рухів, краще з гантелями по 2-5 кг. Раджу вправлятися перед телевізором, коли «Новини» показують, щоб час заощаджувати. Як додавання до фізкультури бажано виділяти ділянку для ходьби, по дорозі на роботу і назад, по одному кілометру. Корисно, і нерви зберігає, враховуючи поганий транспорт. Про біг підтюпцем я вже не кажу – нереально. Але – корисно.

3. Третій пункт, мабуть, найважчий: управління психікою. «Вчіться панувати собою». Але ох як це важко! Рецептів багато, аж до медитації, описувати не буду. Сам користуюся простим прийомом: коли великий накал і виділилося багато адреналіну, фіксую увагу на ритмічному рідкому диханні і намагаюся розслабити м’язи. Найкраще б у такі моменти – зробити енергійну гімнастику, але ж обстановка зазвичай не дозволяє. Але все одно, щойно дозволить – працюйте. Надлишок адреналіну спалюється при фізкультурі, і таким шляхом судини і органи рятуються від спазмів. У тварин стреси вирішуються втечею або бійкою, а людині це не дозволено.

5. Цікаве питання: чому люди так часто хворіють?

Гадаю, що 90% людей, якби вони дотримувалися правильного способу життя, були б здоровими. Але, на жаль, режим вимагає напруження волі. А сили волі у людини мало… Сучасне офіційне лікування здійснюється методом «добору-перебору» гіпотензивних засобів, яких не один десяток, і які потім треба вживати ціле (!) життя.

6. І ще: у світі багато, дуже багато поганих лікарів.

Не можу огульно заявити: «все лікарі погані». Багато хороших, але і поганих – теж. Докази? Запитайте, що вони читають і що вміють. Читають – з практиків – одиниці. Уміють – більш-менш – лікарі хірургічного профілю. Бо їм без рукоділля просто не можна лікувати. Терапевти щиро вважають, що їм нічого не потрібно вміти – ані аналіз зробити, ані на рентгені подивитися, ані плевру пунктировати. Є, мовляв, для цього вузькі фахівці. А ми, мовляв, загальні лікарі. Ось так.

І під кінець. Є багато помилок у медичній науці. Часто це залежить від неправильної оцінки статистичних даних. Наприклад, на ваш погляд, в чому причина «розростання», «збільшення» раку? У світі немає ніякого особливого збільшення кількості ракових хворих (крім раку легенів). Більше того, випадки захворювання на рак шлунка навіть зменшилися. Як займав рак друге або третє місце у причинах смертності – так і займає. Але мало хто враховує, що тривалість життя за останні півстоліття зросла, а на рак найчастіше хворіють люди старшого віку.

В організмі є потужні захисні сили – імунна система, механізми компенсації. Вони спрацюють, треба дати трохи часу. Майте на увазі, що більшість легких хвороб минають самі, лікарські зілля тільки сприяють природному одужанню. Вам кажуть: «Вилікували!», А ви і вірите: «Хороший доктор!»

7. Якщо вже пощастило потрапити до хорошого лікаря, бережіть його, даремно не турбуйте.

Пам’ятайте, що лікар – це більше, ніж просто фахівець. Це не сантехнік. Вказівки лікаря виконуйте… в міру вашого розуміння. І не вимагайте від нього зайвих ліків, про які від сусідок дізналися.

Якщо ти молодий – до 60! – і симптомів від органів немає, то не слід при найменшому нездужанні бігти до поліклініки. Як уже говорив, наші лікарі не довіряють природі, націлені на ліки та спокій. Бійтеся потрапити до них у полон! Знайдуть хвороби і переконають: «Відпочивати і лікуватися!».

І на закінчення: Щоб бути здоровим, потрібна сила характеру. Як людині знайти оптимум у трикутнику між хворобами, лікарями та вправами? Моя порада: вибирати останнє. Принаймні намагатися. Повірте – окупиться!

Раніше опубліковано: Зцілення можливе: варто лише дуже захотіти вилікуватися

Нове на сайті