Чим вона небезпечна і як можна з нею боротися, розповіла лікарка-офтальмолог вищої категорії Олена Парамончик.
Трихіаз – це анатомічно неправильний напрямок росту вій (не назовні, а всередину, в бік очного яблука) при нормальному положенні повіки. Патологія загрожує подразненням і травмами кон’юнктиви і рогівки ока.
Трихіаз може бути як вродженим (рідше), так і набутим – в результаті захворювань, що призводять до утворення рубців в області волосяних фолікулів вій. Також патологію поділяють на односторонню і двосторонню, часткову і повну.
Захворювання зустрічається досить часто, хоча точної статистики немає через те, що при легкому перебігу трихіазу хворі рідко звертаються по медичну допомогу. Від неправильно зростаючих вій рівною мірою страждають як жінки, так і чоловіки. Найчастіше патологія виникає у людей похилого віку.
Крім вродженої аномалії, причиною трихіазу можуть стати спадкова схильність, травми або пошкодження кон’юнктиви, наслідки запалення або рубцевих змін краї повік (в результаті опіків або різних захворювань: хронічного блефариту – запалення повік, кератокон’юнктивіту – запалення рогівки і кон’юнктиви). Також спровокувати зміну росту вій можуть наслідки різних операцій на очах або стан, при якому повіка загортається всередину (ентропіон).
У поодиноких випадках причиною трихіазу стає інша патологія – дистихіаз – вроджений додатковий ряд вій.
Але найчастіше фактор, що спровокував розвиток аномального загинання вій, залишається нез’ясованим.
У пацієнтів з трихіазом зазвичай виникають почуття дискомфорту і біль в постраждалому оці, воно стає червоним, запаленим, чутливим до світла. Для цього етапу також характерними є прискорене (часто мимовільне) моргання і сильна сльозотеча.
Потім з’являється стійке відчуття чужорідного тіла в оці, яке не зникає, незважаючи на промивання, закапування та інші заходи, які хворий вживає самостійно. У запущених випадках трихіазу можливими є пошкодження і виразка рогівки, утворення рубців на ній, що здатне відбитися на гостроті зору.
При появі характерних симптомів або навіть просто стійкого відчуття дискомфорту в оці потрібно звернутися до офтальмолога. Лікар під мікроскопом огляне краї повік, кон’юнктиву і рогівку, збере інформацію про можливі чинники ризику: наявність хронічних захворювань, опіків і травм області очей, офтальмологічних операцій. Також при діагностиці обов’язково проводиться перевірка гостроти зору. За необхідності можуть бути призначені й інші обстеження.
Існує кілька методів лікування трихіазу, які переважно використовуються в комплексі. Так, загальний дискомфорт, подразнення і почервоніння очей знімаються протизапальними препаратами (краплі або мазі).
Але розв’язати проблему неправильного зростання вій здатна лише епіляція. Якщо трихіаз частковий, вії механічно видаляються за допомогою пінцета. Але якщо вій багато, і вони швидко відростають знову, допоможе руйнування волосяних фолікулів за допомогою лазера, впливу електричного струму або кріотерапії.
У запущених випадках або за наявності такої патології, як дистихіаз, для лікування захворювання потрібна хірургічна операція (резекція проблемної частини повіки з пересадкою шкірного клаптя з іншої частини повіки або губи пацієнта). В середньому операція триває не довше години. Після періоду реабілітації пацієнт може повернутися до звичного життя без обмежень.
Для попередження трихіазу або його рецидивів необхідно ретельно лікувати хронічні захворювання очей, особливо блефарит. Якщо в минулому у вас були травми або хімічні опіки вік, доведіть терапію до кінця, інакше невилікуваний запальний процес може призвести до переродження волосяного фолікула і аномального зростання вії.
Ірина Лебединець
Раніше опубліковано: Діагностика за обличчям: коли треба бити на сполох
Читайте також:
Магнітні бурі впливають на здоров'я багатьох людей, і щоб добре підготуватися до складного періоду, потрібно…
Деякі паспорти можуть втратити чинність – і ви залишитися без документа. Що саме стати причиною…
Частина отримувачів соцдопомоги може опинитися без виплат – і причина в новій процедурі, яку запровадили…
Цей виняток у пенсійному законодавстві стосується не всіх, але якщо ви підпадаєте під категорію –…
Здається, що в тіні росте лише трава? Насправді є десятки культур, які чудово почуваються без…
Ці кабачкові рулетики зникнуть зі столу швидше, ніж ви встигните подати до них соус. Неймовірний…