До редакції звернулася пенсіонерка з Миколаївщини. Однак вона питає не за себе, а щодо пенсійного забезпечення іншої людини. На прохання читачки, її ім’я ми не оприлюднюємо.
На одне із запитань ми вже відповіли: Рахуємо пенсію: що може ввести в оману у роздруках з Пенсійного фонду
Що треба знати про розрахунок коефіцієнта зарплати
Отже, у людини маленька пенсія, яку було призначено в 2020 році. Стажу доволі багато, але є проблеми із зарплатою. Постає питання, чи вірно враховано зарплату за 1985-1991 роки.
Так само є питання, чому взяли середню зарплату за 2017-2019 роки, коли вона працювала на низькооплачуваній роботі? Адже були періоди, де у людини була нормальна робота і непогана зарплата.
- Згідно з чинним законодавством, для обчислення пенсії враховується вся зарплата за періоди роботи з 1 липня 2000 року і до моменту призначення пенсії.
Тобто у вашому випадку Пенсійний фонд бере до уваги дані про зарплату за всі періоди роботи з 2000-го до 2020 року.
- Додатково за бажанням особи до розрахунку можна додати зарплату за будь-які 60 місяців роботи підряд до 1 липня 2000 року (якщо це вигідно і якщо зберіглися первинні документи про нарахування зарплати в ті часи).
В вашому випадку для розрахунку додано дані про зарплату з 1987-го по 1991 рік включно. Отже, для обчислення пенсії в наведеному прикладі враховується зарплата за 1987-1991 роки і за 2000-2020 роки. На підставі цих даних виводиться індивідуальний (середній) коефіцієнт зарплати.
- Далі цей коефіцієнт зарплати множать на середню зарплату по Україні за три роки, що передують року призначення пенсії.
Оскільки людина вийшла на пенсію в 2020 році, то для розрахунку взяли середню зарплату по країні за 2017-2019 роки. Дійсно, декого такі правила можуть заплутати.
- Але варто розрізняти: індивідуальний коефіцієнт зарплати і середня зарплата для призначення пенсії – це окремі показники і визначаються різними шляхами.
Читайте на тему з опублікованого раніше: