«У мене 36 із половиною років стажу. У травні 1987 року мене відрядили до Чорнобиля на ліквідацію аварії, де я пропрацював місяць. Мені дали ІІ категорію ліквідатора на ЧАЕС. Ті, хто був зі мною, вийшли на пенсію до 2004 року і отримують пенсію із зарплати за той період, коли працювали на ЧАЕС. Я вийшов на пенсію 2007 року, пенсію мені обчислили з урахуванням зарплати за 5 років. У Пенсійному фонді сказали, що розрахунок за такою формулою, як у колег, неможливий: такі нарахування стосуються лише інвалідів. Чому так?
Василь Олійник, с. Кадубівці, Чернівецька обл.»
Якщо є інвалідність
На схожі листи ми вже відповідали. Пенсійне забезпечення ліквідаторів регулюється, перш за все, Законом «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали від чорнобильської катастрофи» та Постановою Кабінету Міністрів «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали від чорнобильської катастрофи » № 1210 від 23 листопада 2011 року. Зокрема, у зазначеній постанові прописано особливу формулу розрахунку пенсії за інвалідністю, яка настала у зв’язку з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС(з урахуванням заробітку за роботу у Чорнобилі в розмірі відшкодування фактичних збитків). Але тут йдеться лише про пенсії за інвалідністю.
«Бонуси» для решти
Ліквідаторам, які не мають групи інвалідності, пенсія розраховується на загальних підставах за нормами Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» (з урахуванням звичайної зарплати і стажу). Головна пенсійна пільга у цьому разі – зниження пенсійного віку. І ще одна невелика утіха – щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю. Так, особам, які належать до другої категорії, до основної пенсії щомісяця доплачують ще 170,82 гривні. На більше, згідно з чинним законодавством, на жаль, розраховувати не доводиться.
Сергій Коробкін, незалежний консультант
Читайте також: