Четвер, 18 Серпня, 2022
ГоловнаЗдоров'яІнсульт: що сказати, щоб «швидка» приїхала скоріше?

Інсульт: що сказати, щоб «швидка» приїхала скоріше?

Этот материал также доступен на русском языке
Відповідає лікар-невролог Сергій Пелешок:

«Що підозрюєте інсульт. Бригада прибуває в режимі «зеленого коридору», і лікарі, не гаючи ані хвилини, ставлять попередній діагноз. Використовують шкалу FAST (абревіатура, яка в перекладі з англійської означає «швидко»). FACE – обличчя, що «сповзає» на один бік. ARM – рука – через слабкість вона може висіти, як батіг. SPEACH – мовлення: воно порушене, тембр голосу змінений. TIME – час, протягом якого хворому потрібно якомога швидше надати допомогу.

Важливо точно назвати час, коли з’явилися симптоми інсульту. Підхід до лікування цієї хвороби називається «час – мозок»: максимально швидко поставити діагноз, доставити хворого до спеціалізованого відділку, обстежити. Якщо інсульт ішемічний, тут же слід провести тромболізис: розчинити тромб, що перешкоджає кровопостачанню мозку. Все це в межах терапевтичного вікна – до чотирьох з половиною годин, поки клітини мозку ще живі.

Тромболізис дуже ефективний, але його потрібно правильно виконати, поки кровотік іще можна відновити. Якщо не встигли, то видалення тромбу (тромбоекстракцію) проводять нейрохірурги. Вдалося укластися до шести годин – мозок може відновитися».

fakty.ua

 

Раніше опубліковано: Названо «некласичні» симптоми серцевого нападу

Нове на сайті