Допоможіть розібратися з пенсією
Що потрібно знати про розрахунок коефіцієнта стажу?
«У мене 50 років 7 місяців та 18 днів стажу. У роздруківці Пенсійного фонду видно, що мені враховують стаж з 2004 року 44 місяці і виводять коефіцієнт 44: 1200 = 0,03666, замість 607: 1200 = 0,50583. Це правильно? Чим це регламентується?»
Очевидно, що якщо у вас 50 років та 7 місяців стажу, то коефіцієнт стажу становить 0,50583. Тобто ви правильно написали формулу розрахунку. Вона зазначена у статті 25 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Впевнені, що саме цей коефіцієнт враховується під час розрахунку пенсії.
Інше питання, що з 2004 року запроваджено поняття страхового стажу. Тому при призначенні пенсії комп’ютерна програма умовно здійснює, зокрема, умовний розрахунок стажу, отриманого після 1 січня 2004 року.
Це, до речі, робиться ще й для того, щоб з’ясувати, чи вигідно розраховувати пенсію за двоскладовою формулою. Але вкотре повторимося, що це умовності. Зайві розрахунки справді можуть ввести в оману. Наша порада: просто не зважати на ці додаткові розрахунки.
В якому разі зарахують неповний місяць роботи?
«18 днів стажу, що залишилися, у розрахунку не беруть участь. Чи повинні вони вважатися як повний місяць?»
Під час розрахунку пенсії враховуються лише повні місяці, а дні відкидаються. Це прописано у статті 24 вищезазначеного Закону. Там написано буквально: «страховий стаж враховується в місяцях». Це ж випливає з самої формули розрахунку коефіцієнта стажу, про яку написано вище.
Інше питання, що, починаючи з 2004 року, неповний місяць роботи зараховується до страхового стажу як повний, за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків є не меншою за мінімальний.
* «Про затвердження Порядку підтвердження стажу роботи для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» №637 від 12 серпня 1993 року.