Новини

Магнітні бурі на п’ятницю, 12 травня: сила бурі зростає

У п’ятницю, 12 травня, на Землі очікується помірна магнітна буря рівня G2.

Магнітна буря такої сили може бути причиною відключення радіозв’язку, збоїв у роботі енергосистем, а також вплинути на маршрути міграцій птахів та тварин.

Також магнітна буря такого рівня може вплинути на здоров’я метеозалежних людей і людей із серцево-судинними захворюваннями. Тому цього дня їм слід приділити особливу увагу своєму здоров’ю.

Протягом останніх 24 годин, як повідомляє meteoprog.com, сонячна активність була на помірному рівні. За останню добу на Сонці відбулося десять спалахів класу С і один спалах класу М2,2.

Сонячні спалахи M-класу є середніми з великих спалахів. Спалах М2,2 може викликати низький рівень радіоперешкод на денній стороні Землі. Можливий сонячний радіаційний шторм.

Очікується, що у п’ятницю геомагнітне поле буде від нестабільного до сильного штормового рівня. Сонячна активність, ймовірно, буде помірною з невеликою ймовірністю спалаху X-класу.

Сонячна активність на 12 травня:

  • Вірогідність малого геомагнітного шторму – 30%
  • Вірогідність великого геомагнітного шторму – 20%
  • Вірогідність спалаху на Сонці М-класу – 60%
  • Вірогідність спалаху на Сонці Х-класу – 20%
  • Кількість сонячних плям – 74.

Магнітні бурі можуть негативно впливати на здоров’я людей. Попередження про магнітні бурі допомагають контролювати фактори ризику інфарктів та інсультів у дні, що передують цим типам сонячних явищ.

Корональний викид маси викликав відключення радіозв’язку за Полярним колом

За Полярним колом було відключено радіо через недавній викид корональної маси.

Цей КВМ призвів до того, що радіочастоти нижче 15 МГц були майже повністю відключені, а більшість частот нижче 35 МГц були трохи пошкоджені.

За даними Центру прогнозування космічної погоди NOAA, ця подія поглинання полярної шапки (PCA) є результатом викиду корональної маси, що відбувся 7 травня і нині обрушується на земну кулю.

Великі шлейфи сонячної плазми разом із магнітним полем, відомим як корональні викиди маси (КВМ), викидаються із Сонця за високої магнітної активності. Вони можуть переміщатися в космосі зі швидкістю до 1,5 мільйона км/год, і деяким КВМ може знадобитися кілька днів, щоб досягти Землі, тоді як інші можуть зробити це лише за 15–18 годин. Сонячна протонна подія, коли Сонце також вивергає заряджені протони, іноді може бути частиною КВМ.

7 травня тривалий сонячний спалах класу M1.5 та протонний КВМ від сонячної плями зворотної полярності AR3296, ймовірно, були причинами поточної події поглинання полярної шапки.

Коли протони стикаються із Землею та її магнітним полем, може відбутися відключення радіозв’язку. Поглинання полярної шапки відбувається, коли магнітне поле спрямовує протони від КВМ до полюсів, концентруючи там ефекти радіозатемнення. Тут протони взаємодіють з атмосферними молекулами, тимчасово підвищуючи щільність у нижній іоносфері, що запобігає поглинанню короткохвильових радіосигналів.

Щоб радіосигнали потрапили до свого приймача, вони мають відбиватися від верхніх шарів іоносфери, чому це перешкоджає. Оскільки у великих, ізольованих районах чи океанах немає наземних радіомереж, ці відключення можуть вплинути на цивільну авіацію, зменшивши далекий зв’язок із літаками.

За словами Майка Хепгуда, фахівця з космічної погоди з лабораторії STFC Rutherford Appleton, основним засобом, за допомогою якого літаки в цих регіонах взаємодіють із керуванням повітряним рухом, є високі частоти. Наприклад, літаки, що летять над Північною Атлантикою, з’єднуватимуться з центрами управління повітряним рухом в океані, які перебувають у віданні Канади, Ісландії та Великобританії/Ірландії.

Хепгуд додав, що, хоча багато літаків оснащені супутниковим зв’язком як резервним, високочастотний зв’язок потрібний як частина протоколів, стандартизованих на міжнародному рівні. Таким чином, високочастотні відключення можуть пошкодити ці зв’язки, але оскільки вони часто тривають лише кілька десятків хвилин, галузь може продовжувати працювати безперебійно. Оскільки в цьому випадку літаки використовуватимуть УКХ-радіозв’язок ближньої дії, ці відключення не вплинуть на зліт та посадку.

Метки: магнитные бури

Новое на сайте

  • Новини

Де пенсіонери отримують найвищі пенсії: про такі суми українці можуть лише мріяти

Пенсійні системи різних країн різняться. Природно, що й пенсійні виплати у них різні. Україна не…

05/04/2025 05:27
  • Новини

Погода в Україні на суботу, 5 квітня

Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.

04/04/2025 23:22
  • Новини

Магнітні бурі в суботу, 5 квітня

Чи буде магнітна буря в суботу. Експерти поділилися прогнозами. Що варто знати метеозалежним.

04/04/2025 22:50
  • Новини

З такими сусідами вони точно переживуть спеку: що посадити поруч з огірками

Хочете отримати хороший урожай огірків і щоб вони не гірчили? Обов'язково посадіть поруч з ними…

04/04/2025 22:15
  • Новини

Така ніжна, що просто тане в роті: готуємо ідеальну буженину до Великодня

Буженина – одна з популярних страв на Великдень. Приготуйте її по цьому рецепту – м'ясо…

04/04/2025 21:45
  • Новини

В Україні хочуть скасувати копійки: чим доведеться розплачуватися натомість

Національний банк України заявив про важливі зміни, які торкнуться кожного українця. Чого очікувати.

04/04/2025 21:15