18 лютого відзначаються 3 православні церковні свята: 5-й день митаря та фарисея, святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського та мучениці Агафії Панормської (Палермської) (у народі – Агафія Корівниця)
Церковні православні свята 18 лютого
Агафії Панормської (Палермської)
Пам’ять святої Агафії родом із міста Палермо (Сицилія). Постраждала за віру в Ісуса Христа за часів імператора Декії в III столітті.
Святителя Феодосія, архієпископа Чернігівського
Присвячений архієпископу Чернігівському Феодосію Полоницькому-Углицькому. Жив у XVII столітті. Церква прославила його у 1896 році.
Митаря та фарисея (5-й день свята)
Суцільний тиждень. Підготовка до суворого Великого Посту. Седмиця названа на честь біблійної притчі про митаря та фарисея.
Агафія Корівниця
У народі день мучениці Агафії Панормської (Палермської), присвячений вшануванням пам’яті святої Агафії, має безліч імен: Агафія-голодуха; Голіндуха; Агафія Скотниця; Агаша-корівниця; Коров’ятниці; Коров’яча смерть; Заступниця; Поминальниця та за традицією проводяться обряди із захисту худоби від пристріту та псування; відлякування злого духу – коров’ячої смерті.
История
Агафія народилася у християнській сім’ї у місті Панорм (Палермо). Коли за імператора Декії (249-251 рр.) почалися переслідування християн, дівчина вирішила прийняти мученицький вінець. Її краса зачарувала місцевого правителя Квінтіана. Він намагався переконати дівчину у вірі, спокусити розкішшю та ласками. Його спроби не мали успіху. Він розлютився і піддав Агафію жорстоким тортурам. Вона не впала духом і терпляче перенесла всі страждання. Померла у в’язниці 5 лютого 251 року. На місці її упокою християни збудували церкву.
Свята Агафія вважається захисницею від вогню. У 252 році на Сицилії, звідки вона була родом, почалося виверження вулкана Етна. Жителі молилися святою і ховалися одягом із її гробниці, як щитом від вогню. Виверження лави припинилося і не завдало шкоди людям. Про чудо, що відбулося, дізналися на острові Мальта. З того часу Агафія шанується як його покровителька.
Традиції та обряди
Агафія вважалася захисницею від пожеж. Цього дня святили в церкві коровай. При пожежі шматки хліба кидали в поле, щоб відвести вогонь убік, або полум’я, щоб загасити його.
Також святу вважали заступницею худоби. Їй молилися на це свято, щоб вистачило кормів. Цього дня у хліві вішали обмазаний дьогтем лапоть, а на роги коровам – освячений хліб. Вважалося, що це відведе вроки, відмінок і мор.
Наші пращури помітили, якщо у цей день спекотний день, то в цей день буде спекотно. Щоб його відлякати, все село тричі опахували сохою з серпами, запаленими скіпами і кочергами. У соху обов’язково впрягали повівалку-вдову. Якщо на дорозі зустрічалася якась тварина, її безжально вбивали. Вважалося, що у ньому ховається дух смерті.
Прикмети
- Якщо день видався морозним, то весна прийде рано і буде теплою, а літо – посушливим.
- Якщо на Агафі Корівницю немає снігу – літо буде без дощів.
- Тепла погода свідчить, що зима вже закінчилася.
Іменини 18 лютого
За церковним православним календарем 18 лютого відзначається 6 іменин: 3 чоловічі та 3 жіночі. Список іменин допоможе у виборі імені для хлопчика чи дівчинки, народжених у цей день.
18 лютого іменини відзначають
Чоловіки
Антон
від римської родовою назвою Антоній, що походить від давньогрецького антао – “зустрічатися, стикатися”, “боротися”, “конкурувати” або антос – “квітка”
Макар
від давньогрецького макаріос – «благословенний», «блаженний», «щасливий»
Михайло
від давньоєврейського імені Міхаель – «рівний, подібний до Бога», «випитаний у Бога»
Жінки
Агата
варіант чоловічого імені Агапій (Агапіт), що походить від грецького агапе – «любов»
Олександра
жіноча форма від Олександра, що походить від давньогрецького імені Олександрос: алекс – «захищати» і андрос – «чоловік», «людина»
Василіса
від давньогрецького імені Басілісса – «цариця», «царська»