Субота, 4 Грудня, 2021
ГоловнаНовиниПенсії за кордоном: у яких країнах українці можуть отримувати виплати?

Пенсії за кордоном: у яких країнах українці можуть отримувати виплати?

Этот материал также доступен на русском языке
Чимало українців деякий час працювали і зараз працюють за кордоном. Як оформити пенсію у тій чи іншій країні і чи буде зараховано стаж, набутий на території нашої держави?

 

Призначення та виплата пенсій громадянам України, зокрема тим, що живуть і працюють за кордоном, здійснюється відповідно до пенсійного законодавства України, наприклад, Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», інших нормативно-правових актів, а також міжнародних договорів (угод), що регулюють відносини у сфері соціального (пенсійного) забезпечення.

З якими країнами підписано договори

Україна підписала багатосторонню Угоду про гарантії прав громадян держав – учасниць Співдружності Незалежних Держав у сфері пенсійного забезпечення від 13.03.1992, зобов’язання за якою прийняли також держави – учасниці СНД: Білорусь, Вірменія, Казахстан, Киргизстан, РФ, Таджикистан, Туркменістан.

Також Україна уклала двосторонні міжнародні договори щодо пенсійного забезпечення з Азербайджаном, Білоруссю, Грузією, Молдовою, Болгарією, Естонією, Латвією, Литвою, Іспанією, Чехією, Словаччиною, Португалією, Польщею.

Україна виконує зобов’язання колишнього СРСР за міжнародними договорами, укладеними з Монголією, Румунією та Угорщиною.

Договори, укладені з Ізраїлем та Німеччиною, поки що не ратифіковані.

Механізм призначення пенсії

Міждержавними угодами визначено механізм призначення пенсій за кордоном з урахуванням українського стажу і, навпаки, їх призначення в Україні з урахуванням закордонного стажу. Якщо українець офіційно працював (тобто сплачував страхові внески до місцевого пенсійного фонду) в одній із країн, з якою Україна уклала договір про соціальне (пенсійне) забезпечення, це врахується для отримання права виходу на пенсію після досягнення пенсійного віку. У деяких випадках всю пенсію на підставі українського та іноземного страхового стажу виплачуватиме та країна, в якій пенсіонер звернувся по призначення пенсії, і братиме до уваги зарплату, отриману за кордоном.

В інших — одержаний за кордоном стаж дає лише право на пенсію в іншій країні та можливість претендувати на виплати з пенсійних фондів обох держав.

Різний вік виходу на пенсію

Проте слід зазначити, що вік виходу на пенсію в інших країнах не завжди збігається з українським. Наприклад, в Україні він становить 60 років, у Польщі – 65, в Естонії – 64.

Перш ніж їхати на роботу за кордон, дізнайтеся, скільки страхового стажу вже є в Україні, а також поцікавтеся, чи підписано угоду з тією країною, куди ви їдете, і які умови пенсійного забезпечення передбачені в ній. І пам’ятайте, що виплата пенсії за кордоном можлива лише за наявності укладеного двостороннього договору (угоди) про соціальне забезпечення між Україною та державою, до якої пенсіонер виїжджає на постійне проживання.

Читайте також:

Нове на сайті