Доплата за газ – нарахування облгазами так званих температурних коефіцієнтів. Рішення суду останньої інстанції є остаточним і не підлягає оскарженню. Як це вплине на газове протистояння між споживачами та облгазами?
2018 року споживачі газу в деяких областях стали отримувати платіжки з величезними сумами заборгованості. Виявилося, газівники нарахували доплату за «приведення обсягу палива до стандартних умов виміру» з грудня 2015 року. Чому саме з цієї дати? Тому що тоді набув чинності закон про ринок газу, який передбачав відповідну доплату.
Нагадаємо, що приведення обсягу палива до стандартних умов вимірювання – це застосування температурних коефіцієнтів. Стандартними умовами для постачання газу вважаються температура повітря плюс 20 градусів та атмосферний тиск 760 мм ртутного стовпчика. Але в зимовий період газ стискається, а в літній – розширюється. І щоб привести обсяг палива до названих умов, показники лічильника множать на відповідний коефіцієнт, що коливається від 0,97 до 1,08 залежно від календарного місяця. Взимку використовуються підвищені коефіцієнти, за рахунок чого й оплата за газ вища, а влітку – навпаки.
Тоді Національна комісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), заборонила робити донарахування за коефіцієнтом побутовим споживачам. Сказала, що температурну різницю вже враховано у тарифах. Проте споживачі далі воювали з газівниками у судах, відбиваючись від вагомих донарахувань. А газівники подавали апеляції.
Поставити крапку у суперечці мав Верховний Суд, але у 2020-му засідання постійно переносилися. І, нарешті, рішення ухвалено. Але, на жаль, не на користь людей. Судді Великої Палати Верховного Суду залишили рішення суду попередньої інстанції чинним.
Відповідно, доплата за приведення до стандартних умов (температурні коефіцієнти) визнана законною. А отже – тим, хто сплатив донарахування, грошей ніхто не поверне. А тим, хто сподівався на скасування коефіцієнтів через суд, нарахують борг. І облгази, тепер уже на законних підставах, матимуть право стягнути його.
З 1 січня 2021 року приведення обсягів спожитого газу до стандартних умов окремо не застосовується. Тепер, за рішенням регулятора (НКРЕКП), технологічні витрати з урахуванням температурних коефіцієнтів включені до тарифу на розподіл газу, тобто – до абонентської плати.
Читайте також:
Кожна домашня рослина не лише прикрашає інтер'єр, але й приносить радість своєму господареві.
Котлети — це класична страва, яка є важливою частиною української кухні. Це ситна, смачна та…
Щоб вибрати ідеальний диван, важливо враховувати безліч факторів – від розмірів та форми до матеріалів…
Українців можуть позбавити небажаних дзвінків. Новий законопроєкт передбачає можливість ідентифікації абонентів, які порушують ваш спокій.…
Вже з 1 грудня 2024 року клієнтів "Ощадбанку" очікують суттєві нововведення. Чи стануть послуги банку…
Фінансовий ліміт на один подарунок становить 1500 грн. Фото листів будуть публікуватися на сторінці фонду…