Всі три свята стосуються Спасителя і мають свою історію і традиції. Як поводитися і що подати на стіл у дні другого та третього Спасів? Згадуємо звичаї наших предків.
Яблучний Спас завжди святкують 19 серпня. Він має кілька назв – «Великий Спас», «Другий Спас», «Спас на горі», «Середній Спас», «Свято перших плодів» або «Перші осенини». Свято зародилося у християнських країнах і, згідно з народними прикметами, символізує настання осені та збирання врожаю – яблук і винограду. У церковному календарі це свято Преображення Господнього, що пов’язано з описаним у Євангеліях таємничим перетворенням Ісуса Христа перед трьома найближчими учнями.
У цей день прийнято освячувати у храмах яблука та виноград. До речі, тому в народі до другого Спаса плоди нового врожаю їсти не прийнято. Після освячення фрукти можна роздати як поминальне частування – таким чином пом’янути покійних. Також господині готують на свято різноманітні страви з яблук і винограду: печуть пироги та пиріжки, варять варення, роблять салати й десерти. До речі, ще цього дня не рекомендують займатися прибиранням або тяжкою роботою, а також ображатися і конфліктувати.
За Яблучним Спасом іде Горіховий. У народі його ще називають «Хлібний Спас», «Посівний Спас», «Спас на полотнах». Щороку він припадає на 29 серпня. Третій Спас говорить про виникнення першої ікони Ісуса Христа, яка відома як Нерукотворний образ. Спочатку образ зберігався у місті Едесса, а згодом був перенесений до Константинополя. Перенесення це і було 29 серпня. А от «горіховим» свято називається, бо до цього часу вже дозрівають горіхи, «хлібним» – бо закінчуються жнива.
Як і в дні інших Спасів, цього дня традиційно ходять до церкви, де освячують воду, фрукти та обов’язково горіхи. Ще на Горіховий Спас освячують криниці та інші джерела води. Вважається, що вода дасть міцне здоров’я і захистить від недоброго ока на цілий рік. Головними стравами на святковому столі вважаються ті, що зроблені з борошна, а також мед, яблука і, звичайно, горіхи.
Що стосується прикмет, то на третій Спас не можна відмовляти в допомозі тим, хто її потребує. На свято прийнято частувати сиріт, бідних, хворих і бездомних людей.
Варто відзначити, що Яблучний Спас за церковним календарем припадає на Успенський піст. Його встановлено на честь свята Успіння Пресвятої Богородиці, яке відзначається 28 серпня. Триває піст два тижні – з 14 по 27 серпня. Під час нього не можна їсти м’ясних і молочних продуктів, а також яєць. А от на Спаса дозволяється їсти рибу.
Листкове тісто – 200 г, яблука – 2 шт., цукор – столова ложка, ванільний цукор, лимонний сік і мелена кориця – по чайній ложці.
Яблуко розрізати навпіл, а потім акуратно нарізати тонкими скибочками. У сотейник налити дві склянки води, додати цукор з лимонним соком. Потім покласти в окріп яблука на кілька хвилин, щоб вони стали пластичнішими. Тісто тонко розкотити і нарізати смужками по одному сантиметру шириною. Розкласти скибочки яблук на смужки тіста вздовж таким чином, щоб один заходив на інший, шкіркою в один бік (приблизно 5-7 скибочок). Згорнути смужку в рулетик – має вийти трояндочка. Посипати трояндочки ванільним цукром і корицею. Викласти їх на деко, застелене папером для випікання, і випікати в розігрітій до 180 градусів духовці 20 хвилин.
Що передувало: Преображення Господнє
Відкрито реєстрацію на програму фінансової підтримки. У межах ініціативи можна отримати до 50 тисяч гривень.…
Увечері 4 квітня росія завдала удару балістичною ракетою по житловому району Кривого Рогу. Внаслідок цього…
Мінімальні пенсії для окремих категорій українців суттєво зросли. У деяких випадках підвищення перевищило 3 тисячі…
5 квітня — день, коли у світі згадують про кілька важливих міжнародних ініціатив. 5 квітня…
Пенсійні системи різних країн різняться. Природно, що й пенсійні виплати у них різні. Україна не…
Тепла погода чи холодна? Чого очікувати українцям у суботу? Синоптики зробили детальний прогноз.