Вівторок, 15 Липня, 2025
ГоловнаЗдоров'яЧи можна використовувати пантенол під час опіків – для багатьох це буде...

Чи можна використовувати пантенол під час опіків – для багатьох це буде справжнім відкриттям

Этот материал также доступен на русском языке
У розпал літа сонячні опіки — поширене явище. Багато хто намагається швидко зняти біль за допомогою знайомих аптечних засобів, зокрема пантенолу. Але чи дійсно він допомагає? Лікар з медицини невідкладних станів Ярослав Вус розповідає, чому популярний спрей не лише неефективний при опіках, а й може завдати серйозної шкоди.

Ключові тези:

  • Пантенол не є протиопіковим засобом, його основна дія — відновлення шкіри на етапі загоєння, а не під час гострої фази опіку.
  • Використання пантенолу одразу після опіку може погіршити ситуацію: перекривається вихід тепла, обмежується доступ кисню, з’являється ризик інфекцій.
  • Правильна перша допомога при сонячних опіках — охолодження, зволоження та уникнення жирних або спиртовмісних засобів.

Чому пантенол не можна наносити на опіки?

Сонячні опіки влітку – не рідкість. Забарилися на сонці, обрали дуже відкритий одяг, вийшли на тривалу прогулянку або працювати на городі у пік сонячної активності – і вже обгоріли на сонці. Часто відчуття печіння і навіть болю приходить через кілька годин. Тоді й виникає бажання і потреба заспокоїти шкіру.

Раніше ми розповідали, при яких умовах розвивається і як виявити меланому.

За словами лікаря Ярослава Вуса, вкрай важливо правильно надати допомогу собі або близьким у разі опіків. Чимало популярних препаратів і способів можуть не тільки не допомогти, а й нашкодити.

Популярний засіб не має протиопікової дії

Популярний засіб серед українців, який рекомендують навіть у аптеках – пантенол. Свого часу реклама створила цьому спрею славу першої допомоги при опіках. Але насправді, як переконує лікар, його у жодному разі не можна наносити на обпечену шкіру. Адже пизначення цього препарату зовсім інше.

– Основна речовина пантенолу – декспантенол, тобто провітамін B5, який є похідною формою і спиртовим аналогом пантотенової кислоти. У процесі метаболізму (обміну речовин. – авт) в організмі декспантенол окислюється до пантотенової кислоти, що має регенеруючу та дерматопротекторну дію. Отже, пантенол відновлює шкіру. Так і написано на упаковці – ранозагоювальний засіб. Там не написано протиопіковий, – пояснює Ярослав Вус.

Лікар додає, що рана починає загоюватися приблизно з п’ятого дня, а іноді і пізніше. Тоді й доцільно використовувати пантенол.

Інші речовини у складі засобу також не призначені для нанесення на опіки. Частина з них сприяє однорідності розчину, регулює піноутворення, є консервантами. Інші – володіють бактерицидними властивостями, регулюють кислотність середовища. І лише тетрафторетан — забезпечує холод. Ймовірно, цей ефект чимало людей сприймають за допоміжну дію пантенолу при опіках.

– Якби в цьому «чудо-засобі» були присутні лише дві речовини – вода та тетрафторетан, то він би дійсно називався б спрей протиопіковий, – наголошує лікар.

Чому пантенол не допоможе при опіках?

Ярослав Вус виділив чотири основні властивості пантенолу, які роблять його шкідливим при нанесенні на опік.

  1. Перекривається єдиний шлях для виходу тепла – опік стає глибшим.
  2. Перекривається доступ кисню – розмножується анаеробна флора. Це мікроорганізми, які здатні жити в умовах відсутності вільного кисню. Вони можуть стати причиною інфекційних захворювань із серйозними ускладненнями: абсцесами та некротичними процесами.
  3. У рану потрапляє спирт, який її сушить. А опіки потребують зволоження та охолодження.
  4. Жир закриває пори, вода не може вийти на поверхню – набряк збільшується.

Чим не можна мастити сонячні опіки?

Лікарі не радять наносити на місця сонячних опіків будь-які речовини, які блокують тепловіддачу. Йдеться насамперед про жирні засоби (сметана, будь-який жир або жирний крем).

Бережіть обпечені частини тіла від додаткових хімічних подразнень. Не змащуйте їх спиртовмісними засобами, сечею, оцтом тощо.

Як полегшити стан обпеченої сонцем шкіри?

Найперше слід охолодити шкіру. Можна скористатися прохолодним душем або прийняти прохолодну ванну. Допоможе також вологий рушник. Але не прикладайте лід.

Щоб заспокоїти шкіру, можна нанести легкий зволожувальний гель, крем або спрей після засмаги.

Болючі відчуття допоможуть зняти знеболювальні засоби: парацетамол або ібупрофен.

Часті запитання про пантенол і сонячні опіки:

Чи можна використовувати пантенол при сонячному опіку?
Ні. Пантенол не є засобом першої допомоги при опіках. Він не охолоджує шкіру, а навпаки — блокує вихід тепла, що може поглибити опік.

А чому тоді пантенол рекламують як “засіб від опіків”?
Це маркетинговий хід. Насправді, пантенол — ранозагоювальний засіб, який доцільно використовувати лише на пізніх етапах загоєння, коли шкіра починає відновлюватись.

Що краще використовувати при сонячному опіку?
Прохолодний душ або ванна, легкий зволожувальний гель без спирту, багато рідини, парацетамол або ібупрофен для зменшення болю.

Чому не можна використовувати сметану чи жирні креми?
Вони створюють плівку на шкірі, блокуючи тепловіддачу та кисень — це може призвести до інфекцій, набряків і поглиблення опіку.

А коли вже можна використовувати пантенол?
Лише після того, як шкіра перестане бути гарячою і почне процес загоєння — приблизно з 5-го дня після опіку.

Наші експерти

Ярослав Вус – засновник і голова Всеукраїнської спілки парамедиків. Лікар з медицини невідкладних станів, спеціаліст з управління та організації охорони здоров’я. Один з перших в Україні розпочав проведення тренінгів з надання першої невідкладної допомоги серед мирних громадян. З перших днів воєнних дій на сході країни проводив навчання військових основам домедичної допомоги в умовах бойових дій.

Вас також можуть зацікавити новини:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні