Ключові тези:
Зазвичай розповідаючи про пам’ятні монети, ми знайомимо вас із викарбуваними у металі знаменитими особистостями, які ввійшли до історії України. Але є також і монети із серії «Українська спадщина». Одна з них – п’ятигривнева монета «Сорочинський ярмарок».
У 2005 році Нацбанк увів в обіг монету, присвячену відомому далеко за межами України – знаменитому Сорочинському ярмарку. Яка ж історія ярмарку?
Зі часів Київської Русі вона тягнеться. Наш народ століттями славився вмінням робити руками потрібні предмети побуту з чудовою якістю. Тоді й почали збирати великі торги, де можна було продати свої вироби та водночас придбати те, що потрібно, що робили в інших краях.
Ткачі та вишивальниці, бондарі та столяри з гордістю виставляли свій товар. Жителі інших держав почали відвідувати Київську Русь – щось продати, щось придбати. Проте згодом ситуація погіршилася через міжусобиці князів та напади татаро-монгольських військ. Відновити традиції міжнародних ярмарків вдалося лише у ХVI—XVII століттях, коли до України знову почали приїжджати торговці з Європи. І у багатьох містах щорічні ярмарки знову стали звичними.
Найбагатшими були осінні торги та ярмарки перед великими святами. У 17-му столітті до трьох ярмарків на рік дозволялося проводити в українських містах та містечках. Дослідники лише за 1665 рік і лише у лівобережній Україні нарахували 40 ярмарків. Так, були часті збройні сутички, так, не давали спокою татарські орди, але все ж таки знаменитий шлях із варяг у греки через Україну не заростав забуттям. І на початку ХIX століття на території України проводилося понад 100 ярмарків на рік, вони в середньому тривали сім днів. Але були і короткі ярмарки – один день, і тривалі – на цілий місяць. За даними істориків, найбільше ярмарків на рік було у Полтавській та Харківській губерніях. Це був золотий вік українських ярмарків.
Цікаво, що на початку ХIX століття Сорочинський ярмарок був далеко не найвідомішим навіть в Україні. І він був зовсім не найбільшим. Чому ж тоді саме він надовго ввійшов до нашої історії, а традицію його проведення відновили у ХХ столітті? А у всьому цьому вина українського письменника, родом із Великих Сорочинців, який підписував свої твори псевдонімом «4О». Це МикОла ГОґОль – ЯнОвський. Славу та популярність йому приніс саме цикл повістей «Вечори на хуторі біля Диканьки», де перший твір – «Сорочинський ярмарок».
Ярмарок продовжував існувати аж до 20-х років ХХ століття, коли вся сільська торгівля перейшла в кооперацію та контролювалася державою. З 1966 року почалося відродження ярмарків – звичайно ж, із Сорочинського. Незважаючи на те, що ярмарковою площею було просто голе поле, туди приїжджали представники різних торгових та виробничих організацій і, відповідно, люди, які бажали придбати дефіцит.
У період розпаду СРСР Сорочинський ярмарок повільно, але впевнено «здувався». Йому потрібні були ентузіасти. І вони знайшлися. У 1999 році для Сорочинського ярмарку почалася епоха відродження з їх легкої руки, він набув статусу національного. У добрі роки в ньому брали участь представники більш ніж із 40 різних країн світу, що тільки підкреслює його національне та міжнародне значення.
***
«Пройшовши через віки, Сорочинський ярмарок сьогодні впевнено дивиться у майбутнє». Цією фразою закінчується стаття з інформацією про ярмарок на його офіційному сайті. Датовано цю статтю 14 січня 2022 року. До 24 лютого залишалося трохи менше півтора місяця.
Читайте також:
Погода в Україні на четвер, 10 липня 10 липня очікується дощ у західних областях, на…
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня? Чи варто турбуватися метеозалежним людям?
На сьогоднішній день неможливо уявити собі сучасний косметологічний кабінет без неодимового лазера, адже він уже…
Спека небезпечна не тільки для людей, а й для ваших гаджетів. Дізнайтеся, як уберегти смартфон…
Вибір сонцезахисних окулярів – це не тільки про моду та фото для Instagram. Це про…
Коли немає часу на складні рецепти, ці тефтелі виручать - готуються швидко, виходять ситними та…