Статті

Чому Великдень святкують усі християни, але дати у православних та католиків зазвичай не збігаються

Цього року віряни східного і західного обрядів будуть відзначати його одночасно — 20 квітня. Таке співпадіння буває раз на три-вісім років. Востаннє об’єднане святкування відбувалося 16 квітня 2017 року.

Як визначають дату Великодня православні і католики?

– Дата святкування Великодня у католиків і православних часто не збігається – і це не просто традиційна відмінність, а результат різних систем обчислення. Основна причина – використання різних календарів. Католицька Церква визначає дату Пасхи за григоріанським календарем, запровадженим у XVI столітті, тоді як православні церкви – за старим юліанським календарем, який нині відстає від григоріанського на тринадцять днів, – пояснює теолог-соціолог, богослов Олександр Доброєр.

Він додає, що обидві традиції дотримуються одного принципу: Великдень святкують у першу неділю після повні, що настає після весняного рівнодення.

Але ось важливий момент: «весняне рівнодення» кожна церква визначає за власним календарем. Католики вважають рівноденням 21 березня за григоріанським календарем, а православні – 21 березня за юліанським календарем, що відповідає 3 квітня за новим стилем. Через це й дати «першого повного місяця» в кожній традиції різні, бо вони залежать від моменту, коли настає це умовне рівнодення, – додає богослов.

Священик Римсько-Католицької Церкви в Україні отець Олександр Зелінський ОМІ каже, що найбільш рання можлива дата Великодня у вірян західного обряду – 22 березня, а найпізніша – 25 квітня.

– Дати змінюються, бо фаза Місяця, повня, змінюється щомісяця і не прив’язана до сталого числа в календарі, а рівнодення – астрономічне явище, яке щороку настає приблизно 20-21 березня, – уточнює отець Олександр.

Священик Православної церкви України, настоятель Свято-Вознесенського чоловічого монастиря, архімандрит Софроній Чуприна зауважує, що перехід на новоюліанський календар не вплинув на визначення дати Великодня.

Дата святкування Великодня і тих свят, які відштовхуються від неї, тобто Вознесіння, П’ятидесятниця, Трійця, вони залишаються, як були раніше. Святкування Великодня залишається незмінним у всіх православних християн, – сказав отець Софроній.

І додав, що вважає дуже символічним святкування Христового Воскресіння всіма християнами, незалежно від юрисдикційних і конфесійних приналежностей.

Читайте також:

Метки: Великдень календар святкування

Новое на сайте

  • Новини

Дрони атакували російський Курськ, зайнялася багатоповерхівка – воєнне зведення 15 квітня

Росія продовжує обстрілювати мирні населені пункти України. У Генштабі ЗСУ детально розповіли про ситуацію на…

15/04/2025 08:46
  • Новини

Як призначають пенсію звільненим із військової служби і кому можуть відмовити у виплаті

Порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначають норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової…

15/04/2025 07:33
  • Новини

Свята та народні прикмети 15 квітня – чому сьогодні не можна витрушувати подушки і матраци

15 квітня в Україні відзначають День кримінального розшуку, День фахівця з радіоелектронної боротьби, День боротьби…

15/04/2025 06:36
  • Новини

Деяким пенсіонерам доведеться замінити пенсійне посвідчення: що повідомили у Пенсійному фонді

Кому з українців потрібно обов’язково замінити пенсійне посвідчення. Ось що розповіли у Пенсійному фонді.

15/04/2025 05:28
  • Статті

Як виглядати молодо після 60: поради стиліста для жінок і чоловіків

Жити під час війни - це бути сильним, мудрим і терплячим. А ще - вміти…

14/04/2025 23:16
  • Новини

Які добрива краще не додавати під час посадки томатів на грядки – врожаю можете не чекати

При посадці розсади багато овочівників починає додавати в лунки все, що є під рукою, сподіваючись…

14/04/2025 22:42