Статті

Чому Великдень святкують усі християни, але дати у православних та католиків зазвичай не збігаються

Цього року віряни східного і західного обрядів будуть відзначати його одночасно — 20 квітня. Таке співпадіння буває раз на три-вісім років. Востаннє об’єднане святкування відбувалося 16 квітня 2017 року.

Як визначають дату Великодня православні і католики?

– Дата святкування Великодня у католиків і православних часто не збігається – і це не просто традиційна відмінність, а результат різних систем обчислення. Основна причина – використання різних календарів. Католицька Церква визначає дату Пасхи за григоріанським календарем, запровадженим у XVI столітті, тоді як православні церкви – за старим юліанським календарем, який нині відстає від григоріанського на тринадцять днів, – пояснює теолог-соціолог, богослов Олександр Доброєр.

Він додає, що обидві традиції дотримуються одного принципу: Великдень святкують у першу неділю після повні, що настає після весняного рівнодення.

Але ось важливий момент: «весняне рівнодення» кожна церква визначає за власним календарем. Католики вважають рівноденням 21 березня за григоріанським календарем, а православні – 21 березня за юліанським календарем, що відповідає 3 квітня за новим стилем. Через це й дати «першого повного місяця» в кожній традиції різні, бо вони залежать від моменту, коли настає це умовне рівнодення, – додає богослов.

Священик Римсько-Католицької Церкви в Україні отець Олександр Зелінський ОМІ каже, що найбільш рання можлива дата Великодня у вірян західного обряду – 22 березня, а найпізніша – 25 квітня.

– Дати змінюються, бо фаза Місяця, повня, змінюється щомісяця і не прив’язана до сталого числа в календарі, а рівнодення – астрономічне явище, яке щороку настає приблизно 20-21 березня, – уточнює отець Олександр.

Священик Православної церкви України, настоятель Свято-Вознесенського чоловічого монастиря, архімандрит Софроній Чуприна зауважує, що перехід на новоюліанський календар не вплинув на визначення дати Великодня.

Дата святкування Великодня і тих свят, які відштовхуються від неї, тобто Вознесіння, П’ятидесятниця, Трійця, вони залишаються, як були раніше. Святкування Великодня залишається незмінним у всіх православних християн, – сказав отець Софроній.

І додав, що вважає дуже символічним святкування Христового Воскресіння всіма християнами, незалежно від юрисдикційних і конфесійних приналежностей.

Читайте також:

Метки: Великдень календар святкування

Новое на сайте

  • Новини

На якому боці ви спите: лівий бік – шлях до здоров’я

Багато хто вважає, що головне просто виспатися. Але лікарі стверджують: поза уві сні може бути…

20/07/2025 19:51
  • Новини

Улюблена соціальна мережа під загрозою: українцям можуть видалити облікові записи

Facebook став на шлях очищення: мільйони профілів видалені, і це лише початок. Розповідаємо, як не…

20/07/2025 18:48
  • Новини

Як провести тиждень із максимальною користю: гороскоп з 21 по 27 липня

Тиждень подарує нам енергію, але й випробуватиме на міцність. Кому важливо пригальмувати, а кому діяти?

20/07/2025 18:13
  • Новини

Чоловіки не доживають до пенсії: в Україні смертність б’є тривожні рекорди

Українські чоловіки трудяться все життя, але шансу насолодитися пенсією у них майже немає. Причина -…

20/07/2025 16:41
  • Новини

Легка лазання без тіста: кабачки замість макаронів

Простий рецепт смачної та поживної страви без борошняної — кабачки чудово замінюють макарони, а соус…

20/07/2025 15:58
  • Новини

145 тисяч поза фронтом: військові пенсіонери залишаються у тіні війни

Українська держава мобілізує всіх, кого може, але понад 145 тисяч колишніх військових, здатних служити, залишаються…

20/07/2025 13:59