Дарія народилася 1909 року на Тернопільщині в родині інтелігентів Якова та Юлії Маркевичів. Зі своїм чоловіком Левом Цвєком, який працював вчителем німецької мови, познайомилася на балу у Львівській політехніці. Подружжя оселилося в Станиславові (нині – Івано-Франківськ). Виховували двох доньок: Зоряну та Христину.
Дарія Цвєк мала освіту біолога, 35 років викладала в школі. А ще жінка організувала гурток юних натуралістів, грала на скрипці та флейті. Проте найбільшим її захопленням була кулінарія. Вона навіть вела спеціальну рубрику про куховарство на радіо.
Дарія уміло поєднувала знання і досвід, який отримала від бабусі та мами, зі своїми експериментами. Усі вдалі рецепти, які їй траплялися, записувала – такий зошит почала вести ще чотирикласницею. Вони були для неї фундаментом, на якому будувалася власна творчість. Часто казала: «Не ведіться на рецепти, майте своє чуття».
Після Другої світової війни проукраїнська позиція Цвєків стала причиною серйозних негараздів. До того ж комусь із тодішньої влади сподобалася їхня квартира в Станиславові. На виселення родині дали одну добу. Поспіхом знайшли нове житло і терміново перевозили речі. Для сім’ї почався складний період. У цей момент саме кулінарний хист Дарії допоміг триматися на плаву.
Жінка почала готувати обіди для чиновників, а паралельно пекла солодощі на продаж і за індивідуальними замовленнями. Її інтелігентність, гарні манери також стали в нагоді. Дружини посадовців приходили до Дарії по поради щодо етикету та сервірування. Усе це і вберегло родину Цвєків від подальших репресій.
Ще в юності, в роки навчання в Коломиї, Дарія Маркевич познайомилася з Іриною Вільде – журналісткою та письменницею. Саме вона через багато років підштовхнула кулінарку зібрати і видати свої «переписи» (так на Галичині називають рецепти) окремою книгою. Усі знахідки і напрацювання Дарія зберігала у великому журналі, куди просила чоловіка записувати їх – він мав гарний почерк.
Таким чином, у 1961 році вийшла перша і найпопулярніша книга рецептів Дарії Цвєк «Солодке печиво». Кулінарці на той час було 52 роки. Кожен наступний наклад розлітався миттєво, загалом їх було дев’ять. Господині у різних регіонах України і навіть Європи готували за її порадами різні вироби з тіста, креми, начинки, помадки, пудинги та різні ласощі. Вона також описала техніку приготування варення, джемів, мармеладу, фруктових желе, сиропів, гарячих і холодних напоїв.
Згодом вийшли нові кулінарні книги: «До святкового столу», «У будні та свята», «Для гостей і сім’ї», «Нашим найменшим», «На добрий вечір», «Дітям і батькам», «Для сім’ї і гостей». Дарія отримувала силу-силенну листів від пошановувачок, це дуже надихало її на нові експерименти. Вона описала в одній із книг аж 38 способів приготування яєць.
Іноді авторку підписували неправильним варіантом прізвища – Цвек. Її онук, Андрій Матвіїшин, звернув на це увагу. В одному з інтерв’ю він пояснив: «Прізвище можна було б написати «Цвях». Там, де дідусь народився, то прізвище вимовляють м’яко».
Легендарна кулінарка Дарія Цвєк прожила насичене, цікаве і досить тривале життя. Вона померла у віці 95 років. Залишилася невиданою її остання робота «Енциклопедія галицької кухні», яку так і не встигла завершити.
Книга Дарії Цвєк «Солодке печиво» містить рецепт «Баби святкової». Кулінарка називала його «секретною» паскою. Інакше як за радянських часів могли видати книгу? Про Великдень і традицію випікання пасок тоді вголос не говорили. Чимало господинь і дотепер печуть великодні паски за цим рецептом. Список складників надійно бережуть у бабусиних і маминих зошитах. Адже вона вдається всім, впоратися зможуть і недосвідчені молоді господині, і ті, хто вже не має сил на тривале вимішування тіста.
Ми подаємо рецепт дослівно, посилаючись на книгу Дарії Цвєк «Солодке печиво» 1970 року.
Тісто:
Читайте також:
Жити під час війни - це бути сильним, мудрим і терплячим. А ще - вміти…
При посадці розсади багато овочівників починає додавати в лунки все, що є під рукою, сподіваючись…
15 квітня очікуються дощі місцями у західних областях, на решті території країни без опадів.
Чи будуть геомагнітні хвилювання цього дня?
Люди з хронічними серцево-судинними захворюваннями звикли регулярно відвідувати кардіолога. Але тим, кому серце зазвичай не…
На це запитання відповідь нам дали два священнослужителі, і обидва вони були одностайні.