Як перейти на здорове харчування, розповіла дієтолог-нутриціолог Наталя Сива.
З віком раціон навіть відносно здорової людини в будь-якому випадку потребує певних змін. Адже обмін речовин і фізична активність після 60 років значно сповільнюються, а функції травної системи знижуються. Через це перетравлювати шкідливу або важку їжу й спалювати зайві калорії організму стає дедалі важче. Тому харчування без урахування вікових нюансів і потреб здатне призвести не тільки до появи проблем зі шлунково-кишковим трактом, але й до швидкого зростання ваги. А вона, своєю чергою – чинник ризику розвитку багатьох хронічних захворювань, таких як цукровий діабет другого типу, атеросклероз, гіпертонія, артрит тощо.
В той же час повноцінний збалансований раціон, навпаки, здатний помітно покращити ваше самопочуття й навіть «відкоригувати» найпоширеніші вікові проблеми зі здоров’ям.
З віком у кожної людини збільшується кількість проблем зі здоров’ям. Але не всі знають, що значно покращити самопочуття здатна не тільки традиційна жменя пігулок зранку, а й зміна раціону.
Вони турбують більшість людей старшого віку. Головні причини їх розвитку – високий рівень холестерину в крові, підвищений тиск, зайва вага та інші фактори, пов’язані зі способом життя.
Що допоможе:
зменшення споживання червоного м’яса, смажених страв, маргарину;
обмеження вживання солі;
додавання до раціону жирної морської риби (лосось, тунець, сардини), насіння льону, волоських горіхів;
щоденне вживання овочів, фруктів, цільнозернових продуктів, бобових.
Ця поширена вікова патологія характеризується зниженням щільності кісток та підвищеним ризиком переломів. Частіше на неї страждають жінки після настання менопаузи. При цій патології треба вживати кальцій, вітамін D та магній: перший є основним будівельним матеріалом для кісток, другий і третій сприяють його засвоєнню.
Що допоможе:
їжте більше молочних продуктів (йогурти, сири) і зелених овочів (броколі, капуста, кріп, петрушка) – вони забезпечують організм кальцієм;
вживайте жирні сорти риби та яйця — в них міститься вітамін D;
додавайте до страв горіхи, насіння, бобові, шпинат — це найбільше джерело магнію.
Це хронічне захворювання, яке виникає через порушення чутливості організму до інсуліну. Серед факторів ризику для його виникнення – літній вік та надмірна вага.
Що допоможе:
Ці хвороби, пов’язані з розладами пам’яті та мислення, є одним із найсерйозніших викликів для літніх людей і можуть завадити вести повноцінне життя.
Що допоможе:
ягоди й зелений чай (багаті на антиоксиданти), риба, лляне насіння, цільнозернові крупи й хліб, яйця, шпинат, шипшина, зелень, капуста, авокадо;
обмеження червоного м’яса.
Захворювання характеризується відкладенням у різних тканинах солей сечової кислоти (уратів) й виникненням запалення. Це відбувається внаслідок надлишкового надходження пуринів та сечової кислоти з їжею, а також недостатнього виділення її нирками. Захворювання частіше виникає у чоловіків віком понад 45 років.
Що допоможе:
Щоб уникнути вікового збільшення ваги й ожиріння, яке, своєю чергою, сприяє розвитку багатьох хронічних захворювань, важливо стежити за калорійністю їжі. Зменшення в меню кількості простих вуглеводів (цукор, білий хліб, білий рис, солодощі) і збільшення вживання білка та клітковини допоможе контролювати вагу.
Також важливими є регулярні прийоми їжі: в ідеалі треба харчуватися дрібно, п’ять-шість разів на день, невеликими порціями і уникати великих перерв між їдою, які призводять до переїдання.
Необхідними є й помірні, але щоденні фізичні навантаження, такі як прогулянки, оздоровчі пробіжки, йога, плавання, що допоможуть спалити калорії та покращити загальне самопочуття.
Читайте також:
Тиждень 24 лютого – 2 березня несе у собі подих змін. Марс виходить із ретрофази,…
Фаршировані млинці смачніші подвійно. Правильно і майстерно приготовані млинці смачні самі по собі, а якщо…
У 2025 році Масляна (Сирна седмиця) пройде з 24 лютого по 2 березня. Прощена неділя…
Дмитро Яворницький - український історик-українознавець, краєзнавець, археолог, етнограф, фольклорист, лексикограф, письменник, знавець і один із…
При епілепсії найнебезпечнішими є судоми всього тіла, які можуть розпочатися будь-якої миті — вдома, на…
Як пенсіонер з інвалідністю, Святослав Стельмах не може донатити, адже виплати отримує невеликі. Але кожного…