«Я на пенсії за віком з 2001 року, але в 2022 році дізналася, що маю право на пенсію за вислугу років згідно з постановою Кабінету Міністрів №161 від 14 березня 2018 року.
Справа в тому, що я – артистка вищої категорії: 17 років – артистка-солістка і 20 років – артистка-вокалістка оперної студії Львівської державної музичної академії.
В квітні 2024 року я звернулася до місцевого Пенсійного фонду по призначення мені пенсії за вислугу років з урахуванням середньої зарплати за 2024 рік. Мені у призначенні пенсії відмовили, тому що я вже отримую пенсію за віком.
При обчисленні потенційної пенсії за вислугу років мені взяли коефіцієнт зарплати за 2017 рік. А де ж мої 37 років вислуги років? Чи є правомірними дії Пенсійного фонду в цьому випадку і якою є судова практика з аналогічних питань?»
Зоряна Гуменюк, м. Львів
Раніше пенсії за вислугу років були передбачені Законом «Про пенсійне забезпечення». Право на таку пенсію мали, зокрема, і артисти. В 2017 році для значної кількості професій пенсії за вислугу років були скасовані. Одні з небагатьох, кому залишили таку пенсійну пільгу, – це артисти. Водночас норми про такий вид пенсії були перенесені до іншого Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до частини 4 статті 114 цього Закону, право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від двадцяти до тридцяти п’яти років за переліком і у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів.
Згадана вами постанова Кабміну №161 лише вносить зміни і уточнення до старого Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, які мають право на пенсію за вислугу років. Першу версію такого переліку було затверджено ще в 1992 році. З цього робимо висновок, що право на пенсію за вислугу років ви мали доволі давно.
Згідно зі статтею 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», під час призначення пенсії враховується середня заробітна плата по Україні за три роки, що передують року звернення по призначення пенсії. Наприклад, в 2024 році при призначенні нових пенсій застосовують показник середньої зарплати по країні за 2021-2023 роки, що становить 13 559,41 гривні. Натомість для всіх пенсій за віком, призначених до 2018 року, застосовується показник середньої заробітної плати за 2014-2016 роки, що тоді складав 3 764,40 гривні. Його було застосовано в 2017 році для осучаснення всіх раніше призначених пенсій. В подальші роки цю суму кілька разів індексували, і станом на 1 березня 2024 року вона становить 7 994,47 гривні. Саме її застосовують сьогодні при розрахунку вашої пенсії.
Чому це важливо знати? Бо згідно з частиною 3 статті 45 вказаного Закону, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення або перерахунку попереднього виду пенсії.
Отже, формально у вас є право перейти з пенсії за віком на пенсію за вислугу років, але обидва види пенсії розраховуються за абсолютно однаковою формулою. Нову середню зарплату по країні (за три попередні роки) при переході з одного виду пенсії на інший в Пенсійному фонді застосовувати не будуть, бо це не вважається первинним призначенням пенсії.
Зауважимо, що пенсія за вислугу років – це пільга, що дає право піти на пенсію до досягнення пенсійного віку. Ви самі визнаєте, що вже давно отримуєте пенсію за віком, тому, з точки зору Пенсійного фонду, оформлення пенсії за вислугу років в цьому випадку не має сенсу.
Існує чимало випадків, коли люди в судовому порядку домагалися переведення з пенсії за вислугу років на пенсію за віком із застосуванням сучаснішого показника середньої зарплати. Але тут є кілька нюансів. Мова йде, насамперед, про ситуації, коли пенсія за вислугу років призначалася за одним законом, а перехід на пенсію за віком здійснювався вже за іншим законом. За таких обставин адвокати в суді легко доводили, що людина має право на призначення нового виду пенсії з урахуванням нової середньої зарплати.
А у випадку, який ми розглядаємо, йдеться, навпаки, про перехід з пенсії за віком на пенсію за вислугу років. До того ж такий перехід вже може відбуватися в межах одного і того самого закону. На нашу думку, в цьому випадку домогтися застосування нового показника середньої зарплати буде складніше навіть в судовому порядку. Чи були саме такі випадки в судовій практиці, нам, на жаль, невідомо.
Читайте також:
Ми продовжуємо серію публікацій на тему посилення імунітету. Своїм досвідом діляться наші читачі.
З перших місяців повномасштабного вторгнення Євген Компанець працює на кухні без вихідних і відпусток. Євген…
Ми вже повідомляли, що пенсіонери без смартфона, які отримують пенсію на картку, можуть отримати тисячу…
Просто посадити цибулю у бруньку для хорошого врожаю недостатньо. Потрібно її обов'язково підживити.
Транспортування людини, позбавленої можливості самостійно пересуватися, може перетворитися на глобальну проблему. У таких випадках на…
Готувати улюблені чебуреки ще ніколи не було так просто! А їх смак просто чудовий!