Четвер, 12 Грудня, 2024
ГоловнаРізнеЧому і як шанують Святого Миколая: історія, традиції та молитви

Чому і як шанують Святого Миколая: історія, традиції та молитви

Этот материал также доступен на русском языке
У християнстві святий Миколай шанується як чудотворець, на Сході є покровителем подорожуючих, ув'язнених і сиріт, на Заході — покровителем практично усіх верств суспільства, але переважно дітей. А взагалі це була цілком реальна людина.

Зазвичай у рубриці «Відомі люди на монетах» ми знайомимо вас із викарбуваними у металі знаменитими особистостями, що увійшли до історії України. Але є монети, присвячені нашим національним традиціям. Одну з них випустили до Дня святого Миколая. Це свято ми відзначаємо 6 грудня (за юліанським календарем – 19 грудня).

Чому і як шанують святого Миколая?

Що відомо про чудотворця?

У християнстві святий Миколай шанується як чудотворець, на Сході є покровителем подорожуючих, ув’язнених і сиріт, на Заході — покровителем практично усіх верств суспільства, але переважно дітей. А взагалі це була цілком реальна людина. Він народився близько 270 року в грецькій колонії Патара римської провінції Лікія (нині це територія Туреччини). Там же, але вже у місті Мири, і спочив близько 345 року нашої ери.

Був народжений у сім’ї заможних батьків-християн, мав початкову освіту. З дитячих років Миколай процвітав у вивченні Святого писання, ночами молився і читав книги. Дядько, єпископ, призначив його читцем, а потім звів Миколая в сан священика, зробивши його своїм помічником і доручивши йому повчати паству. За іншою версією, завдяки чудовому знаку, рішенням Собору лікійських єпископів мирянин Миколай одразу став єпископом Мири. Тоді таке призначення було можливим. Коли його батьки померли, святитель Миколай віддав успадкований статок нужденним.

Про міфи і звичаї вивішувати шкарпетки для подарунків

Він вважається покровителем мореплавців, до нього з молитвами часто звертаються моряки, яким загрожує корабельна аварія. Відповідно до життєпису, будучи молодою людиною, Миколай вирушив вчитися в Олександрію, і в одній зі своїх морських подорожей з Мири в Олександрію він воскресив моряка, який зірвався у шторм з корабельного оснащення і розбився на смерть.

У житії святителя Миколая описується безліч історій. Одна – про те, як він допоміг трьом дівчатам, батько яких, не маючи можливості зібрати посаг, планував отримати дохід з їхньої краси. Дізнавшись про це, Миколай вирішив допомогти. Будучи скромним і бажаючи врятувати дівчат від розбещення, він підкинув гаманець із золотом в їх будинок. Зраділий батько видав одну свою дочку заміж і використав ці гроші для її посагу. За деякий час святий Миколай підкинув гаманець із золотом так само для другої доньки, що дозволило і їй вийти заміж. Після цього батько вирішив дізнатися, хто добродій, і чергував усі ночі, щоб його дочекатися. Його очікування виправдалося: святий Миколай ще раз кинув гаманець із золотом у вікно і поспішив піти. Почувши брязкіт золота, батько дівчат побіг услід благодійникові і, впізнавши Миколая, кинувся йому в ноги. Той, не бажаючи, щоб його благодіяння стало відомим, узяв з нього клятву, що він нікому про це не розповість.

Згідно з католицьким переказом, мішок, кинутий у вікно святителем Миколаєм, потрапив у шкарпетку, залишену для просушки перед вогнем. Звідси – звичай вивішувати шкарпетки для подарунків від Санта-Клауса. Згодом люди й самі почали звертатися до нього, просити подарунки.

Де і як відзначають свято?

Відразу після смерті тіло святителя почало мироточити і стало об’єктом паломництва. Над могилою у VI столітті збудували базиліку, а на початку IX століття – церкву святого Миколая.

Ім’я Миколай означає «народний переможець». Мовами різних країн світу воно може звучати Ніколас, Ніклас, Мікулаш, Клаус. Саме тому вважають, що ім’я та образ усім відомого Санта-Клауса походить від Святого Миколая. Свято Миколая люблять у всьому світі. Відрізняються традиції святкування, день, коли він приходить, і самі подарунки. Але в кожній країні це свято втілює любов і турботу про інших.

У ГРЕЦІЇ, АЛБАНІЇ, СЕРБІЇ ТА БОЛГАРІЇ День святого Миколая – це день посту, а не подарунків. Більшість людей утримується від м’яса і готує бенкет, на якому можна поласувати смаколиками відразу після опівночі, коли піст закінчиться.

У БЕЛЬГІЇ ТА ГОЛЛАНДІЇ: діти залишають черевики перед каміном для Святого Миколая. Часто вони кладуть туди моркву або ласощі для коня або віслюка, щоб нагодувати супутників святого.

У ФРАНЦІЇ: святий Миколай дарує дітям маленькі подарунки і шоколадні цукерки. За тиждень до цього дня батьки, дідусі та бабусі розповідають малюкам історії та легенди, пов’язані зі святом.

В ІТАЛІЇ: тут свято особливо популярне серед незаміжніх жінок, які хочуть знайти чоловіка. Але в деяких італійських провінціях все ж таки дарують дітям подарунки. Незадовго до свята діти пишуть листи святому Миколаю, де перераховують усі свої побажання – матеріальні (нові іграшки або інші товари) та духовні (здоров’я і щастя для батьків, родичів та друзів). Виконання бажання залежить від поведінки дитини протягом року. Звичайно, всі діти отримують подарунки, але це додатковий стимул слухати батьків і робити добрі вчинки. Подарунками можуть бути апельсини або мандарини. Вони символізують золото, яке дарував святий Миколай. Або шоколадні «золоті» монети.

Привід допомогти ближньому

Легенди про святого Миколая вказують на головне – бути щедрим і допомагати іншим. Свято часто асоціюється з численними благодійними акціями, збиранням коштів, подарунками для дітей-сиріт та людей, які опинилися у складних життєвих обставинах. Саме в цю пору року треба продовжувати робити «таємну» місію Миколая:

  •  купити їжу людям, які потребують допомоги;
  •  анонімно сплатити комунальні платежі комусь, хто цього потребує;
  •  пожертвувати гроші у дитячий будинок або притулок для тварин.

День святого Миколая – це чудова нагода зробити щось корисне для інших людей.

Валерій Боянжу, Херсон – Одеса

***

Зазвичай у День святого Миколая чудотворцю моляться про зміну долі, покращення здоров’я, здійснення бажань і допомогу у складних життєвих ситуаціях. Але сьогодні ми вам пропонуємо прочитати молитву до святого Миколая, щоб зупинити ворога і подолати зло.

Матері Божої звертаємось, святий божий, силою даною тобі Богом яви чудо і милість Його на нас грішних.

Зупини ворога, що хоче погубити нас. Захисти нашу державу Україну і нашу Церкву від усіх ворогів видимих і невидимих. Вбережи від ворожих куль і несподіваної смерті наших людей, наших воїнів і захисників. Як рятував ти, Святителю, плаваючих по морю, так і нині Твоїм заступництвом оберігай військових моряків України від ворогів та всякого лиха. Укріпи силою Господньою військо українське і благослови на перемогу над ворогом. Охорони кордони держави нашої з моря і з усіх сторін захисти кожне місто українське від ворожого вогню з неба, збережи наші храми святі! Молимо тебе, святий отче Миколаю, повсякчасно охороняй у безпеці кожну родину українську, врятуй наших невинних дітей! Твоєю отчою ласкою заспокой і утіш усіх страждаючих і наляканих. Умоли Господа нашого, щоб зберіг Він і благословив український народ! На Нього всю надію нашу покладаємо, хай буде воля Його блага над нами! Нині, повсякчас і навіки віків.
Амінь

Читайте також:

Нове на сайті

купити ноутбук Львів, ціни в Україні