У яких випадках потрібна консультація спеціаліста, пояснила стоматолог-терапевт Наталія Головня.
Сухість у роті найчастіше пояснюється недостатнім зволоженням слизової оболонки рота через зменшення вироблення слини. Мовою професійної медицини цей стан називається ксеростомією. Він може бути спровокований як природними причинами, які легко усуваються, так і супроводжувати як симптом серйозного захворювання.
Періодичне пересихання ротової порожнини може виникнути у кожної людини, наприклад, через сильну спрагу або стрес, але хронічна ксеростомія є більш серйозною проблемою.
Слина виконує відразу кілька функцій: захищає від карієсу, нейтралізує шкідливі бактерії у роті, полегшує жування та ковтання, допомагає перетравлювати їжу. Тому системна сухість у роті вночі та вранці може викликати дискомфорт, печіння або навіть запалення в ротовій порожнині, порушити сон, ускладнити ковтання, призвести до погіршення стану зубів та виникнення неприємного запаху з рота.
Загалом на ксеростомію скаржиться кожен п’ятий пацієнт стоматолога.
До найбільш поширених і відносно нешкідливих причин нічної сухості в роті належать:
Що стосується захворювань, то ксеростомія може бути супутнім симптомом цукрового діабету, анемії, ендокринних порушень, доброякісних та злоякісних новоутворень у порожнині рота, патологій слинних залоз, аутоімунних хвороб (склеродермія, синдром Шегрена), а також проблем зі шлунково-кишковим трактом (гастрит, холецистит, панкреатит).
Зазвичай сухість у роті супроводжується цілим комплексом додаткових симптомів, до яких належать постійна спрага, відчуття «в’язкості» або «липкості» в роті, поява яскравої облямівки губ і тріщин у куточках рота. Також пересихають горло та язик (він червоніє й стає шорстким). Іноді можливими є зміна голосу, виникнення осиплості та захриплості, зрідка утруднюється мова.
Загалом виділяють три стадії ксеростомії:
До лікаря треба звернутися, якщо нічна сухість у роті стала турбувати вас на постійній основі та супроводжується іншими проявами: збільшенням слинних залоз, сухістю очей, труднощами з ковтанням або зміною смаку звичних продуктів.
З цими скаргами слід звернутися до стоматолога або сімейного лікаря. Фахівець проведе опитування та огляд і, виходячи із супутніх симптомів, направить на необхідні аналізи та дослідження, а після встановлення причини, що викликала ксеростомію, – на додаткові консультації ендокринолога, гастроентеролога або ревматолога.
Лікування спрямоване насамперед на усунення першопричини проблеми та на відновлення нормального слиновиділення.
Поліпшити самопочуття на початкових стадіях ксеростомії можна за допомогою простих методів:
Вас також можуть зацікавити новини:
9 липня очікується погода без опадів на всій території України, крім Вінниччини та Житомирщини.
Сонце непостійне, тому прогноз його активності може змінитися. Попередження про магнітні бурі допомагають контролювати фактори…
Блогер з України порівняв вартість базових продуктів у супермаркетах Італії та України. Підсумок здивував не…
Пенсіонерам варто поквапитися: з 1 жовтня виплати буде припинено, якщо не пройти обов'язкової ідентифікації. Що…
З віком наш організм змінюється, і те, що було корисно у 30, може виявитися шкідливим…
Непоодинока історія: пенсіонер виконує всі умови, щоб отримати обіцяні 1000 гривень державної допомоги так званої…